В Україні циркулюють 29 субваріантів COVID-19, підтипів штаму «Омікрон»

13 Березня 2024, 14:41
В Україні циркулюють 29 субваріантів COVID-19, підтипів штаму «Омікрон» 1398
В Україні циркулюють 29 субваріантів COVID-19, підтипів штаму «Омікрон»

Під час епідсезону 2023/2024 в Україні триває секвенування штамів COVID-19 на мутації.

Таке лабораторне дослідження дозволяє відстежувати наявні штами, які переважають на території країни, та характер мутацій, що виникають, — для вживання оперативних заходів у разі збільшення випадків захворюваності під час епідсезону, повідомили у МОЗ.

Зараз на території країни циркулює 29 субваріантів штаму «Омікрон». Від початку 2022 року саме цей штам фактично витіснив інші COVID-штами, зокрема «Дельту» та «Альфу», поширені під час попереднього епідсезону. Виокремити субваріанти вдалося завдяки секвенуванню у Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. Це спеціальне лабораторне дослідження, яке дозволяє генетично розшифрувати вірус та виявити, які мутації відбулися у його геномі.

Читайте також: Пункти щеплень проти COVID-19 в медзакладах: як дізнатись про наявність вакцин та графік роботи

«Світова тенденція щодо COVID-19 полягає у тому, що вірус остаточно переходить до категорії сезонних захворювань, як грип. Щороку люди будуть стикатися з коронавірусом, який продовжить мутувати. Наразі відомий і досліджений характер мутацій COVID-19 не вказує на те, що вірус став агресивнішим для організму. Все частіше COVID-19 протікає як гостра респіраторно-вірусна інфекція та ухиляється від імунної відповіді — тобто швидше вражає ослаблений імунітет, тому захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби. Тому людям, які не завершили курс вакцинації проти COVID-19, та особам з групи ризику важкого перебігу захворювання, особливо старшим за 60 років та з хронічними захворюваннями, необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем і зробити щеплення», — зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Як зазначають у МОЗ, за перебігом захворювання штам «Омікрон» переважно протікає як звичайна респіраторна хвороба й не викликає тяжкої кисневої залежності. Однак залишається небезпечним для груп ризику: людей з патологіями, хронічними захворюваннями та ослабленим імунітетом, старших за 60 років. Людям з групи ризику рекомендована вакцинація. Вона безоплатна, зробити щеплення можна у сімейного лікаря або у пункті щеплення на базі лікарні. 

Читайте також: Чи потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів на COVID-19

Нагадаємо, загальний рекомендований курс з вакцинації проти COVID-19 — три щеплення (або два, в разі якщо перше проведене однодозною вакциною). Це курс з первинної вакцинації, усі наступні щеплення проводяться після консультацій з лікарем та називаються бустерними щепленнями. Також в Україні дозволена вакцинація проти COVID-19 з 5-річного віку. 

Зробити перше щеплення також можна «Омікрон-специфічною вакциною» — це оновлена версія вакцини «Comirnaty» від американської компанії «Pfizer», адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон» коронавірусу SARS-CoV-2. Раніше її використовували лише для бустерних щеплень.

Читайте також: В Україні за тиждень до лікарень госпіталізували понад 4,5 тисячі людей з ГРВІ, грипом та COVID-19

Протягом січня у 12 областях виявили 42 випадки субваріанту коронавірусу «Дженні»

Коментар
27/04/2024 Субота
27.04.2024
26.04.2024