В онкоцентрах пацієнти не повинні платити за інструментальну діагностику, ліки та аналізи, – Наталія Гусак

26 Квітня 2024, 12:33
В онкоцентрах пацієнти не повинні платити за інструментальну діагностику, ліки та аналізи, – Наталія Гусак 2318
В онкоцентрах пацієнти не повинні платити за інструментальну діагностику, ліки та аналізи, – Наталія Гусак

Запланований бюджет на лікування онкологічних захворювань за Програмою медичних гарантій у 2024 році становить понад 6,3 мільярда гривень.

Ще понад 682 мільйонів гривень виділили на обстеження для ранньої діагностики новоутворень. Такі суми державного фінансування оприлюднила Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак під час зустрічі з керівниками онкологічних центрів.

У заході взяли участь представники 30 обласних і столичних онкозакладів, а також заступниці Голови НСЗУ Ірина Кондратова та Ірина Надашкевич, і директорка Департаменту стратегії універсального охоплення населення медичними послугами НСЗУ Світлана Дудник.

 

Наталія Гусак розповіла про фінансову спроможність обласних онкоцентрів, які надають допомогу за Програмою медичних гарантій. Та зауважила, що більшість закладів має на своїх рахунках суттєві фінансові залишки.

«У 2024 році НСЗУ вже оплатила законтрактованим онкоцентрам понад 803 мільйона гривень за хімієтерапевтичне лікування та супровід, 658 мільйонів – за радіологічне лікування, 425 мільйонів – за лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань, – озвучила цифри Голова НСЗУ. – Тож не можна говорити, ніби держава щось недоплачує. Фінансові залишки на рахунках свідчать про те, що тарифи на лікування онкології є достатніми, аби покрити весь обсяг лікування людини включно з ліками. Втім попри вчасні та чесні оплати, практично щодня ми отримуємо скарги від пацієнтів та пацієнтських організацій на те, що лікарі пишуть списки ліків, які треба придбати за власний кошт, розповідають, нібито КТ з контрастуванням не покривається Програмою медичних гарантій, беруть гроші за гістологічний аналіз та рентген. А саме скарги є показником ризикоорієнтованості та того, що кошти, які мають надходити у вигляді якісних послуг, не доходять до пацієнтів. Тож онкоцентрам варто подбати про ефективніше використання коштів».

Зокрема, за хімієтерапевтичне лікування одного пацієнта віком до 18 років НСЗУ сплачує 130 848 гривень, від 18 років і старше – 35 702 гривні.

Тариф за радіологічне лікування дорослих і дітей становить від 51 368 гривень до 77 052 гривні.

За лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань в одного пацієнта віком до 18 років НСЗУ сплачує 223 882 гривень, від 18 років і старше – 61 329 гривні.

«Жоден онкоцентр на сьогодні не є фінансово неспроможним, – зазначила Наталія Гусак. – Тому питання: чому кошти лежать на рахунках, а не йдуть на потреби пацієнтів? Чому на закупівлю лікарських засобів, відповідно до договорів з НСЗУ, в окремих закладах витрачається лише 6-7% від бюджету? А пацієнти платять за інструментальну діагностику, ліки та аналізи. Так не повинно бути. Хочу відзначити онкоцентри, які вміють ефективно керувати коштами і таким чином виконувати всі вимоги НСЗУ щодо надання безоплатних медичних послуг нашим громадянам».

Коментар
09/12/2024 Понеділок
09.12.2024
08.12.2024
07.12.2024