ГРВІ, грип та COVID-19: як розрізнити захворювання та коли звертатися до лікаря

19 Грудня 2023, 15:19
ГРВІ, грип та COVID-19: як розрізнити захворювання та коли звертатися до лікаря 1617
ГРВІ, грип та COVID-19: як розрізнити захворювання та коли звертатися до лікаря

Кількість захворювань на ці респіраторно-вірусні інфекції під час епідсезону, який починається в Україні в жовтні та закінчується навесні, прогнозовано збільшується.

Так, з початку жовтня понад 1,5 мільйона українців перехворіли на ГРВІ, грип та COVID-19. З 4 по 10 грудня захворіло 155 539 українців, 4 652 – госпіталізовані. Виявили 10 869 випадків COVID-19, 2 083 пацієнти потребували стаціонарної медичної допомоги, повідомляє МОЗ. 

Перші симптоми: яка різниця між застудою та грипом

Респіраторну вірусну інфекцію (застуду – Ред.) часто називають «грипом», хоча різниця між ними є суттєвою – як за динамікою розвитку хвороби, так і за її ускладненнями. Грип починається раптово. Часто на початку хвороби з’являється сильний головний і мʼязовий біль, гарячка, слабкість і виражена втома. 

Застуда ж розвивається впродовж кількох днів, і часто люди переносять її «на ногах». Зазвичай вона починається з першіння в горлі та нежитю. Протягом декількох днів у людини болить горло, закладений ніс, злегка підвищена температура, зʼявляється слабкість і головний біль.

Читайте також: «Довели до бронхіту!», або Чому насправді інфекція не «опускається»

Перші симптоми: яка різниця між грипом та COVID-19

Грип починається з різкого підйому температури, а респіраторні симптоми – кашель, утруднене дихання, виділення слизу та біль у горлі – додаються згодом. Тоді як COVID-19 починається, навпаки, з респіраторних симптомів.

Вірус грипу вражає передусім верхні дихальні шляхи та легені і на додачу – безпосередньо серцевий м’яз та внутрішню поверхню кровоносних судин. Це показали нещодавні дослідження в Університеті штату Огайо (США). Саме тому найпоширенішими ускладненнями грипу є запалення легенів (пневмонія), серцева недостатність і тромбози. Крім цього, перебіг грипу загострює хронічні захворювання, зокрема цукровий діабет, бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легенів тощо. 

Читайте також: Чому потрібно робити щеплення – пояснили у Центрі громадського здоров'я

До груп ризику важкого перебігу захворювання належать: ​

  • вагітні,
  • діти до 5 років,
  • люди старше 60 років,
  • люди із хронічними захворюваннями.

Алгоритм дій під час захворювання

За перших ознак захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря, не вдаватися до самолікування, а під час хвороби подбати про безпеку рідних та колег (залишатися вдома, використовувати індивідуальний посуд).

Найефективнішим способом посилення імунітету проти грипу та COVID-19 у світі визнана вакцинація. Щеплення проти грипу рекомендовано робити щосезону. Вакцину проти грипу, корейського або французького виробництва, можна купити в аптеці. Обидві вакцини пройшли державний контроль якості. 

Окрім того, усі області забезпечені безоплатною вакциною проти COVID-19.  Вакцинуватися можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Медики використовують вакцини «Janssen» (виробник «Johnson&Johnson») та «Comirnaty» (виробник «Pfizer»). Також доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку (виробник «Pfizer» – вакцина «Comirnaty» для дітей).

Щеплення проти грипу та COVID-19 можна робити одночасно. 

Читайте також: На Одещині від коронавірусу померла маленька дитина

Коментар
19/06/2024 Середа
19.06.2024
18.06.2024