Небезпека спалаху поліомієліту під час війни зростає в рази: що робити

29 Квітня 2022, 16:38
Поліомієліт 1193
Поліомієліт

Наприкінці минулого року на Закарпатті та Рівненщині виявили спалахи вірусу поліомієліту, від якого могла б захистити вакцинація. 

На Рівненщині, на початку вересня, захворіла півторарічна дівчинка з багатодітної родини. Інфекція призвела до паралічу. Вірус знайшли ще у шістьох її сестричок та братиків, повідомляють Район.Медицина у пресслужбі МОЗ. 

На початку листопада 2021 року поліовірус I та II типів виявили у п'ятьох дітей із Закарпаття. Чотири випадки зараження вірусом II типу протікали безсимптомно, а у 12-річної дівчинки з І типом – відійняло ногу.

За місяць до початку війни  регіональна референс-лабораторія ВООЗ у Гельсінкі підтвердила поліовірус типу 2 (VDPV-2) у зразку від 2-річної дитини із Закарпаття. 

Усі інфіковані діти на Закарпатті не були щеплені від поліомієліту.

В умовах воєнних дій на території України, великого скупчення людей, недоїдання, переохолодження, антисанітарії ризик заразитися інфекційними хворобами, зокрема й поліомієлітом, зростає в рази.

Що спричиняє поліомієліт?

Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду.

Поліовірус поширюється непомітно і швидко через відсутність будь-яких симптомів у більшості інфікованих.

Ліків проти цієї хвороби не існує, єдиний захист — щеплення.

Якими можуть бути наслідки хвороби?

Поліовіруси вражають нервову систему людини. Вони можуть викликати невиліковний параліч і навіть смерть протягом кількох годин. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають через те, що параліч уразив дихальні м’язи.

Як захистити дитину?

Єдиним і безальтернативним захистом від хвороби є щеплення.

Для боротьби з поліомієлітом в Україні й в усьому світі використовують інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ) та оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ).

Коли і як вакцинують дітей від поліомієліту?

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту:

у 2 місяці: 1-ша доза 

у 4 місяці: 2-га доза 

у 6 місяців: 3-тя доза 

у 18 місяців: 4-та доза 

у 6 років: 5-та доза 

у 14 років: 6-та доза 

Вакцини, які використовують державні й приватні клініки, зареєстровані та дозволені для використання в Україні. 

Де можна зробити щеплення? 

В Україні вакцинація від поліомієліту входить у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень. Їх можна зробити у державних медичних закладах безоплатно.

Якщо у вашої дитини пропущене щеплення, будь ласка, негайно зверніться до педіатра чи сімейного лікаря! Разом із ним складіть графік вакцинації і надолужте ті дози, що пропустили. 

Важливо! Внутрішньо переміщені особи можуть звертатися у будь-який державний медичний заклад місцевості, де вони перебувають, та записати дитину на прийом до сімейного лікаря чи педіатра. Для щеплення від поліо підписувати декларацію з місцевим лікарем не обов’язково. Але якщо ви плануєте залишатися в цій місцевості тривалий час, то радимо зробити це.

Якщо ви виїхали за кордон

Обов’язково зробіть там усі щеплення, які ваша дитина має мати згідно з національним календарем імунізації.

Рутинні щеплення обов'язкові у більшості країн ЄС, наприклад, у Польщі, Угорщині, Словаччині, Чехії, Італії. Це є умовою для прийняття дитини у дитячий садок, школу та інші установи догляду за дітьми.

Коментар
06/07/2022 Середа
06.07.2022
05.07.2022