Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Вакцинація рятує життя. Чому важливо не пропускати щеплень

09:00 30.11.2020
920

З початку грудня в Україні очікують черговий період сезонного грипу, який є «флагманом» серед ГРВІ. Вакцинація – єдиний спосіб убезпечити себе від тяжких наслідків перебігу захворювання, що особливо важливо в період пандемії іншого небезпечного вірусу – COVID-19.

В осінньо-зимовий період традиційно високі шанси підхопити респіраторні захворювання. У вересні активні риновіруси, їм на чергу приходять респіраторно-соціальні віруси парагрипу (вони актуальні зараз), з грудня до початку нового року очікується розпал сезонного грипу.

«Про всі ці віруси вже давно відомо. І найнебезпечніший серед них – грип. Ми це знаємо, бо оглядаючись назад та аналізуючи пандемії з грипом, бачимо, що саме від нього найстрашніші наслідки. Захиститися саме від грипу – дуже важливо. Щеплення від грипу зменшує ймовірність захворіти, зменшує можливість тяжких наслідків та випадків госпіталізації. Багаторічні дослідження дають можливість робити прогноз штаму (конкретного виду) грипу, який буде в тій чи іншій півкулі кожного року. На цих дослідженнях базується розробка вакцин», – розказує Богдан Михайлевський – педіатр дитячої поліклініки центральної районної лікарні Ковельського МТМО.

Саме тому на кожній пакуванні з вакциною від сезонного грипу обов’язково вказано, для якого сезону вона розроблена (наприклад, сезон 2020-2021).

Вакцинація від грипу особливо доречна дітям від 6 місяців до 5 років, людям старшого віку (65+) та пацієнтам, які мають хронічні порушення здоров’я. Ці люди мають підвищені шанси ускладнень та госпіталізації при грипі. Також у першу чергу щеплень потребують медичні працівники – через підвищені ризики, пов’язані з їхньою щоденною роботою.

Читайте також: Пробна вакцина від коронавірусу показала ефективність 90%

COVID-19 і сезонний грип – це два різні віруси, які цього року ходитимуть планетою одночасно. Поки людство може захистити себе лише від одного, і це обов’язково варто зробити, адже захворіти відразу на COVID-19 і грип – важке випробування для організму.

«Дітям та людям понад 65 років раджу також зробити щеплення від пневмокока. Ця вакцина захищає від тринадцяти серотипів гнійної інфекції, яка вражає легені. Її спричиняє стрептокок. Часто вірусні пневмонії, наприклад такі, які викликає коронавірус, ускладнюються пневмококом, який вимагає лікування антибіотиком. Ця вакцина дає стійкий захист на все життя і робиться одноразово. Це світова практика захисту своїх бронхів та легень. Ризик розвитку пневмоній знижується до 80%», – професорка кафедри сімейної медицини, директорка клініки сімейної медицини Nadia із Запоріжжя Ірина Волошина.

Чому вакцинація — це безпечно

Зараз велику кількість хвороб, які раніше забирали життя людей, можна повністю попередити завдяки щепленням: кір, поліомієліт, дифтерія, грип та інші. Смертність від кору впала на 75%, від правця серед новонароджених – в 13 разів. А деякі з таких хвороб людство перемогло повністю – наприклад, натуральну віспу – саме завдяки ефективній вакцинації.

Щеплення – це безпечне «тренування» для організму з боротьби з захворюваннями. Вакцина навчає імунну систему протистояти інфекціям на «знешкоджених» прикладах вірусів чи їхніх компонентах, які нездатні призвести до захворювання.

Вакцинація в Україні – така ж безпечна, як і в інших країнах світу. Для України вакцини закуповують міжнародні організації за кошти державного бюджету. Всі ці вакцини мають прекваліфікацію ВООЗ та широко використовуються у різних країнах світу. Кожна серія вакцин тестується виробниками і має сертифікат якості.

Читайте також: Вакцинація в умовах пандемії. Чому не варто боятися щеплень. ПОДКАСТ

За даними ЮНІСЕФ, щороку вакцинація рятує до трьох мільйонів дитячих життів в усьому світі, і ще близько 750 тисяч дітей завдяки їй уникають інвалідності.

«Тяжкі реакції на вакцину виникають вкрай рідко. І в порівнянні з ризиками, які ми можемо мати через захворювання – вони незначні. Тому вакцинація – безпечна і необхідна», – говорить Богдан Михайлевський.

ВООЗ закликає до дотримання планової вакцинації під час пандемії. Це вбереже нас від нових спалахів інфекційних хвороб, перевантаження медичних систем та головне – найбільш вразливих імунних систем дітей, людей похилого віку та тих, в кого є хронічні захворювання.

Від чого можуть вакцинуватись українці?


В Україні можна вакцинуватися безоплатно від 10 небезпечних хвороб. Держава гарантує кожному громадянину щеплення від туберкульозу, гепатиту B, кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, паротиту та краснухи. Безоплатне щеплення можна зробити у свого сімейного лікаря в комунальній, приватній клініці чи ФОП, які мають договір з Нацслужбою здоров’я України (НСЗУ).

Щеплення для пацієнтів безкоштовні і робляться згідно Національного календаря щеплень. Нацслужба здоров’я повідомляє, що у 2022 році в Національний календар щеплень планують включити 11 щеплення – від пневмококової інфекції. До того ж Україна закуповує вакцину проти сказу, її теж можна отримати безоплатно за необхідності, наприклад, після укусів диких тварин.

Більшість щеплень робиться у віці до півтора року –– це так званий первинний вакцинальний комплекс. В шість років, щоб утримати рівень антитіл, тобто захисні функції, на високому рівні, робиться ревакцинація від дифтерії та правця, поліомієліту і вводиться друга доза вакцини від кору, паротиту та краснухи (КПК).

Остання ревакцинація у дитячому віці робиться від поліомієліту – у 14 років, від дифтерії та правця – у 16. У дорослому віці рекомендовано вакцинуватись кожні десять років від дифтерії і правця.

Вакцинація від сезонного грипу не входить до Національного календаря щеплень, але є дуже рекомендованою за власний кошт, як і щеплення від гепатиту A чи папіломавірусу людини.

Як і де вакцинуватись?

Вакцини можна придбати в аптеці та вакцинуватись у свого сімейного лікаря, або заздалегідь дізнатись, чи є вони в наявності у вашого лікаря чи лікарки в клініці. Купувати вакцину в аптеці краще безпосередньо перед візитом до лікаря. Обов’язково дізнайтесь, як правильно її транспортувати: важливо дотримуватись умов холодового температурного режиму, аби вакцина не втратила ефективність. Також пам’ятайте, що вакцинація робиться лише людям, в яких відсутні симптоми ГРВІ.

«Головне не намагатись вводити вакцини самотужки. Будь-яке щеплення потрібно робити після обговорення з власним сімейним лікарем. Він чи вона порадить, коли яке щеплення робити і безпечно проведе вакцинацію під належним наглядом», — доповнює Ірина Волошина.

Введення вакцин одразу від кількох хвороб за один візит є абсолютно безпечним. Після будь-якого щеплення людина може відчувати біль у місці введення вакцини та мати підвищену температуру – це нормальна реакція, яка означає, що організм формує імунну відповідь на вакцину. Вона зазвичай минає за кілька днів.

Що відомо про вакцину від COVID-19?

Наразі в світі ще не існує вакцини від COVID-19. Тривають клінічні випробування, 12 вакцин вже знаходяться на фінальній стадії випробувань. Втім, доки не завершені всі дослідження та немає рекомендації ВООЗ, рано говорити про які-небудь фінальні результати.

«Потрібен час на дослідження — треба переконатись, що вакцина безпечна, ефективна та економічно вигідна. Як тільки це буде доведено, про це обов’язково повідомлять. Найпростіше, що я б радив — це не дивитись телевізор та Youtube. Тобто варто брати інформацію тільки з перевірених наукових джерел. Для пацієнтів – це сайт ВООЗ та сторінки лікарів, які спираються на офіційні джерела та доказову медицину. Головне – критично мислити», – пояснює Богдан Михайлевський.

Зараз важливо захистити себе та близьких від тих хвороб, від яких ми вже давно і безпечно можемо це зробити, зокрема – від сезонного грипу та пневмококової інфекції. Це може посилити захисні функції організму, що є дуже важливим в часи глобальної пандемії.

Юлія ЧЕЧОТКІНА

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією «Твій сімейний лікар». Сайт та Facebook-сторінка проєкту.

Коментарі
Загрузка...
18 січня
Сьогодні
Вчора
16.01.2021
15.01.2021
14.01.2021