На що має право донор крові та які права має забезпечити роботодавець: роз'яснення лікарки Любомльського ТМО

11 Грудня 2023, 13:29
Наталія Ліщук, медична директорка КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради 828
Наталія Ліщук, медична директорка КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради

Донорство крові в Україні початком повномасштабної війни стало вкрай необхідним у порятунку життів, особливо – поранених військових. Щотижня Міністерство охорони здоров’я публікує інформацію про потреби у донорській крові в обласних центрах. І на цю ініціативу відгукується чимало українців.

Однак не всі донори крові, а також керівники установ та організацій, працівники яких долучаються до донорського руху, знають про права донорів та забезпечують їх виконання.

Про те, що повинен знати роботодавець та працівник, який вирішив здати кров, розповідає Район.Медицина Наталія Ліщук, медична директорка КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради, координаторка донорського руху медичного закладу.

«Взагалі регулярна здача крові навіть корисна. Вона допомагає покращити кровотворення, вивести з організму надлишок заліза, який може викликати онкологічні та серцеві патології. Також донорство стимулює загальну активацію та відновлення організму, сприяє нормалізації кровообігу, профілактує серцево-судинні захворювання, стимулює імунну систему, зменшує навантаження на печінку та селезінку. Ще один великий плюс - у здатності організму протистояти надмірним кровотечам та значно швидше відновлюватися після них», – зазначає Наталія Ліщук.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України (від 18 років), іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України, який пройшов відповідне медичне обстеження, за умови відсутності протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України (це вага понад 50 кг, відсутність хронічних хвороб, вік – до 60 років).

Читайте такожЗа скільки часу організм відновиться після донорства крові

Одноразово донор може здати 470 мл крові. Здавати можна як цільну кров, так і її компоненти: плазму, еритроцити, тромбоцити

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров'я, а також надає йому пільги. Посадові особи установ та закладів охорони здоров'я зобов'язані поінформувати донора про його права і обов'язки та порядок здійснення донорської функції.

Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров'я здійснюються безплатно. Донору в порядку, встановленому законодавством, відшкодовується шкода, заподіяна йому ушкодженням здоров'я у зв'язку з виконанням донорської функції, з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування та на інші заходи, спрямовані на його соціально-трудову та професійну реабілітацію.

Читайте також: Кров – це життя наших бійців, або Як працює відділення трансфузійної допомоги у Володимирі

В день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять, а військовослужбовці строкової служби та курсанти закладів військової освіти звільняються від несення нарядів, вахт та інших форм служби.

Читайте також: Чи можна заразитися на ВІЛ або гепатит, здаючи кров

Після кожного дня здачі крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

Читайте такожЧому після татуювання треба робити перерву у донорстві

У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.

Виплата середнього заробітку здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор, або уповноваженого ним органу. Зазначені кошти належать до таких, що спрямовані на благодійну діяльність.

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів. Форми цих довідок та порядок їх видачі затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

У день давання крові та (або) її компонентів крові донор забезпечується безоплатним харчуванням за рахунок коштів суб’єкта, який здійснює заготівлю, переробку, тестування, зберігання, розподіл або реалізацію донорської крові та компонентів крові, за місцем забору крові та/або компонентів крові.

Норми харчування донорів та рекомендації щодо складання відповідних наборів продуктів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Додаткові пільги надаються лише в тому разі, якщо кров та/або її компоненти даються донором:

·                безоплатно;

·                протягом року у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам.

Максимально допустимі дози визначено пунктом 1 розділу 3 Порядку медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів.

Отже, якщо вимоги виконуються, то протягом року після давання крові та (або) її компонентів донору передбачена допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з захворюванням, яка виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи.

Учням професійних навчально-виховних, студентам вищих навчальних закладів, які виконали вищезазначені вимоги надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 відсотків встановленої у навчальному закладі стипендії протягом шести місяців після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання донора.

Донори, які безоплатно здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх давання набувають статусу Почесного донора України.

Таким особам видається відповідне посвідчення та вручається нагрудний знак «Почесний донор України».

Посвідчення є документом, що підтверджує статус Почесного донора України, на підставі якого надаються відповідні пільги згідно із Законом України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові».

Донори, які безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює 100 і більше разовим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює 120 і більше разовим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у 100 і більше разових донаціях методом аферезу, можуть бути нагороджені державними нагородами України.

У разі здійснення одним донором донації крові і компонентів крові (змішане донорство) одна донація крові прирівнюється до двох донацій плазми крові та однієї донації компонентів крові, заготовлених методом аферезу.

Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Донорство – місія благородна і вкрай необхідна для суспільства. Тому потрібно пам’ятати, що твоя допомога  необхідна не тільки в день донора, а кожного дня, кожну хвилину, кожну мить.

Коментар
25/02/2024 Субота
24.02.2024
23.02.2024