Звідки з’являється варикоз і як його лікувати

24 Січня 2023, 12:02
Варикоз 2003
Варикоз

Важкість у ногах після довгого дня — стан, знайомий кожному й кожній. Але іноді він виникає надто часто й швидко, навіть коли людина просто стоїть на місці нетривалий час. 

У такому випадку варто звернути увагу на стан судин на ногах і звернутися до лікаря/ки за порадою. Адже це може бути ознакою розвитку варикозу, роз'яснюють фахівці онлайн-платформи «Бережи себе».

Що таке варикоз?

Варикозне розширення вен — це хронічне захворювання, при якому судини втрачають свій тонус та форму, згодом стають покрученими й видимими. Найчастіше це стається на одній або обох ногах. Передумовами розвитку варикозу є багато факторів. Серед них генетична схильність, малорухомий спосіб життя, стояча робота (як-от у перукарів, кухарів та інших), підвищений артеріальний тиск, надмірна вага, що створює додаткове навантаження.

Жінки мають варикозне розширення вен частіше за чоловіків. Це пов’язують із гормональними змінами в організмі жінки перед менструацією, під час вагітності та менопаузи. Жіночі гормони сприяють послабленню венозних стінок, а приймання оральних контрацептивів може збільшити ризики розвитку варикозу.

Які можуть бути наслідки хвороби?

Якщо не лікувати варикоз, можуть розвинутися серйозні ускладнення. До болю й тяжкості в ногах доєднаються запальні процеси, виразки, набряки тощо. Також розширені вени є зручним місцем для утворення тромбів, які в подальшому можуть нести загрозу інфаркту.

Саме тому варикозу необхідно запобігати, а при перших проявах — лікувати. 

Профілактика хвороби витікає з розуміння механізму самого процесу. У нормі вени працюють за клапанною системою, яка не дає крові повертатися та застоюватися. Тонус судин та навколишніх м’язів при активному русі сприяє нормальному кровообігу. Якщо ж на нижню частину тіла регулярно зростає навантаження внаслідок тривалого статичного перебування на ногах, до цього додається підвищення артеріального тиску загалом, набряки, надлишок води в організмі та генетична схильність, стінки вен не витримують натиску та слабнуть. Просвіт поверхневої вени розширюється, вона деформується, стає помітною під шкірою.

Як запобігати розвитку варикозу та лікувати хворобу?

Потрібно впливати на перелічені вище фактори.

→ адекватна рухова активність покращує тонус м’язів та не дає крові застоюватися;
→ якщо ви маєте схильність до розвитку варикозу або інші фактори ризику, можете використовувати спеціальні компресійні панчохи. Вони запобігають розширенню вен, а відпочинок з піднятою вище рівня тулуба враженою кінцівкою сприяє відтоку крові;
→ регулярно контролюйте артеріальний тиск та індекс маси тіла;
→ зміна способу життя, зокрема відмова від стоячої роботи, також можуть вберегти від варикозу.

Існують і більш радикальні методи лікування. Довгий час стандартом було видалення враженої судини хірургічним шляхом як спосіб перекинути тік крові на глибокі вени ніг. Останнім же часом більшої популярності набуває лазерна або температурна абляція — метод, при якому судину не видаляють, а закривають її просвіт за допомогою своєрідного “запаювання”. Цей спосіб має менше втручань та ймовірних побічних ефектів, а також швидкий період загоєння.

Отримати консультацію щодо лікування варикозного розширення вен можна в сімейного/ї лікаря/ки або вузького спеціаліста — флеболога. Пам’ятайте, що лікуватися та поліпшувати якість життя — можливо й доступно в наш час. Піклування про своє здоров’я — це одне з головних завдань свідомої людини.

Коментарі
21 Грудня 2023, 21:49
Робили мамі УЗД вен нижніх кінцівок в Києві https://evroklinika.com/poslugy/uzd-ven-kintcivok/ лікар призначив обстеження саме через підозру варикозу. Діагноз підтвердився, тепер лікуємось
Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
13:43
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром