Як українцям за кордоном отримати психіатричну допомогу

07 Серпня 2022, 14:00
Психіатрична допомога за кордоном 1536
Психіатрична допомога за кордоном

Українці, які з початком повномасштабної російської агресії виїхали за кордон, можуть отримати психіатричну допомогу в країні перебування.

МОЗ зібрало правила, корисні контакти та посилання щодо отримання відповідних послуг у тих країнах, до яких після 24 лютого ц. р. виїхало найбільше наших громадян.

У разі психіатричних розладів і за потреби амбулаторного або стаціонарного лікування українці можуть отримати відповідні послуги в країні тимчасового перебування. У більшості країн для візиту до вузького спеціаліста необхідно отримати направлення у сімейного лікаря. Але, наприклад, у Латвії, Польщі, Румунії до психіатра можна потрапити напряму.

Якщо пацієнту, який страждає на психіатричні розлади, потрібні ліки, то отримати їх можна лише за рецептом психіатра. Проте продовжити рецепти, видані місцевими, а іноді й українськими, психіатрами, може сімейний лікар.

Дивіться нижче більш детальну інформацію по кожній із країн.

Також нагадаємо, що в Україні пацієнти, які потребують психіатричної допомоги, можуть отримати її під час війни безоплатно і без направлення лікаря. Детальніше про це можна дізнатися тут.

 • Психіатрична допомога у Великій Британії

У разі порушення психічного здоров’я в цій країні насамперед звертаються до свого сімейного лікаря.

Але існує чимало «гарячих ліній», де можна конфіденційно отримати консультацію підготовленого спеціаліста:

 • «Рука допомоги»: www.lifelinehelpline.info, 0808 808 8000 (для живої бесіди) або 18001 0808 808 8000 (для текстових повідомлень).
 • «Самаритяни»: 08457 90 90 90.

Більше інформацію про організації та «гарячі телефонні лінії» з психологічної підтримки можна знайти на https://bit.ly/3BMrG5b (для Англії) або https://bit.ly/3OY7dNG (для Шотландії).

Для пошуку допомоги у своєму регіоні можна скористатися Hub of Hope. Тут можна знайти найближчий заклад, де можна отримати деякі послуги щодо психічного здоров’я без направлення сімейного лікаря.

 • Психіатрична допомога в Естонії

Для того, щоб отримати направлення до психіатра, спочатку потрібно відвідати сімейного лікаря. Саме він видасть направлення на лікування. Бажано із собою мати наявні медичні документи, видані в Україні — їх потрібно показати лікарю.

Якщо пацієнту, який страждає на психіатричні розлади, потрібні ліки, то отримати їх можна лише за рецептом психіатра, який працює в Естонії. Сімейний лікар або сімейна медсестра може продовжити тільки ті рецепти, які видані естонськими психіатрами.

 • Психіатрична допомога в Іспанії

Алгоритм отримання психіатричних послуг в Іспанії передбачає такі три опції:

Відвідати свого лікаря загальної практики (médico de cabecera), який може призначити ліки;

За необхідності отримати у свого лікаря направлення на спеціалізоване лікування (atención secundaria o especializada) — до психолога або психіатра. Психолог може запропонувати терапію людям з психічними розладами, але тільки психіатр може призначати ліки;

Якщо попередніх кроків недостатньо, можна пройти лікування розладів у психіатричних лікарнях та реабілітаційних центрах.

Очікування прийому у вузького спеціаліста (якщо не йдеться про необхідність невідкладної допомоги) може бути тривалим, до шести місяців. Прискорити цей процес можна, оформивши приватну страховку. У такому разі направлення лікаря загальної практики не потрібне.

 • Психіатрична допомога у Латвії

У Латвії психіатри (і дорослі, і дитячі) вважаються лікарями прямого доступу. Тобто, щоб звернутися до них не потрібне направлення від сімейного лікаря. Знайти психіатра можна, зателефонувавши на номер 8000-1234. Оператори Національної служби здоровʼя Латвії допоможуть знайти заклад та лікаря і за необхідності запишуть на прийом.

Українські пацієнти можуть розраховувати на консультацію, спеціальні дослідження та виписку рецепта на необхідні ліки. За потреби пацієнта госпіталізують або нададуть амбулаторну психіатричну допомогу.

Також Латвія надає безоплатну психоемоційну підтримку дітям, підліткам та їхнім сімʼям. Більше інформації є тут.

 • Психіатрична допомога у Литві

Щоб отримати медичну допомогу психіатра, потрібно звернутися до центру психіатричного здоров’я. У таких закладах цю допомогу оплачують лікарняні каси, тож платити за неї не доведеться.

Відеоконсультації психологів та психотерапевтів для дорослих і дітей доступні в інтернеті на онлайн-платформі manodaktaras.lt.

Крім того, група литовських психологів, психотерапевтів та психіатрів запустила ініціативу з надання психологічної допомоги громадянам України. Нині понад 40 фахівців готові надати її цілодобово. З ними можна зв’язатися електронною поштою: [email protected] та [email protected].

 • Психіатрична допомога у Німеччині

У разі порушень психічного здоров’я слід звернутися до сімейного лікаря, за потреби він скерує пацієнта до психіатра або психотерапевта. Державне страхування охоплює менше фахівців із психічного здоров’я, ніж приватне. Крім того, на безоплатний прийом у лікаря необхідно чекати довше.

Пацієнтам із діагностованими психічними розладами, які мають державне страхування, гарантовано 25 сеансів або два роки терапії, залежно від того, що завершиться раніше. Наступний раз такою послугою можна буде скористатися не раніше, ніж за два роки. В іншому випадку доведеться заплатити за них. Середня вартість однієї години психотерапії становить від 60 до 100 євро, і більшість людей чекають щонайменше місяць, перш ніж отримати доступ до лікування.

Тим, хто має серйозні проблеми з психічним здоров’ям, наприклад, суїцидальні думки, певні залежності або психотичні симптоми, може бути призначене стаціонарне лікування.

 • Психіатрична допомога у Польщі

У Польщі українці можуть потрапити на прийом до психіатра без направлення сімейного лікаря, звернувшись до спеціаліста напряму. Знайти заклад, де приймає психіатр, та записатися на прийом можна через безоплатну цілодобову гарячу лінію 800 190 590.

Якщо пацієнт приймає спеціальні ліки, які відпускаються за рецептом, то він може отримати аналогічний рецепт на ліки в Польщі. Для цього пацієнт має звернутися до найближчого сімейного лікаря (знайти сімейного лікаря — 800 190 590). На візит потрібно з собою взяти український рецепт на потрібні ліки, закордонний паспорт (або інший документ, який посвідчує особу і факт перетину кордону з Польщею після 24 лютого 2022 р.) та PESEL (за наявності).

Сімейний лікар випише вам електронний або паперовий рецепт. За ним українці зможуть отримати свої ліки. Нагадаємо, що польська влада частково або повністю відшкодовує українцям вартість певних лікарських засобів.  

 • Психіатрична допомога у Португалії 

Щоб отримати доступ до психіатричної допомоги, треба записатися на прийом до

лікаря загальної практики. Він проведе обстеження і направить пацієнта до спеціаліста чи лікарні, якщо це необхідно.

У Португалії основну психіатричну допомогу можна отримати у відділеннях первинної медичної допомоги та лікарнях, амбулаторно і стаціонарно. Також існують спеціалізовані психіатричні лікарі. Там, крім усього іншого, надають довгострокову спеціалізовану стаціонарну допомогу пацієнтам із серйозними проблемами психічного здоров’я, які не мають родинної чи соціальної підтримки.

Психіатри ставлять медичні діагнози та призначають лікування, як фармакологічне, так і психологічне. Вони мають бути зареєстровані як члени Ordem dos Médicos.

 • Психіатрична допомога у Румунії 

У Румунії українці, які потребують психіатричної допомоги, можуть потрапити на прийом до психіатра без направлення сімейного лікаря. В цій країні можна звернутися до спеціаліста напряму. Якщо пацієнту потрібні ліки — лікар-психіатр випише рецепт та проконсультує щодо порядку їх отримання.

Українці можуть звертатися до лікарні Obregia (в Бухаресті) або Психіатричного інституту Socola (в Яссах).

 • Психіатрична допомога у Словаччині 

Щоб потрапити на прийом до психіатра в Словаччині направлення не потрібне.

Психологічну допомогу можна отримати за номером 0-800-193-193.

Інші корисні контакти:

– швидка медична консультація українською мовою: +421-221-025-075, щодня з 7:00 до 19:00 (консультація безоплатна) або на сайті ua.diagnose.me/diagnoseme/uк

– лінія охорони здоров’я для українців: +421-221-025-075

 • Психіатрична допомога у Франції

У Франції психіатрична допомога обʼєднана з психологічною та покривається системою медичного страхування. Людина з психічними розладами може спостерігатись у лікаря загальної практики або в медико-психологічному центрі (МПЦ).

МПЦ — це центри державної допомоги, що пропонують медико-психологічні та соціальні консультації всім, у кого є труднощі з психологічним або психічним станом. Такі центри є для дітей, підлітків та дорослих.

Пацієнт в центрі отримує допомогу від багатопрофільної команди, до якої входять медичні працівники (психіатри, психологи, медсестри, логопеди тощо), соціальні працівники (помічники соціальних служб, вихователі тощо). Всі консультації в таких центрах фінансуються державним коштом.

За медичними показами пацієнта можуть направити до відповідних структур (неповний терапевтичний приймальний пункт, денний стаціонар, психіатричне стаціонарне відділення).

Крім того, у Франції є невідкладна психіатрична допомога. Підстави для звернення по невідкладну допомогу є, якщо людина:

 • перебуває в стані крайньої зневіри, відмовляється від їжі, звичайних занять, самоізолюється,
 • вчиняє насильство проти себе або оточення,
 • має делірій, галюцинації, вона надто занепокоєна,
 • відчуває тривогу чи сильні душевні страждання, перебуває в депресії,
 • є небезпечною для себе чи навколишніх,
 • відмовляється від допомоги, якої потребує, тощо.

Номери для виклику невідкладної психіатричної допомоги:

 • 15 – швидка допомога SAMU,
 • 17 – поліція.

Детальна інформація щодо психологічної та психіатричної допомоги у Франції викладена у національному суспільному ресурсі psycom.

 • Психіатрична допомога в Чехії

Українці, які отримали візу тимчасового захисту та оформили медичне страхування, мають доступ до безоплатної психіатричної допомоги на рівні з громадянами Чехії, включаючи рецепти на ліки та відшкодування ліків. Психіатрична допомога покривається програмою державного медичного страхування.

На цьому сайті зазначені адреси та контакти всіх закладів та лікарів, які надають психіатричну допомогу в Чехії. На сайті є фільтри для пошуку закладу: за географією, типом закладу, типом захворювання, формою допомоги тощо.

Основною ланкою надання психіатричної допомоги в Чехії є психіатричні поліклініки, які можуть функціонувати як окремо, так і в складі психіатричних диспансерів та відділень психіатричних лікарень. На цьому рівні надаються послуги з діагностики, лікування, реабілітації, моніторингу стану, корегування плану лікування тощо. Щоб потрапити до психіатра, направлення та попередній запис не потрібне.

За необхідності пацієнти з психіатричними захворюваннями отримують лікування в стаціонарі. Підставою для отримання допомоги є як направлення психіатра, так і самозвернення пацієнта, доставлення бригадою швидкої допомоги. Також можлива примусова госпіталізація, якщо пацієнт загрожує собі або оточенню, або за рішенням суду.

Також в Чехії існує проміжна ланка психіатричної допомоги, яка дозволяє пацієнту отримувати більше допомоги, ніж амбулаторно, але не бути соціально ізольованим. Така допомога реалізується через спеціальні дитячі садки, захищені робочі місця, центри професійного навчання, притулки, будинки для людей похилого віку, терапевтичні клуби, групи самодопомоги тощо.

Тимчасовим переселенцям з України рекомендовано звертатися по психіатричну та психологічну допомогу до Національного інституту психічного здоров’я. Допомога надається першочергово та без направлення. Пошта для контакту – [email protected]

Коментар
21/05/2024 Понеділок
20.05.2024
19.05.2024