Скільки платитимуть лікарням за операції з трансплантації у наступному році

25 Грудня 2023, 14:13
Скільки платитимуть лікарням за операції з трансплантації у наступному році 1595
Скільки платитимуть лікарням за операції з трансплантації у наступному році

З січня 2024 року трансплантація органів та кісткового мозку фінансуватимуться Національною службою здоров’я України (НСЗУ) в межах Програми медичних гарантій.

Про це повідомляють у МОЗ.

«Останні роки, навіть попри війну, галузь трансплантації почала демонструвати дуже позитивну динаміку. В Україні пересаджують нирки, печінку, серце, легені, підшлункову залозу. За 12 місяців 2023 року проведено 507 трансплантацій. Це більше, ніж за минулий рік. Експериментальний проєкт, запущений міністерством, виявився успішним. За цей час вдалося налагодити процеси та вибудувати відповідну інфраструктуру», –зазначає міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

 За його словами, з 2024 року фінансування трансплантації буде відбуватись через програму медичних гарантій. Завдання на перспективу — збільшення кількості лікарень, що діагностують смерть мозку, розвиток бази донорів кісткового мозку та удосконалення роботи центрів трансплантації. 

Для центрів трансплантації Національна служба здоров’я сформувала два окремі пакети: перший — передбачає фінансування органної трансплантації, другий — покриття пересадок кісткового мозку. Слід зазначити, що держава водночас забезпечуватиме, як лабораторний, так і післяопераційний супровід пацієнтів. Тож вони продовжать абсолютно безоплатно отримувати повний обсяг необхідної допомоги та втручань.

З іншого боку, для медзакладів, які проводять пересадки анатомічних матеріалів, передбачено простий, зрозумілий та прозорий алгоритм переходу з пілотного проєкту МОЗ до Програми медичних гарантій НСЗУ. Усі надавачі послуг, які долучені до функціонування системи трансплантації зараз, законтрактуються НСЗУ та продовжать сталу роботу наступного року.

Всі операції з трансплантації будуть оплачені державою. Незалежно від їхньої кількості. Адже, порівняно з 2023 роком, уряд збільшив на 16 мільярдів бюджет Програми медичних гарантій. У 2024 році він становитиме майже 159 мільярдів гривень.

При цьому тарифи на пересадку органів — не зміняться. Наразі визначена така вартість послуг:

  • пересадка легень — близько 2,6 мільйона гривень,
  • трансплантація серця — понад 2 мільйони гривень,
  • пересадка печінки — близько 1,5 мільйони гривень,
  • трансплантація нирки — близько 800 тисяч гривень,
  • пересадка гемопоетичних стовбурових клітин — до 2,5 мільйонів гривень.

Пілотний проєкт МОЗ із пересадки органів, який діяв із 2019 року, довів свою ефективність, нагальність та стійкість. Навіть під час війни проведення надскладних операцій із трансплантації не зупинилось. Щобільше — галузь продовжила стрімкий розвиток.

У МОЗ нагадують, щороку в Україні близько п'яти тисяч людей потребують пересадки органів. Для них ця операція — єдиний шанс на життя. Впродовж десятиліть після проголошення незалежності України питання порятунку пацієнтів, які потребують пересадки, «висіло в повітрі». 

Проводились лише поодинокі посмертні органні трансплантації. Водночас від живого донора було проведено всього кілька десятків пересадок. Поворотним моментом у трансплантації стало прийняття змін до Закону «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» від 20.12.2019 року. Тоді ж, після значної перерви, в Ковельській районній лікарні за участі столичних лікарів було проведено трансплантацію серця і нирок від померлого донора.

Читайте також: Чути серцебиття рідного в грудях врятованої людини: як в Україні змінюється культура донорства

Коментар
26/05/2024 Неділя
26.05.2024
25.05.2024
24.05.2024