Існує ризик спалаху кору: на Закарпатті майже 8,5 тисяч дітей не мають жодного щеплення КПК

20 Липня 2023, 16:39
Кір 445
Кір

Напередодні майбутнього навчального року лікарі та мобільні вакцинальні бригади будуть проводити вакцинацію дітей, проти кору, паротиту та краснухи

Як повідомляє «Суспільне Ужгород», наразі майже 8,5 тисяч дітей від 2 до 17-ти років, які проживають у Закарпатській області, не мають жодного щеплення проти кору, паротиту та краснухи.

Директор департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОВА Анатолій Пшеничний зазначає, що на сьогодні ризик до цьогорічного спалаху кору є в області є дуже високим.

«Це таке інфекційне захворювання, яке має свою циклічність і кожні чотири-п'ять років вона прогресує спалах на тій території. Попередній спалах в нас був у 2018-19 роках, коли понад 7700 тисяч людей захворіли на кір. На сьогодні превенція — це вакцинація. Ми маємо достатню кількість вакцини для проведення цього, ми можемо незважаючи на те, що це людина тимчасово переміщена з дітьми чи це людина, яка запланована на січень місяць 2023 року сімейним лікарем на вакцинацію, ми очікуємо та готові прийняти усіх охочих», — розповів Анатолій Пшеничний.

В червні цього року разом з міжнародним дитячим фондом «Unisef» в Україну доставили 657 тисяч доз вакцини проти кору, паротиту та краснухи, як гуманітарну допомогу. Закарпаття отримало 15 750 доз цієї вакцини, яку вже починають розвозити до надавачів послуг із вакцинації.

Читайте також: На Волині від кору планують вакцинувати майже дев'ять тисяч дітей

«Платформи, де будемо використовувати щеплення сталі, ми будемо використовувати від попередніх компаній, це будуть пункти щеплення, на які будуть активно запрошуватися батьки. Будемо активно пропагувати надалі виїзди мобільних бригад», — додала головна епідеміологиня краю Вікторія Тимчик.

Що відомо про кір

Кір є однією з найбільш заразних інфекційних хвороб - 9 з 10 сприйнятливих осіб при тісному контакті з хворим на кір захворіють на кір. Хвороба небезпечна для всіх невакцинованих людей, особливо для дітей до року. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання.

Читайте також: У МОЗ розповіли, кому не можна робити щеплення від кору

Останній спалах кору у Закарпатській області тривав з 2017 по 2019 рік, і з огляду на те, що спалахи циклічні, новий є невідворотним. Тоді захворіло 7 708 осіб, з них 5813 дітей до 17 років (75% усіх хворих). Більшість пацієнтів потребували госпіталізації: 6 036 осіб (78% захворілих) потрапили до лікарень. На жаль, дві дитини не змогли побороти недугу.

Першою ознакою кору зазвичай є висока температура, яка починається приблизно через 10-12 днів після зараження вірусом і триває 4-7 днів. На початковій стадії може з’явитися нежить, кашель, кон'юнктивіт, а також маленькі білі плями на слизовій оболонці щік (плями Копліка). Через кілька днів з’являється висип, зазвичай на обличчі та верхній частині шиї. Протягом приблизно 3 днів висип поширюється, зрештою досягаючи рук і ніг. Висип тримається 5-6 днів, а потім зникає. У середньому висипання з’являються через 14 днів після зараження вірусом (у діапазоні від 7 до 18 днів).

За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

Серйозні ускладнення частіше зустрічаються у дітей віком до 5 років або дорослих старше 30 років. Найсерйозніші ускладнення включають сліпоту, енцефаліт, сильну діарею та пов’язане з нею зневоднення, вушні інфекції або важкі респіраторні інфекції, такі як пневмонія.

 

Специфічного лікування від кору немає.

Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини (в 12 місяців та 6 років). Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення. Вакцинація від кору вкрай необхідна майбутнім матерям, адже якщо вагітна жінка захворіє на кір, може статися викидень або передчасні пологи.

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за півстоліття вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики захворювання. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2018 роки смертність від кору знизилася на 73%, а це означає, що вакцини зберегли 23,2 мільйона дитячих життів у всьому світі. Більшість європейців мають щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору.

Нагадаємо, в Україні стартує загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей проти кору

 

Коментар
28/04/2024 Неділя
28.04.2024
27.04.2024