Психічні розлади у сучасних дітей: чи дійсно в усьому винні соціальні мережі

03 Серпня 2023, 12:52
Психічні розлади у сучасних дітей: чи дійсно в усьому винні соціальні мережі 1296
Психічні розлади у сучасних дітей: чи дійсно в усьому винні соціальні мережі

У 2017 році, ще до пандемії COVID-19, вперше за понад 160 років спостережень був помічений зріст поширеності психіатричних розладів серед дітей, зокрема серед дівчат.

Найчастіше це були випадки емоційних розладів, як-от депресія і тривожні розлади, пише МОЗ України.

Перше, що спадає на думку, коли ми хочемо знайти причину змін у психіці та поведінці сучасних дітей, – це соціальні медіа, компʼютерні ігри та інтернет. Але крім цього є багато інших чинників.

Так, сьогодні, наприклад:

 •  сімʼї розлучаються частіше, ніж зберігаються,

 •  менструація у дівчат починається набагато раніше, ніж була навіть 40 років тому,

 •  відбувається сексуалізація дітей,

 •  батьками стають значно пізніше, тож нині зазвичай більший віковий розрив між поколіннями і т. д.

Що робити батькам радить дитячий і підлітковий психіатр, КПТ-терапевт, старший лектор в Інституті психіатрії Лондонського університету Королеви Марії, Денис Угрин:

 •  Намагатися завжди говорити правду дітям, звісно, в межах розуміння дитини й у межах розумного. Але коли діти запитують, наприклад, чи бабуся померла в Маріуполі, то треба чесно відповісти, а не вигадувати, що вона десь спить.

 •  Створити таку атмосферу для дитини, де вона могла б вільно говорити тоді, коли вона хоче говорити, наприклад, про свою травму чи переживання. Наприклад, коли ви їдете у машині з дитиною, і ви не маєте дивитись одне одному у вічі, ви обоє дивитесь прямо. Це допомагає почуватися розслабленіше.

 •  Знаходити час на дитину. Коли діти говорять про те, що відбулося, що їх турбує, батькам треба уважно послухати та дати дитині зрозуміти, що це цілком нормально – говорити про те, що відбулося, що немає ненормальних реакцій на стрес і на війну. Усі реакції, які має дитина, вони абсолютно нормальні. Дуже важливо пояснити, що дитина не втрачає глузд, що його повторні переживання, кошмари вночі є абсолютно нормальною реакцією на події навколо. Запевнити в своїй підтримці, що ви поруч і завжди допоможете.

 •  Наявність режиму дня та достатність сну – базові умови психічного здоровʼя будь-кого, а тим паче дитини.

«Дуже часто бачу батьків, які думають, що через те, що діти травмовані, їм треба влаштовувати якісь там супердорогі канікули, їздити, розважати тощо. Насправді ж навпаки. Дітям найбільш комфортно, особливо під час війни, травми, коли в них є передбачуваність, певний розпорядок. Особливо це стосується нічних рутин», – зазначає Угрин.

Спеціальний сезон подкасту «Простими словами» від The Village Україна виходить в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоровʼя Ти як? за ініціативою Олена Зеленська. Проєкт реалізовано за підтримки ВООЗ у співпраці з Координаційним центром із психічного здоров’я при КМУ та ГО «Безбарʼєрність.

Коментар
25/07/2024 Середа
24.07.2024
Афіша
 • Сьогодні
 • Завтра
 • Незабаром