Шість міфів про першу допомогу при температурних та хімічних ураженнях

16 Квітня 2023, 16:20
Шість міфів про першу допомогу при температурних та хімічних ураженнях 1113
Шість міфів про першу допомогу при температурних та хімічних ураженнях

Більшість з нас звикли надавати першу медичну допомогу при опіках, користуючись давніми народними методами.

«А-у-у-у-ч-ч-ч! Пече!» — відчуття від опіку та різкого охолодження дещо схожі. Проте допомога при цих станах відрізняється. Разом з інструкторською командою організації PULSE, яка навчає домедичної допомоги, фахівці онлайн-платформи «Бережи себе» розвінчують міфи про опіки та переохолодження.

Наперед скажемо: ніякої сметани, олій, алкоголю та розтирань.

Міф 1: якщо в очі потрапив перцевий розчин або сльозогінний газ, неприємні відчуття допоможе зняти молоко.

Правда:
Опіки очей від перцевого балончика чи поліцейського аерозолю варто промивати тільки водою. Не молоком, всупереч поширеному міфу. Використання води безпечніше, бо найчастіше рятівнику/ці невідомий хімічний склад аерозолю, який призвів до ураження. Для спеціалізованих рятувальних команд існують серветки під різні види аерозолів, проте для домедичної допомоги буде достатньо чистої води.

Міф 2: перша допомога при хімічних опіках відрізняється відповідно до хімічного складу речовини.

Правда:
Щоб допомогти при хімічному опіку, не потрібно готувати розчин кислоти чи лугу. Достатньо рясно промити уражену ділянку водою — таким чином механічно очистити її від залишків хімічної речовини.

З цього правила є виняток — спеціальні інструкції з охорони праці для співробітників/ць хімічних підприємств.

Міф 3: сметана може допомогти при опіках.

Правда:
Найкраща перша допомога при опіках, які не призвели до утворення ран, — тримати уражену ділянку під холодною водою до 20 хвилин.

Тваринні жири або олія перешкоджають залишкам тепла виходити з місця опіку. Вони утворюють плівку, що із часом призведе до збільшення розміру ураженої ділянки. Тому використовуйте насамперед воду. Навіть пантенол рекомендується наносити виключно на вже охолоджені водою опіки через десятки хвилин після їх отримання. Але будьте особливо уважні з дітьми та особами, що не можуть із вами коректно комунікувати, аби не допустити їх переохолодження.

Міф 4: алкоголь допомагає зігрітися.

Правда:
Алкоголь лише створює ілюзію тепла. Він посилює переохолодження та знижує здатність постраждалої особи відчувати це переохолодження. Алкоголь заважає м’язовому тремтінню, а тремтіння — це природний механізм зігрівання тіла. До того ж постраждалій особі в стані алкогольного сп’яніння важче надавати якісну допомогу.

Міф 5: передусім треба закутати людину, яка отримала переохолодження.

Правда:
Хороша ідея для першої допомоги при переохолодженні — знайти та зняти мокрі елементи одягу постраждалої особи. А також покласти щось тепле під пахви, в область паху та до задньої частини шиї (якщо є можливість, можна ще до грудей та голови). Чимось теплим може бути загорнута в тканину пляшка з гарячою водою чи хімічна грілка.

Міф 6: розтирання шкіри допоможе зігрітися.

Правда:
Обмороження — це такий стан, при якому від низької температури постраждали тканини. Наприклад, тканини пальців або вух. Зігрійте людину, і судини доставлять теплу кров до пошкоджених ділянок самостійно, зігріваючи їх.

Не потрібно їх розтирати — це травматично для замерзлої шкіри, особливо в ситуації, коли чутливість на ділянці шкіри постраждалої особи знижена.

Коментар
28/04/2024 Неділя
28.04.2024
27.04.2024
26.04.2024