Шлях до відновлення: як працює реабілітація у Любомльському ТМО

28 Березня 2025, 12:43
Шлях до відновлення: як працює реабілітація у Любомльському ТМО 2664
Шлях до відновлення: як працює реабілітація у Любомльському ТМО

У Любомльському ТМО понад рік працює реабілітаційне відділення, де можна пройти безоплатну реабілітацію як цивільним, так і військовим.

З початку 2024 року у Любомльському ТМО запрацювало реабілітаційне відділення, як того вимагають нормативи Міністерства охорони здоров’я для кластерних лікарень. Відповідно у медзаклад уклав два пакети послуг з Національною службою здоров’я України: «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» або пункт «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах». Це означає, що пацієнти зможуть отримати безоплатну реабілітацію як у стаціонарних умовах, так і амбулаторно. Тож як воно працює, які послуги надає – дізнавались журналісти Район.Медицина. 

Облаштували реабілітаційне відділення на першому поверсі терапевтичного корпусу, деякі кімнати – на другому.

«У зв’язку з вимогою часу, повномасштабними воєнними діями, які тривають в нашій країні четвертий рік, відтак – збільшенням кількості військових, які потребують повноцінної комплексної реабілітації після поранень, виникла потреба створення такого відділення, який би спеціалізувався на наданні такої реабілітаційної допомоги. Окрім того, щороку збільшується кількість пацієнтів з інсультами, хворобами опорно-рухового апарату, травмами. Ці люди також потребують відновлення», – розповідає завідувачка відділення реабілітації, лікарка фізичної реабілітації Наталія Смітюх.

Відділення розраховане на 20 місць. Забезпечують надання якісної реабілітаційної допомоги мультидисциплінарна реабілітаційна команда. До неї входять лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, які очолюють команду, відповідають за організацію її роботи і виконання індивідуального реабілітаційного плану, три фізичні терапевти, два ерготерапевти, які відновлюють соціальні та побутові навички, чотири асистенти, два логопеди, психолог та медична сестра.

Увесь персонал відділення проходив різноманітні спеціальні навчання, був учасниками різноманітних вебінарів, тематичних конференцій.

За потреби до медзакладу приїжджає лікар ортопед-протезист Олег Кальчик із Луцька, аби проконсультувати та зробити заміри протезів пацієнтам, які того потребують.

«Коли поступає пацієнт на реабілітацію – його оглядає наша мультидисциплінарна команда – лікар ФРМ, ерготерапевт, фізичний терапевт, асистенти фізичних терапевтів та складають первинний план реабілітаційної програми. Всього їх є три: первинний, етапний і завершальний. Коли пацієнт після реабілітації йде додому, йому складаємо програму домашньої реабілітації, адже цей процес не повинен завершуватися за межами лікувального закладу. Показуємо комплекс вправ, які пацієнт має робити вдома», – розповіда Наталія Анатоліївна.

За словами завідувачки відділення, пацієнти дуже задоволені, що тут, на місці можна пройти безоплатну реабілітацію, не доводиться їхати у Ковель, Луцьк чи інші міста. Буває, що до любомльських реабілітологів їдуть навіть з Ковельської громади, де на реабілітацію – велика черга.

Оксана Хомік – із села Світязь Шацької громади. На реабілітації жінка – після перелому ноги. Зізнається, що кінцівка була вже не раз зламана, має у кістці й пластини. А у січні – знову отримала травму, після якої – відновлюється ще й досі. Місяць тому жінка була на консультації в обласних лікарів, а вже у Шацькій лікарні отримала направлення на реабілітацію. Приїхала у Любомльське ТМО.

Оксана Михайлівна дуже тепло відгукується про лікарів. Каже, після 10 днів реабілітації бачить вагомі зрушення. Лише після декількох активних занять із фізіотерапевтом почала згинатися нога.

На велосипеді-тренажері займається військовослужбовець Олександр Пекалюк. Тут чоловік проходить реабілітацію після множинних травм гомілки. Для цього мультидисциплінарна команда розробила комплекс індивідуальних вправ, зважаючи на потреби військовослужбовця. Каже, на дев’ятий день реабілітації відчув значне покращення. Заняття на тренажері-велосипеді – одна із вправ, де за допомогою регулювання темпу та швидкості дається поступове навантаження на ноги.

«Розробляємо ногу, можу вже трохи ступати на неї. Тут хороші фахівці, справжні спеціалісти. Дуже приємні, дякую їм! Харчування теж відмінне», – ділиться Олександр.

Ще один військовослужбовець – Іван – проходить реабілітацію після перенесеного інсульту. За словами завідувачки відділення, з інсультними хворими займаються логопеди (якщо є розлади мовлення), психологи, фізичні терапевти. Заняття із розробки дрібної моторики пальців, відновлення рухливості рук – це те, на чому зосереджений Іван під час занять із фахівцями-реабілітологами.

«У кабінеті ерготерапії розробляємо дрібну моторику пальців та рук, щоб пацієнти вчилися дати собі раду в побуті. Наші пацієнти – люди після інсультів, травм, військовослужбовці – після поранень», - розповідає лікар фізичної реабілітації Роман Бобик.

 

Пенсіонер Василь Романюк із села Куснища переніс інсульт ще у жовтні. Дякує лікарям, що сьогодні має можливість пройти реабілітацію тут, у лікарні, недалеко від рідного дому. Чоловікові необхідно розробляти не тільки нижні кінцівки, а й моторику рук та пальців для запобігання утворення контрактур. Сприяють в цьому вправи із спеціальною реабілітаційною рукавичкою, яка допомагає руховій активності.

У реабілітаційному відділенні є дві підвісні клітки – універсальний пристрій для проведення кінезотерапії за методом підвісної та блокової терапії, за допомогою якого можна розвантажити і розслабити різні групи м’язів або ефективно навантажити їх. У кабінеті асистивних технологій є вертикалізатор для занять з особливо важкими хворими – тими, хто не може самостійно стояти та рухатися. Є колісні крісла, крісла-душ та крісла-туалет, милиці, ходунці, протипролежневі подушки, ортези, бандажі для рук та ніг, обладнання для підйому пацієнта у ліжку.

«Стараємося до кожного пацієнта знайти індивідуальний підхід, адже кожна людина для нас – особлива, зі своїми індивідуальними проблемами та потребами у комплексній реабілітації. Потреба, як бачимо, на сьогодні зростає з багатьох причин, тому наше завдання – зробити так, щоб людині було комфортно», – зазначає Наталія Смітюх.

 

Коментар
18/04/2025 П'ятниця
18.04.2025
17.04.2025

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися