В Україні долатимуть рак шийки матки: у держбюджеті вперше передбачили кошти на закупівлю вакцини

16 Грудня 2024, 15:29
В Україні долатимуть рак шийки матки: у держбюджеті вперше передбачили кошти на закупівлю вакцини 3211
В Україні долатимуть рак шийки матки: у держбюджеті вперше передбачили кошти на закупівлю вакцини

Вірус папіломи людини – один із найпоширеніших вірусів у світі, деякі його серотипи якого можуть викликати розвиток онкологічних захворювань, зокрема раку шийки матки. Він також може спричиняти інші види онкології — рак ротоглотки, вульви та інших органів.

На жаль, в Україні статистика не дуже втішна. Так, щороку медики фіксують збільшення кількості жінок з онкологією. За даними Центру громадського здоров’я, торік в Україні майже 21,5% всіх онкохвороб припадало на рак жіночих статевих органів. 10,4% усіх захворювань на злоякісні новоутворення становить рак тіла матки. 

У 9,1% пацієнток рак тіла матки виявили у занедбаному стані (III стадія), ще 5% — на IV стадії. На другому місці серед гінекологічних онкозахворювань – рак шийки матки — 5,2% всіх захворювань на злоякісні новоутворення. У 25,3% від загальної кількості хворих недугу виявили на III стадії, ще у 10,7% — на IV стадії.

Основною причиною раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ). Чи можна вплинути на цей вірус до того, як він призведе до розвитку онкології?

Відповідь – так. Єдиною і найбільш дієвою профілактикою від ВПЛ є вакцинація. За даними CDC, з 2006 року, коли вакцина була вперше рекомендована, кількість інфікування типами ВПЛ, що спричиняють рак та генітальні бородавки, зменшилися на 88% серед дівчат-підлітків і на 81% серед молодих дорослих жінок.

Окрім того, вперше у Державному бюджеті України на 2025 рік запланували 104,3 мільйона гривень на закупівлю імунобіологічних препаратів (вакцин) проти ВПЛ- асоційованої патології для вакцинації дівчат.

Як розповіла Район.Медицина Наталія Лісневська, адвокатка, спеціалістка з медичного права, заступниця Міністра охорони здоров’я України у 2014–2015 рр, це забезпечить вакцинацію 36,7% від потреби (потреба на 2025 рік становить майже 284,7 мільйона гривень, за оцінками МОЗ).

Вакцинація від ВПЛ  – на національному рівні

Планується запровадження обов’язкової вакцинації дівчат віком 12–13 років, адже, згідно з дослідженнями, цей вік є найефективнішим для формування імунітету. Схема вакцинації буде передбачати введення однієї дози.

Наталія Лісневська зауважує: запровадження вакцинації проти ВПЛ на національному рівні дозволить не лише знизити рівень захворюваності на рак шийки матки, який є одним із найпоширеніших видів раку серед жінок, а й зменшити тягар лікування раку на ранніх та пізніх стадіях, що має позитивний економічний ефект, та сформувати культуру профілактики серед населення.

Наталія Лісневська
Наталія Лісневська

«Поки що вакцинація не включена до Національного календаря щеплень, і батьки мають самостійно дбати про імунопрофілактику своїх дітей. Проте ініціатива виділення коштів на державному рівні свідчить про визнання важливості цієї проблеми. Подальший розвиток програми залежить від залучення додаткового фінансування, наприклад, через донорські організації, та широкої інформаційної кампанії для населення», – каже пані Наталія.

За її словами, в останні роки в Україні з’являються все більше регіональних ініціатив щодо вакцинації проти ВПЛ. Наприклад, в Одеській області ще у 2022 році мешканці отримали 1400 доз чотиривалентної вакцини «Гардасил» як гуманітарну допомогу від американської компанії MSD. Ініціатива була успішно продовжена у 2023 році. 

Читайте такожМайже 100% випадків раку шийки матки можна запобігти, – Центр громадського здоров'я

У Львові програма вакцинації запроваджена за кошти обласного бюджету, який виділив 1,3 мільйона гривень. Це дозволило дівчатам віком від 9 до 18 років безоплатно вакцинуватися на базі Західноукраїнського дитячого медичного центру.

У Києві вакцинація проводиться в межах міської програми «Громадське здоров’я» за кошти місцевого бюджету. У медичних закладах доступна найсучасніша вакцина «Гардасил 9», яка захищає від дев’яти типів ВПЛ, включаючи 16 і 18.

Читайте також: «Ти важлива»: на Волині втілюють інформаційний проєкт в боротьбі з раком шийки матки

 

Долучились до вакцинації ВПЛ і на Волині: у Луцьку депутати затвердили місцеву Програму, яка діятиме з 2023 по 2027 рік, та виділили на закупівлю вакцин шість мільйонів гривень. У Ковелі таку програму затвердили ще наприкінці 2023 року. Програма діятиме впродовж 2024–2026 років. Це означає, що за кошти громади від вірусу папіломи людини зможуть провакцинувати певну кількість дівчат-підлітків, а також проведуть інформаційну кампанію для підвищення обізнаності про проблему у Ковелі та селах громади. Попередньо у Ковельській міській раді передбачили на цю програму 1,5 мільйона гривень – по пів мільйона на рік.

Думка експерта

Про вакцинацію від ВПЛ ми також розпитали і у експерта з імунізації, голови Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГІ) Федора Лапія. Експерт зауважує, що від початку 2024 року НТГЕІ надали рекомендацію МОЗ України із впровадження вакцинації проти захворювання ВПЛ-інфекції та захворювань, які асоційовані з ВПЛ-інфекцією.

«Вірус папілом людини має так звані високоонкогенні різновиди вірусу  (16 та 18 типи, які є причиною 70% розвитку раку шийки матки), тож пріоритетом визначається саме вакцинація дівчат 12-13 років. Разом з тим, деякі вакцини забезпечують, наприклад, захист від 6-11 типу ВПЛ. Це так звані низьконкогенні типи, які причетні до захворювань шкіри. Тож тут можна очікувати позитивний ефект у забезпеченні імунітету проти 6-11 типу. Вакцинація є виправданою і її варто ввести до календаря щеплень», – каже експерт.

Стосовно майбутніх результатів від впровадження вакцинації ВПЛ, то Федір Лапій зазначає: розмови про це вже є на глобальному рівні, і тут можна говорити про програму 90-70-90.

Читайте також: Рак шийки матки та вакцинація проти вірусу папіломи людини

«Тобто ми маємо зменшити рівень захворюваності на рак шийки матки до певного рівня. У світі - це 4 випадки на 100 тисяч населення). Для досягнення такого рівня захворюваності в Україні 90% дівчаток мають бути вакциновані проти ВПЛ-інфекції до досягнення 15-річного віку. 70% жінок мають пройти скриніг з допомогою високоточного тесту в віці 35-45 років. Тобто скринінг залишається паралельним ефективним втручанням для того, щоб боротися з онкологією у жінок. І 90% жінок з патологією раку шийки матки отримують відповідну терапію і консультацію, підлягають нагляду», – роз’яснює Федір Лапій.

А як же вакцинація хлопчиків

Фахівці рекомендують також щеплювати від ВПЛ хлопчиків, зазначаючи, що вони є переносниками вірусу папіломи людини. Але також вони й самі можуть страждати від хвороб, що зумовлені ВПЛ.

За словами Федора Лапія, багато країн Євроспільноти, США, Канада вже обрали для себе так званий гендерно-нейтральний підхід у вакцинації. Бо хоч вірус папіломи людини є основною причиною раку шийки матки, але він причетний і до інших онкологічних захворювань, хоч дещо в меншому ступені. Адже низькоонкогенні типи вірусу папілом людини так само викликають хвороби і у чоловіків.

«І для того, щоб підвищити ефективність боротьби з раком шики матки і ВПЛ-інфекцією у жінок, багато країн вже запровадили гендерно-нейтральну вакцинацію, коли одночасно щепленню підлягають хлопчики. Така гендерно-нейтральна вакцинація проти ВПЛ-інфекцій ставить на меті дві цілі. Одна – це є захист і чоловіків, в тому числі від деяких онкологічних захворювань, які пов'язані з вірусом папіломи людини і не лише онкологічних. Друга мета – досягти максимального ефекту, максимальної ефективності серед жінок, бо чоловіки є тими, хто поширюють і передають вірус далі. Але в цьому питанні варто оцінювати свої спроможності. Потрібно найперше шукати фінансові можливості для закупівлі вакцини, аби щеплення були безоплатними та доступними в першу чергу для дівчат. А далі вже зважати на інші наші можливості», – зазначає імунолог.

                                       Доступні та сертифіковані вакцини  

В Україні наразі зареєстровано три вакцини від ВПЛ. Одна з них бівалентна – захищає від 16-18 типів ВПЛ, на які припадає біля 70% раку шийки матки.

«У перспективі ми зможемо таким чином вже на 70% зменшити кількість хворих на рак шийки матки, оскільки вакцина дуже ефективна. Друга вакцина – квадрівалентна, так само захищає від 16 до 18 типів, але також забезпечує захист від згаданого раніше 6 і 11 типів вірусів, які хоч і не є високоонкогенними, але дуже дошкуляють здоров’ю», – каже лікар.

Читайте також: Вірус папіломи людини: яким типом вакцин можна щепитися

Він також додає: нещодавно в Україні зареєстрували вакцину Гардасил 9,  яка формує захист від дев’яти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Ця вакцина все частіше використовується в багатьох країнах світу. Але яку все ж таки оберуть для програми імунопрофілактики – активно узгоджують. Залежить це від різних факторів: ціни на препарат, та які можливості будуть отримати допомогу від міжнародних партнерів. Адже, за словами Лапія, є ймовірність, що вакцину Україна може отримати від такої міжнародної організації як GAVI (Альянс вакцин).

Вакцинацію від ВПЛ можна поєднувати з іншими вакцинами, які пропонуються у календарних щепленнях.

«Що важливо – вакцина від ВПЛ не містить вірус, а лише білок вірусу. Її дія подібна до дії вакцини проти COVID-19, коли білок вірусу використаний в якості мішені для імунної відповіді. Захворіти на ВПЛ від вакцини аж ніяк не можна. Мати онкологічне захворювання також ніяк не можна. А от отримати хороший імунітет можна», – каже Федір Лапій.

Стосовно протипоказів до введення вакцини – то їх, за словами лікаря, майже немає. Лише є певні застереження, які стосуються вагітності. Хоч вакцина не є «живою» та вважається безпечною при використанні під час вагітності, однак фахівці не рекомендують її використовувати вагітним.

Схеми вакцинації від ВПЛ: коли і скільки

Є різні схеми вакцинації: однодозні, дводозні та тридозні. І чим більше застосовують цю вакцину на практиці - тим більше з'являється даних про меншу кількість доз, необхідних для забезпечення захисту.

Деякі країни, зокрема, Канада, Британія, уже перейшли на однодозну схему вакцинації дівчаток до 15 років, тобто до моменту, коли вони починають статеве життя та вірус потрапить до організму.

За словами Лапія, Канада вперше в світі свого часу запровадила дводозну схему вакцинації, коли в інструкції ще була рекомендована 3-дозна. Але практика показала, що 2-дозна працює так само добре, як 3-дозна. І вже сьогодні є певні свідчення, що 1-дозна працює абсолютно не гірше.

«Тому в нашому випадку варто обрати 1-дозну схему вакцинації дівчаток 9-15 років (такий вік – рекомендація експертів НТГІ), яка дозволить нам заощадити багато ресурсів та отримати хороший результат, тобто вакцинувати більшу кількість дівчаток, які отримають життєвий захист. Принаймні, на сьогоднішній день таке твердження є, тож і підстав говорити про ревакцинацію через певний період також немає», – зазначає імунолог.

Стосовно вакцинації у дорослому віці, то вона також є ефективно. Тож жінкам не варто нехтувати вакцинацією ВПЛ, каже лікар.

Однак, у програмі безоплатної вакцинації варто враховувати й те, що далеко не всі батьки, не всі дівчата погоджуються на вакцинацію. І тут, за словами лікаря, варто подбати про широку інформаційну кампанію, бо на кону – здоров’я та життя українок.

Коментар
24/01/2025 П'ятниця
24.01.2025
23.01.2025