Сонячні панелі замість генераторів: медзаклади України переходять на новий рівень автономності

22 Серпня 2024, 16:40
Сонячні панелі замість генераторів: медзаклади України переходять на новий рівень автономності 1025
Сонячні панелі замість генераторів: медзаклади України переходять на новий рівень автономності

Обстріли росіян критичної інфраструктури, зокрема, об’єктів енергетики, показали, наскільки уразливі та залежні наші медичні заклади від енергопостачання. 

Аби зменшити залежність українських лікарень від загальної енергомережі, забезпечити безперебійну роботу медиків в умовах блекаутів, у Міністерстві охорони здоров’я з різними донорськими організаціями, благодійними та гуманітарними фондами, зокрема, і Світовим банком, взялися забезпечувати медзаклади потужними генераторами. 

Загалом, за даними МОЗ, українські лікарні забезпечені 11 820 генераторами для безперебійного електроживлення.

Та використання генераторів для енергоживлення лікарень – не найкращий варіант. Так, їх можна використовувати як тимчасове джерело живлення, але не на тривалий термін. По перше, це дуже затратно у плані фінансовому (ціна палива для генератора є високою, і розхід палива на годину роботи генератора – теж чималий). 

Окрім того, потужності генератора часто не вистачає для того, аби той чи інший медзаклад працював повноцінно: якщо брати до уваги лікарню з операційними та палатами реанімації, де під’єднані апарати ШВЛ та інша необхідна медична техніка.

У пріоритеті МОЗ – сонячні панелі для лікарень

Вихід із цієї ситуації у Міністерстві охорони здоров’я побачили у встановленні сонячних електростанцій на медзакладах. Таку практику впровадження сонячної енергетики уже випробувала не одна лікарня в регіонах, досвідом яких і скористались у МОЗ. 

За інформацією Міністерства, близько 90 українських медичних закладів мають сонячні станції, більшість з яких – з акумуляторами. Вони встановлені коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо. Загалом до кінця року передбачають оснащення ще 200 закладів охорони здоров’я сонячними станціями. 

Амбулаторія загальної практики - сімейної медицини
Амбулаторія загальної практики - сімейної медицини

Лише протягом цього року у багатьох регіонах України тривало оснащення лікарень енергетичним обладнанням коштом місцевих бюджетів та за допомоги благодійних фондів. 

Також триває реалізація спільного проєкту Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства енергетики України та Європейської комісії «Промінь надії». У межах проєкту Україна отримала 5 876 сонячних панелей. Наразі перші 20 закладів охорони здоровʼя вже проходять обстеження для визначення можливості подальшого монтажу та проєктування сонячних станцій. 

Впровадження Net-Billing від Хмельницького енергетичного кластеру – для лікарні міста

У запровадженні зеленої енергетики в заклади охорони здоров’я неабияк став у нагоді досвід Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру, який один з перших в Україні впровадив механізм Net-Billing за сприяння «Хмельницького енергетичного кластеру».

Сонячні панелі на Хмельницькій лікарні. Фото - Хмельницький енергетичний кластер.
Сонячні панелі на Хмельницькій лікарні. Фото - Хмельницький енергетичний кластер.

Net-Billing – це механізм розрахунків за електроенергію, вироблену активними споживачами (наприклад, власниками сонячних панелей), яка передається до мережі. Цей механізм дозволяє споживачам продавати надлишки виробленої електроенергії, отримуючи за це кошти, які можуть використовуватися для оплати майбутнього споживання електроенергії.

Алгоритм набуття статусу «активного споживача» закладами охорони здоров’я, що є складовою механізму самовиробництва – Net-Billing, нещодавно презентувала громадська організація «Хмельницький енергетичний кластер» у співпраці із відділом енергоменеджменту Хмельницької міської ради. Алгоритм розробили саме на основі досвіду Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру.

Сонячні панелі на Хмельницькій лікарні. Фото - Хмельницький енергетичний кластер.
Сонячні панелі на Хмельницькій лікарні. Фото - Хмельницький енергетичний кластер.

Як зазначають у «Хмельницькому енергетичному кластері», завдяки встановленню сонячних електростанцій на дахах трьох підпорядкованих поліклінік Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр почав виробництво власної електроенергії. Для цього залучили власні кошти комунального підприємства та витратили загалом близько чотирьох мільйонів гривень. 

Встановлювали сонячні панелі протягом серпня-листопада 2023 року. Тоді ж дізналися про можливість передавати електроенергію в загальну мережу на комерційній основі — Net-Billing.

Наразі потужність сонячних панелей на трьох поліклініках комунального підприємства складає 100 кіловатів (кВт). Залежно від часу доби та дня тижня поліклініки то віддають електроенергію в мережу, то забирають її. Розрахунок при цьому відбувається за різними тарифами — близько 2,6 гривні за кВт*год на продаж та близько 7,4 гривні за кВт*год на купівлю. 

За підсумками місяця, рахунок на електроенергію для закладу зменшується на вартість проданої ним електроенергії, розповіли у Хмельницькому енергетичному кластері.

Сонячні панелі на Хмельницькій лікарні. Фото - Хмельницький енергетичний кластер.
Сонячні панелі на Хмельницькій лікарні. Фото - Хмельницький енергетичний кластер.

Волинські медзаклади будуть із сонячною енергетикою

Активно триває підготовка медзакладів до реалізації ще одного спільного проєкту МОЗ України та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine). У межах проєкту у 130 закладах первинної медичної допомоги в різних областях України встановлять фотовольтаїчні електростанції.

Активно готуються до реалізації цього проєкту на Волині. Як розповів начальник управління охорони здоров’я Волинської ОДА Юрій Легкодух, центри первинної медико-санітарної допомоги відповідно до вимог проєкту подавали свої заявки через систему МЕД-ДАТИ, що вони готові встановлювати такі електростанції. 

Це, зокрема, 13 закладів «первинки»: Центр первинної медико-санітарної допомоги Боратинської сільської ради, Рожищенський ЦПМДС (Щуринська, Дубищенська, Доросинівська амбулаторії ЗПСМ), Маневицький ЦПМСД (Цмінівська амбулаторія), Ківерцівський ЦПМСД (Ківерцівська, Олицька,  Холоневичівська, Цуманська та Журавичівська амбулаторії), Локачинський ЦПМСД (Привітненська та Локачинська амбулаторії), Оваднівський ЦПМСД (село Льотниче).

Начальник управління охорони здоров
Начальник управління охорони здоров

«Кожен комунальний заклад первинної медичної допомоги міг взяти участь в цьому проєкті зі встановлення фотовольтаїчних електростанцій. Заклади подавали у МОЗ певний пакет документів, серед яких – технічні звіти з обстеження, технічні завдання на проєктно-кошторисну документацію та рішення органів місцевого самоврядування про погодження встановити фотовольтаїчного обладнання на дахах та всередині будівель. Певну частку фінансування мають взяти на себе органи місцевого самоврядування – громади. Це фінансування розробки проєктно-кошторисної документації, технічного завдання, технічного звіту з обстеження та інше. Встановлюватимуть обладнання дві фірми, з якими МОЗ Украли угоди: «Хорос» та «Чорноморнергоспецмонтаж», – каже Юрій Легкодух.

Стосовно фотовольтаїчного обладнання, яке встановлять на закладах «первинки», то воно буде однакової потужності. Але покриватиме в кожному закладі різний відсоток витрат електроенергії, адже це залежить від самої потужності закладу. 

Є амбулаторії, де використовують більше електроенергії, а десь – менше. Однак про плюси такого проєкту можна сказати вже: це безперебійна робота закладів, зокрема, їх автономна робота під час блекаутів та економія енергоносіїв, каже Юрій Легкодух.

Для волинських медзакладів встановлення сонячних панелей – практика не нова, адже з 2021 року використовують зелену енергетику у Волинському обласному фтизіопульмонологічному центрі, а з 2018 року – Волинській обласній клінічній лікарні.

Сонячні панелі на Волинському обласному фтизіопульмонологічному центрі
Сонячні панелі на Волинському обласному фтизіопульмонологічному центрі

У Волинському фтизіопульмонологічному центрі на придбання комплексу, який генерує сонячну енергію в струм, медичний центр спрямував понад 900 тисяч власних зароблених коштів. Альтернативне устаткування виробляє третину обсягу споживання електроенергії. Там встановили 120 сонячних панелей. 

При діючих тарифах завдяки цим технологіям щороку заклад економить до 250 тисяч гривень. Окрім того, зовсім не доведеться витрачатися на поточне обслуговування станції. Окупність проєкту – менше п'яти років, а якщо тарифи зростуть, то й менше.

Сонячні панелі на Волинському обласному фтизіопульмонологічному центрі
Сонячні панелі на Волинському обласному фтизіопульмонологічному центрі

Устаткування, що встановили на даху лікарні, високопродуктивне, а термін його експлуатації – не менше 30 років. У систему альтернативної генерації включили зовнішнє та внутрішнє освітлення, а також резервний генератор, який вмикається у разі аварійного припинення живлення.

У 2018 році на даху Волинської обласної клінічної лікарні встановили 37 сонячних батарей. За добу вони виробляють 240 кВт енергії, за місяць – 7200 кВт. За словами генерального директора обласної лікарні Олександра Дудара, рік використання цих батарей дозволяє лікарні заощадити понад 100 тисяч гривень. Сонячну електростанцію поставили за рахунок Фонду «Здоров’я для всіх».

Сонячні панелі на Волинській обласній клінічній лікарні
Сонячні панелі на Волинській обласній клінічній лікарні

Сонячні панелі на Волинській обласній клінічній лікарні
Сонячні панелі на Волинській обласній клінічній лікарні

За грантові кошти – сонячні панелі на Дубенській лікарні

Серед медичних закладів Рівненщини, які активно використовують сонячну енергетику для забезпечення своїх потреб, є Дубенська міська лікарня. Станцію повноцінно запустили з 1 липня минулого року. Встановлювали обладнання завдяки участі у проєкті Дубенської міської ради та громадської організації «Екоклуб». 

Частину грантових коштів за посередництвом «Екоклубу» отримали від Посольства Федеративної Республіки Німеччини – 987,5 тисячі гривень. Решту виділили із бюджету громади – 430,7 тисячі гривень. Загальна вартість цього проєкту становила близько 1,5 мільйона гривень.

Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні
Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні

«На лікарні встановили генеруючі панелі з інвертором, які зараз нам дозволяють десь до 20-25% автономності давати власної генерації протягом літнього періоду. А загалом в середньому за рік автономність у нас становить 10%. Тобто 10% у нас з цих споживань покриваються електростанцією. Що це дає для лікарні? Перше – економія на електроенергії. Враховуючи зростання цін на електроенергію, за липень і пів серпня ми вже заощадили близько 100 тисяч гривень. А загалом, з моменту введення в експлуатацію сонячних панелей вдалось заощадити 332 тисячі гривень», – розповідає генеральний директор Дубенської лікарні Віктор Красовський.

Генеральний директор Дубенської міської лікарні Віктор Красовський
Генеральний директор Дубенської міської лікарні Віктор Красовський

Хоча керівник медзакладу зазначає, що з ростом цін на електроенергію встановлені сонячні панелі окупляться уже не за 5-6 років, як прогнозувалося раніше, а за півтора-два роки.  

Другим позитивним моментом Віктор Карсовський називає можливість економії на паливі для генератора у періоди блекаутів.

«В середньому, у пікові години, наш заклад споживає 100 кВт на годину. Це чимало, тому таких акумуляторів, які б зберігали таку кількість сонячної енергії, ми не маємо. Але при блекаутах в комплексі з генератором сонячна електростанція дозволяє на 20-30% зменшити навантаження на генератор і економити паливо», – каже головний лікар.

Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні
Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні

За його словами, наразі лікарня має три акумулятори, які використовують у критично важливих відділеннях – реанімації і в двох операційних, що у випадку вимкнення електроенергії забезпечують їхню тригодинну безперебійну роботу.

«Ми з'єднали в єдину мережу генератори, сонячні панелі та акумулятори. Зокрема, акумулятори майже миттєво переключаються на живлення мережі, адже поки запуститься генератор, поки він вийде на потужність – це займає приблизно 5-7 хвилин. У цей час акумулятори легко перекривають потреби цих трьох критично важливих відділень. Звичайно, такий досвід буде поширюватись по всій країні», – каже Віктор Красовський.

Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні
Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні

Лікар зазначає, що найважчим у цій роботі було переконати грантодавців дати гроші, а далі підготувати чималий пакет документів.

У цьому допомогу надавав відділ економіки Дубенської міської ради, а також громадська організація «Екоклуб», яка вже має певний досвід. Такий симбіоз та співпраця міської влади, лікарні та громадської організації, тісна комунікація фахівців і дозволили втілити проєкт швидко та з користю для медзакладу, а головне – для пацієнтів.

Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні
Встановлення сонячних панелей на Дубенській міській лікарні

Великим плюсом Віктор Красовський називає те, що корпуси лікарень мали дах, на якому зручно та без великих додаткових ремонтних робіт можна було розмістити сонячні панелі. Зі своєї сторони медзаклад також активно включився у роботу: проконтроювали, аби до мережі сонячних панелей першочергово були під’єднанні ті відділення, які цього потребували найперше. 

Та зрештою, у процесі монтажу фахівці фірми «Лайт Хаус», яка встановлювала панелі, знайшли можливість під’єднати до сонячних панелей усі корпуси лікарні на випадок, якщо один не зможе спожити ту кількість електроенергії, яку виробляють СЕС.

«Тепер у нас немає жодного кіловату сонячної енергії, який би втратився. Все споживаємо до останнього. Зараз розглядаємо можливості додаткового встановлення сонячних панелей. В нас є де їх ставити, а рівень споживання показує, що ми можемо споживати удвічі більше. Тому, звичайно, така методична робота фахівців в цій сфері економічній, в грантовій, вона дуже доречна і корисна. Також вдячний нашим підрядникам, які на совість встановили усе обладнання, а тепер – і обслуговують його», – каже Віктор Красовський.

Лікар зазначає, що спеціальний додаток у телефоні показує щохвилинне споживання електроенергії закладом. Найбільше споживання – зранку, коли вмикають усі прилади та проводять обстеження пацієнтів. Зменшується – в обідню пору та під кінець робочого дня.

Обладнання у Дубенській міській лікарні
Обладнання у Дубенській міській лікарні

«Відзначу, що і потужність генерації, і графіки максимального використання сонячної енергії у нас співпадають, що є великим плюсом», – каже головний лікар.

За його словами, сьогодні багато закладів дообладнали найсучаснішими сонячними станціями. Деякі медзаклади, маючи великі потужності, але не маючи великого базового споживання, можуть віддавати в мережу надлишок електроенергії, підживлюючи інші заклади поруч.

Пацієнти, які підключені до медичного обладнання у Дубенській лікарні
Пацієнти, які підключені до медичного обладнання у Дубенській лікарні

Тепер за досвідом до Дубенської лікарні звертаються і керівники інших медзакладів. Вивчали досвід і учасники виїзного засідання Асоціації мерів міст України. Адже розуміють: в теперішній час війни, постійних обстрілів енергетичної інфраструктури, відтак – і збльшенням вартості електроенергії та й узагалі – чи буде вона доступною – варто подбати про автономність роботи медичних закладів, де надають допомогу пацієнтам.

Адже саме завдяки енергетичному обладнанню пацієнти отримуватимуть медичні послуги незалежно від аварійних чи планових відключень електроенергії, що гарантуватиме більшу енергетичну безпеку закладу та його стабільну роботу. 

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Коментар
09/09/2024 Неділя
08.09.2024
07.09.2024