Чарівні пігулки для схуднення та від усіх хвороб: чи діють вони насправді

08 Серпня 2024, 09:53
Чарівні пігулки для схуднення та від усіх хвороб: чи діють вони насправді 4275
Чарівні пігулки для схуднення та від усіх хвороб: чи діють вони насправді

В останні роки все більшої популярності набирають різноманітні комплекси та програми, що пропонують швидке схуднення та своєрідну «панацею» від усіх хвороб.

«Як вести неідеальний спосіб життя і при цьому залишатися здоровим», «Очищення печінки від токсинів та кишківника від шлаків», «антипаразитарні програми для дітей та дорослих», «сяюча шкіра без вугрових висипів», «швидке схуднення без зайвих рухів» – і це все гарантують українцям та і не тільки (іноді мережі таких компаній розгалужені по всьому світу), варто лише придбати «чарівний» напій чи пігулки.

Звісно, коштує це «оздоровлення» організму недешево. Однак, чого ж не зробиш для свого здоров’я, думають більшість та готові віддати половину або часом й усю зарплатню за комплекс програми, яка забезпечить швидке одужання-схуднення-очищення та довголіття.

В одному з телеграм-каналів про концепцію здоров’я, гілка якого має 19 чатів та майже тисячу підписників, довелося наткнутися на один з таких дописів: 

«Для всіх, хто тільки знайомиться з продукцією «Coral Club», рекомендую розглянути Концепцією здоров'я. Це поетапне очищення в 90 днів на основі готових програм, розроблених вченими, лікарями! Перший етап. 30 днів(програма на вибір) – Корал Детокс, Корал Детокс плюс, здоровий старт, здоровий кишечник (1 місяць), – відкриває та ферментативно, чистить п’ять видільних систем. Основні задачі: відкрити дренажні системи організму (капіляри мозку, ниркові та печінкові протоки, кишечник, лімфатичні судини). Паралельно розмивається жовч.  

Другий етап – комплексна протипаразитарна програма Парашилд, Парашилд Плюс, або індивідуально підібрана програма з окремих антипаразитарних продуктів. Основна задача: очищення організму від паразитарної флори та відновлення мікрофлори кишечника! 

Третій етап, 14 днів: глибоке очищення Коло Вада Плюс , Коловада Лайт, Лімфоочищення. Основна задача: глибоке очищення тканин, клітин організму! Четвертий етап і далі для підтримка організму: «Здоровий мозок», «Нутріпек», «Імунітіпек», «Кардіопек», Білурон, Колаген, тд. Основне завдання: «нагодувати» очищені клітини, оскільки ефект від добавок після очищення збільшується у багато разів. Змінюється самопочуття та зовнішній вигляд вже з першого етапу!». 

Тут же натрапляємо і на інформацію про «ступені зашлакованості організму та наслідки – виникнення онкології».

Пропонують тут і боротися з цукровим діабетом, і кістозними фібромами у молочних залозах, та навіть хронічними хворобами нирок, псоріазом та ще купою різноманітних захворювань.

Також довелося спілкуватися із працівницями однієї з фірм – брендом здоров’я та краси, яка пропонує різноманітні дієтичні добавки для профілактики захворювань щитовидної залози, підвищення імунітету, регенерації клітин організму, профілактики та зниження ризику розвитку злоякісних новоутворень, очищення організму та інше. Є тут і біологічні добавки – натуральний антибіотик, антисептик та антиоксидант, протизапальний засіб, онкопротектор та імуномодулятор та для зниження ваги. У склад кожної з них, як йдеться на сайті компанії, входить до 60 видів рослин.

І, як довелося почути від однієї із представниць, яка активно рекламувала продукт та на собі відчула усі його переваги, «вживаючи ці добавки, ви перестанете ходити до аптеки».

В останні десятиліття особливої популярності набули пігулки та дієтичні добавки для схуднення, які можна купити у будь-якій аптеці. При цьому користуються ними не тільки дорослі, а й діти. Медична директорка відділу підліткової медицини Школи медицини та громадської охорони здоров’я Університету Вісконсину Паула Коді наголошує – такі препарати небезпечні для здоров’я дітей.

«Дієтичні добавки для схуднення та нарощування мʼязів збільшують ризики виникнення поліорганної недостатності. У важких випадках також призводять до раку яєчок у чоловіків та раку яєчників у жінок, ризиків інфаркту, інсульту та навіть смерті. Окрім того, одним з основних інгредієнтів таблеток для схуднення є кофеїн, який може призвести до різких змін серцевих скорочень, артеріального тиску та порушень сну», – наголошує у своєму дослідженні Паула Коді.

Також про небезпеку та недоказовість детокс-програм розповіли й у Міністерстві охорони здоров'я. Там зазначають, що в останні роки детоксикаційні процедури набули величезної популярності. Вони обіцяють швидке очищення організму, покращення самопочуття та підвищення енергії. Проте, чи справді ці методи працюють та чому «детокс» не є науково обґрунтованим і які альтернативи варто розглядати?

Що таке детокс?

Детоксикаційні програми часто включають суворі дієти, сокові фреші, спеціальні чаї, ванни з солями, клізми та інші процедури. Вони обіцяють вивести токсини з організму і поліпшити ваше здоров'я. Проте, ці обіцянки не завжди підтверджуються науковими даними.

Чому детокс не є доказовим?

1.  По-перше, наш організм уже має все необхідне для очищення. Печінка, нирки, легені, шкіра та кишківник постійно працюють, щоб видалити шкідливі речовини. Ці органи ефективно виконують свою роботу без потреби у додаткових детокс-програмах. Коли ми споживаємо здорову їжу, п'ємо достатньо води і займаємося фізичною активністю, наш організм природно очищується.

2. По-друге, немає достатніх наукових доказів, що підтверджують ефективність детоксикаційних методів.

Дослідження 2014 року, опубліковане в «Journal of Human Nutrition and Dietetics», аналізувало 15 детокс-програм і дійшло висновку, що немає жодних доказів, які б підтверджували, що ці програми сприяють виведенню токсинів з організму. У дослідженні також зазначалося, що більшість тверджень про користь детокс-дієт не підкріплені результатами наукових досліджень. 

У звіті British Dietetic Association зазначили, що жодна з детокс-дієт, які вони аналізували, не має наукового обґрунтування. Звіт показав, що деякі детокс-програми можуть бути навіть небезпечними, оскільки викликають дефіцит поживних речовин.

3. По-третє, деякі детокс-програми можуть бути шкідливими. Надмірне вживання проносних засобів або клізм може призвести до зневоднення та дисбалансу електролітів. Це, своєю чергою, може спричиняти серйозні проблеми зі здоров'ям, включаючи порушення роботи серця і нирок.

Вплив міфів про детокс

Багато людей вірять у магічну силу детоксу, витрачаючи на це великі кошти і час. Вони можуть відчувати тимчасове поліпшення через сувору дієту або тимчасове зменшення калорій, але це не має довготривалого позитивного ефекту на здоров'я. Важливо розуміти, що короткострокові результати не завжди означають справжнє очищення організму або покращення здоров'я.

«Замість детоксикаційних процедур, зосередьтеся на підтримці здорового способу життя. Споживайте різноманітні корисні продукти, пийте достатньо води, регулярно займайтеся спортом і відмовтеся від шкідливих звичок. Ваше тіло вже має все необхідне для самостійного очищення, якщо ви створюєте правильні умови для цього», – радять у Міністерстві охорони здоров’я.

Тож чи є альтернатива дієтичним добавкам та чарівним пігулкам? 

За коментарем ми звернулися до завідувача кафедри громадського здоров'я та нутриціології НУБіП України, лікаря-гастроентеролога та дієтолога, консультанта з громадського здоров'я у Спільні зі Світовим банком проєкти МОЗ України Олега Швеця.

«У питанні доцільності вживання дієтичних добавок не варто вдаватися до полярно-монохромних тверджень на кшталт «погано» – «добре». Є досить багато науково-обґрунтованих показань для «збагачення» нашого збалансованого меню додатковими джерелами поживних речовин, які містять такі добавки. Можна привести досить багато прикладів: від вітаміну D протягом майже половини року, коли він не утворюється в шкірі до пробіотиків, які полегшують симптоми розладів травлення», – каже Олег Швець.

Разом з тим, наголошує дієтолог, «філософсько-казкові» історії про очищення, детоксикацію, дегельмінтизацію вочевидь не мають жодних інших доказів крім фантазії маркетологів.  Так само як обіцянки вилікувати діабет або рак.

 

«Тож, слід слухати компетентних людей, починаючи з вашого сімейного лікаря. Ваше здоров’я передусім залежить від способу життя: здорового харчування та регулярної фізичної активності плюс утримання від куріння та вживання алкоголю. Якщо ви розглядаєте прийом дієтичних добавок з будь-яких міркувань, то узгодьте це рішення з медичним працівником», – наголошує Олег Швець.

Своїм досвідом схуднення поділилася жителька Луцька, голова спілки письменників Волині Ольга Ляснюк. Каже, за останні роки набрала чимало зайвих кілограмів, а під час ковіду додалися почалися проблеми із суглобами, особливо – колінними, що важко піддавалися лікуванню.

Допомогли скинути зайву вагу та позбутися проблем з опорно-руховим апаратом заняття у спортзалі (силові навантаження) та спортивна дієта, під час якої додатковим джерелом вітамінів для організму стали амінокислоти, які вживає й дотепер.

«Розрекламовані БАДи та пігулки ніколи не вживала, бо знала, що від них ніякої користі. Тому для себе твердо обрала спорт та дієту, головне в якій – правильне харчування та підрахунок калорій. Плюс амінокислоти, адже коли ти входиш у спортивне навантаження – організм не встигає відновлюватися, тим більше, коли роки – немолоді. А от коли почала активно худнути та ділилась своїми досягненнями у соцмережі – до мене телефонували представники однієї з компаній та пропонували рекламувати пігулки для схуднення, оскільки не знаю, чи діють вони насправді і які речовини вони містять.  Звичайно, я відмовила», – розповідає Ольга.

Також вона зазначає: одна зі знайомих скористалась продукцією відомої на українському фармацевтичному ринку фірми, яка пропонувала швидке схуднення. Схуднути справді вдалося, але за деякий час знайома дуже швидко ще більше набрала у вазі, зазначає Ольга. 

У спортзалі жінка розпочала фізичні навантаження із мінімальних – кількох присідань, підйому мінімальної ваги, щоб «розворушити» тіло. Згодом збільшувала кількість навантаження. Відвідувала спортзал мінімум тричі на тиждень: це були не тільки силові вправи, а й так звані кардіонавантаження: бігова доріжка, велосипед. І, звичайно, паралельно змінила харчування.

«Якщо людина із зайвою вагою думає, що тільки фізичні вправи або дієта допоможуть схуднути – то це неправильно. Усе має бути в комплексі, що вам скаже вам будь-який тренер чи нутриціолог. Хоча у мене режим харчування був умовний, оскільки я працюю й у нічні зміни на сайті», – ділиться Ольга.

Найперше Ольга відмовилася від смаженого та копченого, а ще – почала рахувати калорії у продуктах. Їх, каже жінка, для людини, яка хоче скинути зайву вагу, не має бути понад 1200 на добу. Зважувала сніданки, обіди та вечерю, знала, скільки калорій містять ті чи інші продукти, які продукти краще поєднувати. Іноді, у першій половині дня, дозволяла собі навіть шматочок чорного шоколаду.

Серед порад, які дає Ольга – продукти із високим вмістом вуглеводів краще вживати у першій половині дня, на вечерю – надавати перевагу легким овочам, що не містять крохмалю, зелені та фруктам з малою кількістю фруктози, аби організм не сприймав їх як додаткове джерело цукру. У другій половині дня краще робити акцент на продуктах із вмістом білка. Такі правила харчування у поєднанні із заняттями у спортзалі (до речі, якими Ольга дуже захопилася), допомогли хоч і не так швидко, але стабільно скидати зайву вагу.

Схуднення допомогло таки позбутися проблем із колінами, підвищило рухову активність та самопочуття. Тож Ольга застерігає тих, хто купується» на рекламу різноманітних програм, що пропонують швидко позбутися зайвої ваги: краще поєднувати здорове харчування та заняття спортом, ніж витрачати гроші на пігулки, які дають короткотривалий ефект.

 

Коментар
28/04/2025 Понеділок
28.04.2025
27.04.2025
26.04.2025