«Як ставлю діагноз рак легенів, то пацієнт вмить кидає курити», – лікар Олег Яковенко

19 Червня 2024, 20:39
«Як ставлю діагноз рак легенів, то пацієнт вмить кидає курити», – лікар Олег Яковенко СПЕЦПРОЄКТ 4187
«Як ставлю діагноз рак легенів, то пацієнт вмить кидає курити», – лікар Олег Яковенко

Виробники називають електронні сигарети (вейпи) безпечною альтернативою традиційному тютюнокурінню. Але чи є правдивою така реклама, на що в організмі впливає вейпінг і в яких деталях «електронок» сховався диявол?

За даними Глобального опитування молоді щодо куріння тютюну, станом на 2017 рік 18,4% дітей віком 13-15 років вживали електронні сигарети. На сьогодні статистика може бути загрозливішою з огляду на агресивний маркетинг тютюнової індустрії та невчасне реагування держави.

Попри безумовну шкоду від куріння, лікарі ще не дослідили справжніх довгострокових наслідків вживання електронних сигарет. Проте незалежні дослідження та ВООЗ наголошують, що не існує безпечного куріння, і в електронних сигаретах та ТВЕН є багато небезпечних речовин.

Окрім офіційного товару в Україні, існує величезний «сірий ринок» електронних сигарет, який взагалі жодним чином не регулюється державою. Що саме курять українці, не знає насправді ніхто.

Попри свій іграшковий та несерйозний вигляд, «електронки» можуть бути шкідливішими за традиційні сигарети. Про шкоду нового способу куріння ми поговорили з лікарем-пульмунологом, директором «Клініки алергії та кашлю», завідувачем відділення пульмонології КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Олегом Яковенком.

Далі передаємо пряму мову медика.

Акт смоктання під час куріння — це прояв рудимента безумовного рефлексу смоктання. Людина народжується з цим рефлексом, дитина їсть і одночасно заспокоюється. Спрацьовує ефект заспокоєння через дофамінові рецептори. З віком цей рефлекс атрофується, але за певних умов він просинається в контексті вживання цигарок. Коли людина починає – курити, особливо в період статевого дозрівання, то в першу чергу пробуджується рудимент цього безумовного рефлексу.

Читайте такожВ Україні від наслідків куріння у середньому помирає 130 тисяч людей щороку, – МОЗ

 

Нікотин теж впливає на дофаміновий механізм. Нікотин – це речовина, яка стимулює дофамінові рецептори та підвищує рівень дофаміну. Дофамін – це так званий «гормон щастя». Тому людина є дозозалежною. Курець приносить собі задоволення і у такий спосіб заспокоюється. Мої пацієнти-військові на передовій можуть скурювати до п'яти пачок сигарет на добу! Так заспокоюється нервова система. Формується насамперед психологічна залежність і залежність від такого гормону, як дофамін.

Нікотин впливає на судини, вони спазмуються. Дозозалежний ефект залежить від того, скільки та як довго людина курить, що насамперед відображається в такому показнику, як індекс курця або індекс пачко-років. Десять пачко-років та більше –  ризик виникнення таких захворювань як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), рак легень, ішемічна хвороба серця.

Мені свого часу пропонували взяти участь в науковому дослідженні стосовно вивчення безпеки електронних сигарет. Проєкт полягав у тому, що пацієнт мав приходити з класичними сигарет, я маю їх в нього забрати й в обмін дати йому «айкос». Це було десять років тому, і цей новий спосіб куріння тільки вивчався. Ми мали два роки спостерігати. Я відмовився від цієї ідеї з етичних міркувань як член Європейського респіраторного товариства.

Людина, яка курить електронні сигарети, не усвідомлює шкоди від цього. Переважно ми не знаємо, що входить у склад рідини для цих гаджетів. Однозначно зрозуміло, що там є гліцерин, формальдегіди, солі важких металів. Там знаходиться якщо не вся, то половина періодичної таблиці хімічних елементів. Людина це все вдихає, плюс негативний вплив високої температури диму або пари. Також там є нікотин, який впливає на дофамінові рецептори. 

Читайте також: Попільничка патріархату. Як корпорації привчали жінок до паління, використовуючи боротьбу за рівні права

Якщо говорити медичною мовою – станом на сьогодні це нова проблема, її тільки вивчають. Ми не маємо віддалених результатів спостереження. Але вже впевнено можна сказати, що від «електронок» є проблема гострого пошкодження легенів. Людина вдихає гарячу пару, це опік дихальних шляхів, а з іншого боку – це вплив хімічних речовин, які є токсичними та канцерогенними.

Електронна цигарка, особливо заправлена виробником, не дає відомостей про кількість нікотину і вміст шкідливих речовин. Який склад рідини – не видно, я ж дивився. Але цей смак, він приваблює підлітків. Електронки – це комфорт у всіх сенсах. Приємний смак та позитивний емоційний стан. І батьки не відчувають запаху тютюнового диму від підлітка, окрім того, естетичний ефект – немає жовтого нальоту на пальцях та зубах.

Електронні сигарети мають стати недоступними для підлітків, і насамперед внаслідок високої ціни. Але ми бачимо, що діти продають одне одному ці гаджети, ринок неврегульований. Є величезний «чорний ринок» збуту електронних сигарет, і підлітки цим користуються. Правоохоронці мають реагувати на цей ринок, на контрабанду дешевих китайських електронних сигарет.

Читайте також: Шкідливі для здоров'я: в Україні з 1 липня ТВЕНи прирівняли до тютюнових виробів

Нагадуємо, що на сьогодні торгівля через інтернет ТВЕНами та електронками заборонена, але все одно існує в нелегальному форматі. Депутати Верховної Ради 18.06.2024 проголосували за законопроєкт №10346, яким пропонується дозволити онлайн-торгівлю тютюновими та нікотиновими виробами, а також алкоголем. Проголосований законопроєкт вступить в дію тільки через 18 місяців після його опублікування.

 

Тільки за десять років ми зможемо ретроспективно побачити наслідки куріння цих пристроїв, отримаємо статистику щодо віддаленого впливу на організм курця. Якщо традиційне куріння достатньо досліджене, то «електронки» недосліджена бомба уповільненої дії.

Електронні сигарети не можна назвати менш шкідливим способом курити, аніж традиційні тютюнові вироби. Я б назвав ці гаджети просто ще одним способом доставляння нікотину в організм.

Як ставлю діагноз рак легенів, то тільки тоді пацієнт вмить кидає курити. Тут вже вмикається інстинкт самозбереження. Чомусь одразу пропадає нікотинова залежність, і всі ресурси організму людина направляє на виживання.

Читайте такожЛікарі застерігають: податкові преференції на тютюнові вироби для нагрівання – загроза здоровʼю молоді

Шкода «електронок» відрізняється від наслідків традиційного куріння. Вдихаючи гарячу пару з «вейпу», курець отримує, крім нікотину, ще й невідомий коктейль токсичних хімічних речовин, що потрапляють в організм на фоні високотемпературного режиму. Пара під температурою 80-100 градусів викликає опік верхніх дихальних шляхів, трахеї, бронхів і легенів. 

Виробники «електронок» наголошують, що в них не відбувається процесу куріння, і немає шкідливих смол та канцерогенів, але мовчать про високий температурний режим, токсичні речовини, формальдегід, гліцерин, солі тяжких металів. 

Також проблемою є той факт, що підлітки експериментують, обмінюються гаджетами, заливають в них різну речовину. Тому, коли проблеми з органами дихання стають вже серйозними, дуже складно визначити, яка речовина викликала хворобу.

Виробників традиційних сигарет змусили писати про шкоду вживання тютюну. Кожен курець може побачити на пачці наслідки своєї згубної звички. Це рак легенів, хворе серце, імпотенція. Людині дають вибір: йти шляхом здорового життя чи обирати стежину хвороби. Натомість електронки виглядають як модний і сучасний гаджет. Вже зараз існує багато наукових статей, які беззаперечно доводять шкідливість.

Читайте також: Про тютюнові акцизи. БЛОГ

За те десятиріччя, що українці масово курять «електронки», я став бачити в пацієнтів такі хвороби, з якими не стикався раніше. Побільшали ураження легенів хімічними речовинами, знижується імунітет. Людина стає вразливою перед респіраторною інфекцією та починає часто хворіти. Пацієнти часто задихаються, кашляють, виділяють гнійну мокроту. Це все негативний вплив негативних факторів — часто через електронні цигарки. 

Останнім часом медики констатують  захворювання нижніх дихальних шляхів, які виникають внаслідок вживання електронних сигарет та вейпів. Це —  гостре пошкодження легень, гостре інтерстиційне захворювання легень або так званий гострий пневмоніт.

Те, що Верховна Рада збільшить акциз, і відповідно ціну електронних сигарет – це рішення частини проблеми. Лишається величезний «чорний ринок» китайських «одноразок». Будь-яка дитина може замовити електронною поштою ці гаджети невідомого виробництва. Зараз підлітки вже в 15 років часто є затятими курцями, і саме завдяки електронним сигаретам.

Додамо, що в секретаріаті Верховної Ради зараз знаходиться урядовий законопроєкт №11090, в якому йдеться про збільшення акцизу на традиційні сигарети. Але розробляючи цей «документ», урядовці зовсім забули про акцизи на рідини до електронних сигарет. Зараз депутати ініціювали правки, де пропонують збільшити акциз на рідину до 350 євро до 2026 року.

 ∗∗∗

Матеріал підготовлений у рамах програми «Media Fellowship 2024» за підтримки громадської організації «Центр громадянського представництва «Життя».

 

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром