«У лікуванні туберкульозу головне – самодисципліна», – меддиректорка Волинського фтизіопульмонологічного центру Оксана Комар

31 Березня 2024, 17:33
Меддиректорка з  фтизіатрії Волинської обласної інфекційної лікарні  Оксана Комар 1547
Меддиректорка з фтизіатрії Волинської обласної інфекційної лікарні Оксана Комар

Туберкульоз. Ще не так давно цього діагнозу страшилися і соромилися, про нього воліли не говорити вголос. Недуга була мало вивчена, навколо неї побутувало чимало міфів і домислів. Тож хвора людина робила все від неї залежне, аби, не дай Боже, хтось, навіть із найближчого оточення, не дізнався.

Зараз комунікація щодо туберкульозу найперше спрямована на те, щоб люди усвідомили – це виліковно. Небезпеку для оточуючих становлять не хворі, які проходять курс, а ті, хто не знає про свою недугу і, відповідно, не лікується.

Сьогодні діагностика швидка, препарати – безоплатні, для одужання не потрібно увесь час перебувати в ізоляції в лікарняному закладі. Навпаки, пацієнти можуть і повинні лікуватися вдома. Просто необхідно неухильно дотримуватися призначення. Бо власне це гарантує, що людина позбудеться хвороби. Розуміння цього – ще й шлях до подолання стигми та дискримінації стосовно хворих на туберкульоз у суспільстві.

Тож про цю хворобу, діагностику, лікування і низку інших питань говоримо із Оксаною Комар, медичною директоркою з фтизіатрії КП «Волинська обласна інфекційна лікарня» Волинської обласної ради.

Є пацієнти на стаціонарому лікуванні
Є пацієнти на стаціонарому лікуванні

 

Стигма була, є, але має зникнути

Стигма (негативна асоціація людини із чим-небудь відразливим, непрестижним, ганебним) щодо тих, хто хворіє на туберкульоз, існувала завжди. Зараз, через широку інформаційну компанію, вона стала менш радикальною. Проте, визнає Оксана Комар, упередження, навіть із появою ефективних методик лікування, не зникли. А ще нерідко люди, яким діагностують туберкульоз, стають схильними до самостигматизації.

Довідково: Туберкульоз викликає бактерія Mycobacterium tuberculosis (паличка Коха). В організмі людини вона живе в латентній (закритій) або в активній формі. Коли імунітет достатньо сильний, він не дає бактерії шансів для розвитку. Як правило, латентна форма так і не переходить в активну фазу. Статистика свідчить, що занедужати можуть приблизно у 10% випадків.

Викликає розвиток хвороби різке падіння імунітету. Тому на туберкульоз часто хворіють люди, що живуть з ВІЛ, мають різні хронічні недуги. Активна фаза туберкульозу є небезпечною для навколишніх. Бактерії в організмі хворої людини швидко розмножуються, що спричиняє зараження інших повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз уражає переважно легені, але можливе також ураження всіх інших органів людини.

«Стигматизація має негативні наслідки як для пацієнтів, так і для розуміння реалій проблеми та шляхів її вирішення суспільством. Тим, хто хворіє, потрібна підтримка. Вона дуже важлива для одужання. Тому чим більше людей знатиме про туберкульоз те, як він розвивається, поширюється і лікується, тим швидше можна буде говорити про подолання хвороби», – розповідає медична директорка регіонального медичного фтизіопульмонологічного центру Волинської обласної інфекційної лікарні.

Які симптоми туберкульозу?

«Ми всі живемо в соціумі. Тож, якщо ви знаєте, що хтось із родичів, сусідів, колег чи друзів хворіє на туберкульоз, то мусите мати розуміння: існує ймовірність того, що ви також можете занедужати», – наголошує лікарка.

«Якщо немає жодних передумов, то найперше має насторожити кашель, що триває тижнів два і більше. Він може супроводжуватися утрудненням дихання. Покашлювання поступово посилюється, стає з мокротою», – розповідає Оксана Комар.

Також, за її словами, мусить насторожити субфебрильна температура (підвищення температури тіла протягом тривалого часу в межах 37,2 і до 37,5-38,0 °C). Ще серед найпоширеніших симптомів туберкульозу – пітливість (переважно вночі), слабкість і швидка стомлюваність, відсутність апетиту, втрата ваги, кровохаркання, біль у грудях, задишка.

Читайте також: У Волинській обласній інфекційній лікарні двічі врятували життя дівчині з важкою формою туберкульозу

«Турбує хоч щось із цього переліку – негайно треба йти до сімейного лікаря. Він вже запропонує ті кроки, які необхідно робити далі, щоб встановити причину проблем зі здоров’ям», – наголошує медкиня.

Як діагностують туберкульоз?

Зараз на Волині інстальовано сім систем для мікробіологічного виявлення туберкульозу. Саме мікробіологічний тест є пріоритетним та першочерговим методом діагностики. Молекулярно-генетичний метод дослідження Xpert MTB/Rif дає змогу за декілька годин не лише підтвердити наявність цього захворювання, а й визначити чутливість до препарату, який часто застосовують для лікування туберкульозу. Важливо, що з допомогою цього методу можна досліджувати не лише мокротиння, а й інші біологічні рідини.

«Тобто протягом одного дня можливо знати діагноз й отримати, відповідно, призначення на лікування», – пояснює Оксана Комар.

Результат аналізу - у той же день
Результат аналізу - у той же день

 

Якщо людина не має змоги поїхати у той заклад, де є системи GeneXpert, сімейний лікар зобов'язаний доставити на аналіз мокротиння. І власне він після підтвердження туберкульозу або підозри на нього дає направлення до фтизіатра.

На Волині фтизіопульмонологічний медичний центр розміщений у Луцьку, на вулиці Львівській, 50. Він єдиний в області. Тож саме сюди треба звертатися на дообстеження, висівання додаткової стійкості до препаратів. Це вже триваліше в часі. Але необхідне.

На основі вже цих обстежень (може бути необхідність у рентгенографії, комп’ютерній томографії грудини, ультразвуковому дослідженні, бронхоскопії тощо) та аналізів проводять корекцію лікування.

Тут відбувається забір мокротиння на аналіз
Тут відбувається забір мокротиння на аналіз

 

Скільки коштує лікування туберкульозу?

«Лікування туберкульозу повністю безкоштовне. Тобто – усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу є безоплатними для пацієнтів. Навіть препарати для усунення побічних реакцій, які можуть або виникнули під час лікування, надаються, а не купують хворі», – наголошує медична директорка центру.

Це, уточнює Оксана Комар, наприклад, вітаміни групи В. Бо протитуберкульозні препарати доволі токсичні, тож викликають полінейропатії (системні ураження периферичних нервів, що супроводжуються відповідними симптомами – атрофією, м'язовою слабкістю, зниження сухожильних рефлексів, порушенням чутливості, вегетативними розладами).

«Це оте оніміння, відчуття мурашок, поколювання, мерзлякуватість, печіння в стопах або кистях, набряклість, утворення виразок, тріщин, які довго не загоюються, сухість шкіри», – пояснює співрозмовниця.

Вона одразу ж додає, що наперед лякатися не варто. Бо цих симптомів може і не бути. Бо все – дуже індивідуально.

Туберкульоз впливає на погіршення зору
Туберкульоз впливає на погіршення зору

 

Скільки часу треба на лікування?

Зазвичай зараз лікування чутливого туберкульозу можна розпочати і закінчити за чотири місяці. І в Україні є препарати у достатніх кількостях для цього періоду. Якщо туберкульоз – мультирезистентний, тобто стійкий, його можна вилікувати за шість місяців.

«Основне – дисципліна. Необхідно взяти себе в руки на той період, навіть якщо буде дуже погано. Треба почати лікування і закінчити. Важко лікуватися вдома, бо дуже погано (блювота, діарея, болі в суглобах і т.ін.), – ми кладемо у стаціонар і додаємо медикаменти, які допоможуть при цих погіршеннях стану», – пояснює Оксана Комар.

Щодо загалом лікування туберкульозу, то необхідно знати: зазвичай уже через тиждень прийому адекватної схеми препаратів хворі не заразні. Якщо людина завершила курс, вона повністю здорова. Проте надалі треба берегтися, позбувшись шкідливих звичок як тих факторів ризику, які мають негативний вплив на стан людини в цілому.

«Здоровий спосіб життя, збалансоване харчування й уникнення стресових ситуацій дуже важливі для всіх. Для тих, хто вилікувався від туберкульозу, значення цих рекомендацій зростає в рази. Бо рецидиви трапляться. І лікуються важче», – розповідає медкиня.

На жаль, може сприяти виникненню рецидиву супутня патологія. Наприклад, цукровий діабет, ВІЛ- інфекція, хвороба нирок (і потреба у гемодіалізі) тощо. А ще «повертають» туберкульоз вживання алкоголю та наркотиків.

Оксана Комар за роботою
Оксана Комар за роботою

 

Інфікування найчастіше – сімейні контакти

Всі контактні особи людини, яка хворіє на туберкульоз, мають пройти обстеження. Адже за кілька хвилин спілкування цією недугою не заражаються. Для інфікування має бути тривалий контакт з людиною, яка виділяє мікобактерію в навколишнє середовище.

Це в середньому, як свідчать дослідження, приблизно вісім годин перебування у закритому приміщенні (бо якщо є провітрювання та сонячне світло, паличка Коха гине). Тому інфікування найчастіше – це сімейні контакти. Якщо навіть близьке спілкування відбувається на вулиці, воно переважно не несе загрози навколишнім.

«У цьому контексті важлива ще відповідальність. Тож, якщо людина знає, що вона хвора і може бути потенційно небезпечною, вона повинна носити маску», – каже Оксана Комар.

Про туберкульоз – мовою статистики

У 2023 році на Волині на туберкульоз захворіло 745 людей, що становить 73,14 випадків на 100 тисяч населення. В Україні, за даними Центру громадського здоров’я, торік зареєстрували 19 851 випадок активного туберкульозу, з яких 639 – серед дітей до 14 років, 196 – серед підлітків віком 15-17 років.

Відповідно до порівняльних статистичних даних 2022 і 2023 років, за рік захворюваність в області зросла на 21% (по Україні це приблизно 7,5 %). Проте саме на ці цифри могло вплинути те, що в області просто збільшилася кількість виявлених випадків завдяки широкій діагностичній мережі, якісній роботі лікарів первинної ланки, можливості робити на місцях рентген і комп'ютерні дослідження органів грудини.

Спостерігається, на жаль, значне зростання захворюваності на туберкульоз серед дітей. Чимало з них – із родин, де мав цю недугу хтось із дорослих.

«Часто ми виявляємо хвору дитину, починаємо обстежувати рідних і знаходимо туберкульоз не у тат-мам, а у бабусь чи дідусів. Тут важливо знати, що зазвичай діти не заражають нікого, все – навпаки», - каже співрозмовниця.

Працює дитячий фризіатр
Працює дитячий фризіатр

 

Це пояснює фахівчиня, тому, що, по-перше, діти сприятливі до туберкульозу, бо у них не сформована імунна система. По-друге, був такий антивакцинальний період, коли частина батьків відмовлялася від щеплень БЦЖ (які не захищають від інфікування на 100 відсотків, проте хвороба проходить у легшій формі). Зростання захворюваність – наслідки цих відмов. Тож у 2023 році в області захворіло 97 дітей різного віку, цьогоріч зафіксували туберкульоз у п’яти діток.

61% відсоток хворих на туберкульоз – непрацюючі працездатного віку. Багато пацієнтів – серед пансіонерів, у яких є, звичайно, зниження імунітету та супутні патології.

80% туберкульозу – наслідок нелікованої латентної інфекції

В Україні запроваджені інноваційні методи діагностики туберкульозу, короткі й ефективні режими лікування. Боятися діагнозу «туберкульоз» не треба. Але знати про нього й грамотно та адекватно реагувати – необхідно.
Мільйони людей у світі мають латентну туберкульозну інфекцію. Вона – наслідок контакту з хворим на туберкульоз. Про неї люди переважно не знають. Бо не почуваються хворими, не мають жодних симптомів і не можуть передавати цю інфекцію іншим.

Однак за певних умов латентна інфекція може прогресувати у повноцінний туберкульоз. Дослідження недуги свідчать, що 80% туберкульозу розвивається саме внаслідок нелікованої латентної туберкульозної інфекції. Тому якщо ви були у контакті з хворими на туберкульоз – приходьте на обстеження і спостереження. Бо лікування латентної інфекції протікає набагато легше і є дешевшим. А ще знімає ризик захворіти на туберкульоз у майбутньому.

«Ця хвороба виліковна. В Україні є всі можливості для діагностики та безплатного для пацієнтів лікування. Але значна роль у подоланні туберкульозу – саме у тому, чи проявить кожен із нас свідомість та відповідальність і прийде до лікаря за найменшої підозри на ймовірну недугу», – наголошує Оксана Комар.

Приміщення потребує ремонту
Приміщення потребує ремонту

Душова - у палаті
Душова - у палаті

Так виглядає одна з палат
Так виглядає одна з палат

 

Коментар
24/04/2024 Вівторок
23.04.2024
22.04.2024