«Щотижня ми втрачаємо приблизно 50 людей від підтвердженого COVID-19», – імунолог Федір Лапій

20 Січня 2024, 19:04
Імунолог Федір Лапій 856
Імунолог Федір Лапій

Велика війна триває, забираючи життя українців. Тому важливо зараз не втрачати людей через хвороби, із якими медицина вміє боротися. 

Питання вакцинації як протидії і ковіду, і грипу, й іншим недугам, запобігти яким можна щепленням, зараз надважливі. На цьому під час круглого столу з актуальних питань імунопрофілактики, що днями стартували на Житомирщині та пройдуть у багатьох регіонах України, наголошував консультант з експертної підтримки вакцинації проти COVID-19 спільного проєкту МОЗ та Світового банку Федір Лапій.

Вакцина проти COVID-19 не захищає від інфікування, лише – від важкого перебігу хвороби

Повномасштабне вторгнення росії в Україну, що триває майже два роки, змістило багато пріоритетів. Зокрема, в інформаційному просторі значно менше уваги почали приділяти темі захворюваності на ковід та щепленню проти недуги.

«Проте коронавірус є. Всесвітня організація охорони здоров’я не скасувала пандемії, бо вона не може скасувати хвороби. Вона скасувала надзвичайну ситуацію глобального масштабу, пов’язану з COVID-19. Але пандемія триває, вірус продовжує свою еволюцію. Як він буде мутувати, ніхто з відповідальних вірусологів, не скаже», – наголосив Федір Лапій.

Медик розповів: слова тих, хто заявляє, що вірус вичерпав свій потенціал, експерти-вірусологи сприймають дуже скептично. Бо реальні науковці не готові наразі давати такі прогнози, адже поведінку вірусу не можна передбачити.

«Вірус може дуже швидко змінити свою агресивність так, що, наприклад, 2021 рік здасться нам квіточками. До цього треба бути готовими», – розповів консультант.

Наразі в Україні статистичні дані свідчать, що захворюваність на COVID-19 зростала і досягла піку в листопаді 2023-го. Січень цього року продемонстрував, що знову спостерігається збільшення випадків недуги.

За словами Федора Лапія, така ситуація дозволяє медикам прогнозувати, що, як і в попередні роки, зростання захворюваності на COVID-19 відбудеться наприкінці зими – на початку весни.

«Щотижня ми втрачаємо приблизно 50 людей від підтвердженого COVID-19. Це люди – з групи ризику, які не просто мали бути вакциновані, а й вже отримати додаткові дози. Я кажу про громадян від 60 років, а особливо 75+. Це люди найвищого ризику.

Бустерну дозу необхідно робити щопівроку для осіб з групи високого ризику смерті внаслідок COVID-19. Починати заново, хоч минуло 12 місяців і більше від крайнього щеплення, не потрібно.  Наразі серед госпіталізованих - переважно люди або не вакциновані взагалі, або мали щеплення, проте рекомендований термін отримання бустерної дози давно минув. І в цьому, на жаль, є провина й лікарів, які не переконують своїх пацієнтів вакцинуватися», – наголосив присутнім консультант з експертної підтримки вакцинації проти COVID-19.

Щодо вакцинації не для груп ризику (люди до 60 років, без супутніх хронічних захворювань і невагітні), то їм рекомендовано дві дози плюс один бустер (якщо це мРНК-вакцина) або одна доза і бустер (вакцина «Джонсон і Джонсон»).

«Але – вакцина не захищає від інфікування, лише від важкого перебігу хвороби. І вже доведено дослідженнями, що додаткова бустерна доза дозволяє уникати тяжких випадків недуги», – неодноразово під час спілкування уточнював Федір Лапій

Це ж, за його словами, стосується і щеплень від грипу. Їх зараз, впевнений Федір Лапій, не те що можна, а треба робити. Бо сезон грипу триватиме ще принаймні лютий і березень. Вакцинуватися не пізно, – запевнив медик, уточнивши, що саме твердження про те, що щеплення не треба, коли сезон грипу вже розпочався, є хибним.

Хвороба Х – не відомий науці вірус, а моделювання наступної пандемії

Хвороба Х, інформацію про яку представник Всесвітньої організації охорони здоров’я озвучили на  Всесвітньому економічному форумі в Давосі, – не новий загадковий вірус, а умовна назва невідомої інфекції, яка потенційно може спричинити нову пандемію.

«Мова йде про моделювання, про готовність країн протистояти новим невідомим хворобам», – пояснив Федір Лапій.

Він нагадав, що завданням жорстких обмежень 2019-2020 років із протидії COVID-19 аж до закриття кордонів було мінімізувати втрати серед людей, зменшивши навантаження на систему охорони здоров'я, до отримання вакцини, яка мала б захищати від тяжкого перебігу хвороби. Разом із тим, світова економіка зазнала значних збитків через протиковідні заходи. Тому на економічному форумі мусили говорити про те, як підготуватися до потенційних загроз, щоб мінімізувати їхні наслідки як для медицини, так і для економіки в майбутньому.

«Щодо нової пандемії, то ніхто не каже про часові рамки: чи буде вона через 5 років, 25 або 50 . Але – вона обов'язково буде з тієї простої причини, що віруси є, вони змінюються. Як у наше життя увірвався і став пандемічним вірус SARS-CoV-2, так можуть мутувати багато інших, про які сьогодні ніхто навіть не здогадуєтеся», – розповів консультант з експертної підтримки вакцинації проти COVID-19.

Лапій вважає, що ще по гарячих слідах цієї пандемії уряди країни мають переосмислити багато медичних питань. Тим паче, що її наслідки світ вивчатиме протягом багатьох років. Адже, нагадав фахівець, COVID-19 – це не лише змінна смаку чи нюху, а й серцево-судинні захворювання як одна з основних причин інвалідизації чи передчасної смерті.

«Коли є людина з інсультом, то її лікування й утримання з точки зору економіки – це витрати для країни. Тож природно, що на таких форумах обговорюється, що б уряди могли зробити, як і куди інвестувати кошти для того, щоб зменшити наслідки наступної пандемії», – пояснив він увагу до хвороби Х на всесвітньо відомому заході.

Також він додав, що, разом із наслідками для економік та людські втрати саме через COVID-19, відбулося чимало інноваційних впроваджень у медицині. Наприклад, у світі з'явилися нові класи вакцин (мРНК). Це може змінити також і терапевтичні підходи до хвороб, які раніше вважалися невиліковними.

«Маємо вивчити уроки тих пандемій, що пройшли, щоб бути готовими до того, що нам готує майбутнє. Тим паче, що на поширення вірусів впливає і зміна клімату, яку ми зараз спостерігаємо», – пояснив фахівець прогнози ВООЗ колегам.

Вагітність – це група номер один за рекомендаціями ВООЗ для вакцинації проти COVID-19

Окрему увагу під час спілкування з колегами Федір Лапій приділив вакцинації від COVID-19 вагітних, наголосивши, що вони мають отримувати щеплення першочергово.

«Вагітних ми мусимо берегти, зокрема і від ускладнень через грип чи ковід. Є чіткі дані про те, що вагітність – це стан, при якому існує ризик важкого перебігу COVID-19. Не стільки стосовно смертності, як у зростанні ризику госпіталізації в відділення реанімації, інтенсивної терапії і питанні передчасних пологів. Це означає, що діти народяться з низкою масою тіла, недоношені. З одного боку, це значні витрати на перебування у стаціонарі та реабілітації. З іншого – ймовірні патології. Вакцинація може допомогти уникнути цих проблем», – пояснив фахівець.

«Вакцина COVID-19 є безпечною для вагітних. Це я кажу на основі даних тих досліджень, що проводилися у світі. Вони – репрезентативні, адже, наприклад, у США, приблизно 60% вагітних отримали щеплення. Лікарі, які контактують з вагітними, мають про це говорити зі своїми пацієнтками. Бо є наукові факти, ними треба керуватися, а не домислами та стереотипами», – наголошував Федір Лапій під час спілкування з колегами.

Коментар
25/02/2024 Субота
24.02.2024
23.02.2024