Серед перших: у Луцьку дівчат почали щеплювати від вірусу, який провокує розвиток раку шийки матки
У Луцькій міській громаді наприкінці вересня розпочали безоплатну вакцинацію від захворювання, яке передається статевим шляхом та може спровокувати розвиток в організмі кількох видів раку. Першу партію чотиривалентної вакцини придбали у рамках «Програми профілактики раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-14 років проти вірусу папіломи людини на 2023-2027 роки», яку Луцька міська рада затвердила у травні 2023 року.
Стать і вік тих, хто отримає щеплення, обрали не випадково: у жіночому організмі перебіг недуги більш злоякісний, а ефект від вакцини кращий, коли ввести препарат до початку статевого життя і сформувати імунітет.
Що таке ВПЛ?
Як пояснює очільниця Фонду боротьби з раком Марія Адамчук-Коротицька, яка вже багато років займається проблемами, пов’язаними з онкозахворюваннями, вірус папіломи людини (ВПЛ) – це одна з найрозповсюдженіших недуг, які передаються як статевим, так і побутовим шляхами. Найбільша небезпека у тому, що вірус роками може перебувати ніби у «сплячому» режимі, нічим людину не турбувати.
Ще не так давно вважалося, що вірус в організмі проявляв себе лише появою доброякісних новоутворень на шкірі. Проте дослідження довели, що ВПЛ сприяє розвитку раку шийки матки. Його ж щороку діагностують у майже 5 тисяч українок.
Статистичні дані, уточнює співрозмовниця, невблаганні: смертність від раку шийки матки в Україні у два з половиною рази вища, ніж у країнах Євросоюзу.
Носіями вірусу папіломи є 70-80% людей. Більшість із них виліковується самостійно – імунна система пригнічує ВПЛ протягом року-двох після інфікування. Проте в деяких пацієнтів інфікування дає старт розвитку генітальних бородавок (кондилом) та злоякісних новоутворень різної локалізації (наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки).
Важливо знати, наголошує керівниця фонду, що папіломавірус – це велика група, яка включає понад сотню різновидів вірусів. Вони всі погані, але не однаково небезпечні: наприклад, 70% випадків раку шийки матки провокують два типи вірусів.
Механізм такий, що особливо онкогенні типи, потрапляючи в організм, вбудовують свою ДНК у клітини слизових та шкіри й запускають неконтрольований поділ клітин, тобто розвиток онкозахворювання.
Вірус активізується при ослабленому імунітеті, важких хворобах, операціях, гормональних порушення або змінах, хронічному стресі, шкідливих звичках.
Як передається вірус?
Небезпека вірусу, за словами директорки Луцької міської дитячої поліклініки Оксани Лєщинської, в тому, що інфікуватися можна як контактним побутовим способом (через руки, користування спільними речами), так і статевим – причому не лише безпосередньо під час акту, а й при близькому контакті «шкіра до шкіри» в інтимних місцях або користуванні секс-іграшками.
Також фіксували випадки передачі вірусу від матері до дитини, коли маля, народжуючись, проходить родовими шляхами.
ВПЛ не потрапляє в організм з біологічними рідинами – лише з клітинами шкіри або слизової оболонки носія.
Діагностика та лікування
ВПЛ – це про усіх нас (ну майже). Бо основна частина чоловіків та жінок, які мали досвід незахищеного сексу, навіть без проникнення, є носіями папіломавірусу людини. В інфікованої людини взагалі не може бути проявів недуги. Хто від кого заразився із партнерів, нереально визначити.
Діагностика ВПЛ – лише у медзакладах. Просвітницьку роботу щодо цього Фонд боротьби з раком проводить роками.
«Ми наголошуємо, де тільки можемо, що жінки мусять регулярно (раз-двічі на рік) робити пап-тест на атипові клітини. Це – обстеження цервікального каналу, тобто шийки матки і її отвору», – пояснює Марія Адамчук-Коротицька.
Також за потреби жінки роблять мазок цервікального каналу, а чоловіки, які практикують секс з чоловіками, мазок ануса. Цим методом аналізують наявність ДНК папіломавірусів.
Отож – планові огляди вкрай важливі.
Ліків від ВПЛ, які подіють раз і назавжди, не існує, тож медики не гарантують відсутності рецидиву. У третини пацієнтів папіломи минають самі. Проте якщо є проблеми (а вони також спричиняють і суто фізичні незручності), треба лікуватися, а не страждати.
Захисту не дає ні наявність єдиного або постійного партнера, ні тривала відсутність сексу. Але запобігти зараженню ВПЛ може вакцинація в підлітковому віці, починаючи вже з дев’яти років. Також щеплення роблять і дорослим. Однак якщо діяти до 14 років роблять дві дози з різницею у пів року, то дорослим – три.
Препарати для щеплень доволі вартісні. Чотиривалентна вакцина (захищає від чотирьох видів раку) в аптеках коштує орієнтовно 3500-4000 гривень.
Програма у Луцькій громаді – прорив
Очільниця Фонду боротьби з раком Марія Адамчук-Коротицька каже: те, що програму затвердили, профінансували й вже розпочали вакцинацію – реально прорив для Луцької громади у контексті здоров’я. Ця ідея, спільна з депутаткою міськради Іриною Колковською, знайшла розуміння у влади міста.
Як пригадала заступниця Луцького міського голови Ірина Чебелюк, так склалося, що перший круглий стіл з цього питання відбувся за кілька днів до початку повномасштабної війни.
«Ми вийшли з тієї зустріч такі окрилені ідеями, що готові над цим працювати. Але, на жаль, ворог вніс корективи на деякий час», – розповіла Ірина Чебелюк.
Проте за стартом вирішення проблеми стояла важливість турботи про здоров’я дітей, тому робота у напрямку розробки та ухвалення програми тривала, попри війну.
«В області кажуть, що Луцьк – спроможна громада. Мені не дуже імпонує ця теза, бо хочеться підтримки держави для громади. Але багато речей ми намагаємося робити для людей і на підтримку людей самотужки. Тому дякую депутатському корпусу, Луцькому міському голові Ігорю Поліщуку, які прийняли програму», – наголосила Ірина Чебелюк.
Вона додала, що попереду – чимало роз’яснювальної роботи й щодо деталей як процедури щеплення, так і ухваленого документа, але вже зараз можна стверджувати однозначно: попит на вакцинування від ВПЛ є.
«Тепер наше завдання – займатися цим так активно, щоб той відсоток дівчат, які будуть отримувати цю медичну допомогу, був великим», – резюмувала вона.
Ірина Колковська уточнила, що Луцьк є одним із перших міст в Україні, де кошти на програму запобігання раку шийки матки через вакцинацію від папіломавірусу людини виділені з міського бюджету. Також подібну програму в серпні 2023 року прийняли в Рівному, а з 2022 року схожі діють в Одесі та Миколаєві. У 2022 році виділяли кошти з обласного бюджету Івано-Франківщини.
«Ми першопрохідці, показуємо шлях Україні, йдемо в ногу зі світом, з Європою, в напрямку запобігання онкозахворюванням у жінок. Адже рак шийки матки входить у трійку найбільш поширених раків у світі. Від нього кожні дві хвилини помирає одна жінка», – говорить мовою статистики Ірина Колковська.
Вона уточнює, що у нас, на жаль, рівень захворюваності на цей вид раку – один із найпоширеніших серед всіх раків, а єдиним ефективним способом запобігти є вакцинація.
У програмі Всесвітньої організації здоров’я прописано, що до 2030 року у світі 90% дівчат до 14 років потрібно вакцинувати, жінки старшого року повинні проходити високоточний скринінг, а 90% жінок із цим захворюванням мають бути проліковані. Лише таким чином світ досягне нівелювання цього захворювання.
Звичайно, що загалом користь від вакцинації стає очевидною тільки з часом. Змін дуже швидко не можна відслідкувати. Але правильність цих розрахунків підтверджено вже тими країнами (їх вже 141), які запровадили в себе національні програми вакцинації від папіломавірусу людини.
Документально підтверджені показники боротьби з раком шийки матки мають Швеція, Норвегія, Фінляндія і США. Україна, як країна, що прямує в ЄС, теж стоїть на шляху до цього. Тому розглядають прийняття національної програми. Але наразі – справа за громадами, які розуміють проблему і починають робити перші кроки в її подоланні.
Що стоїть за програмою, яка діє у Луцькій громаді?
У Луцьку в межах програми виділили з бюджету громади п'ять мільйонів гривень. За перший мільйон вже закупили вакцини: дитяча поліклініка придбала 238 доз чотиривалентної вакцини «Гардасил», що дозволить провакцинувати понад сотню тих дівчат, батьки яких першими записалися на ці щеплення.
Оскільки ж це не охопить усіх охочих, то планують, що наступну партію вакцини придбають на початку 2024 року, увесь час до цього проводячи інформаційні кампанії та формуючи новий список.
У поліклініці працює 38 педіатрів. У них – листи очікування, де вже записано до сотні дівчат у кожному. Тож швидко і повністю закрити потребу не вдасться. Тому лише дорослим доведеться вирішувати, очікувати наступних закупівель і черги своїх доньок чи вакцинувати дітей власним коштом.
У найближчому часі гроші програми витрачатимуть хвилями. Зголошуватися й записуватися на вакцинацію через своїх сімейних лікарів мають батьки чи опікуни дівчат 9-14 років.
Директорка Луцької міської дитячої поліклініки Оксана Лєщинська каже: ці перші кроки для запобігання хворобі у рамках прийнятої в громаді програми надзвичайно важливі. Бо знає про біду з досвіду своєї родини.
«Моя бабуся по материнській лінії померла від цієї патології, коли моїй мамі було шість років. Тому доля моєї мами була дуже непростою... Як педіатр, можу додати, що кожен день життя мами є дуже важливий для дитини. І ніхто ніколи не замінить маму», – наголосила очільниця медзакладу Оксана Лєщинська.
Вона запевнила: вакцину доставили за всіма правилами з вимогами холодового ланцюга. Їх передивилися на відповідність вмісту, серії, терміну зберігання. Якщо бути точним у цифрах, то витратили 930 527 гривень 64 копійки на закупівлю 238 доз чотиривалентної вакцини для профілактики папіломавірусу людини. Тобто щеплення отримає 119 дівчат, оскільки воно двократне, робиться у піврічному проміжку між дозами.
Також Оксана Лєщинська уточнила, що до цієї ініціативи у Луцькій територіальній громаді деякі батьки висловлювали дуже активну позицію щодо щеплення своїх доньок цією вакциною – особливо ті сім’ї, де були в родині проблеми з раком шийки матки.
Ще раз – про найважливіше:
ВПЛ є майже в усіх.
Передбачити його поведінку в організмі неможливо.
Але – можливо запобігти раку від вірусу папіломи людини через вакцинацію, яка найефективніша у підлітковому віці.
Вибір, чи захистити себе і дітей від кількох типів раку, пов’язаних із папіломами, – за дорослими.
Алгоритм «вакцинація – захищений секс – планові огляди» дієвий.
«Тому зробіть кроки, які гарантуватимуть вам уникнення такої страшної проблеми як онкопатологія», – наголошує Оксана Лєщинська.
Фото Ярослава КУХАРЕНКА
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром