«Лапароскопія допомагає жінкам не тільки зберегти здоров’я, а й репродуктивні функції», – лікарка-гінекологиня Любомльського ТМО

17 Вересня 2023, 16:05
Лікарка-гінекологиня Тетяна Франчук 5108
Лікарка-гінекологиня Тетяна Франчук

Постійні хвилювання, стреси та переживання через війну, завантаженість на роботі та вдома часто призводять до того, що жінкам ніколи вчасно звернутися до гінеколога не те що на планові обстеження, а й відкладають візити до лікаря навіть тоді, коли є для цього причини. Відтак лікарям-гінекологам доводиться мати справу із задавненими захворюваннями або ж такими, що розвиваються в активній фазі. І тоді єдиним лікуванням цих захворювань є операція.

Тож про сучасні методи обстеження та лікування жіночих хвороб за допомогою лапароскопії, гістероскопії, про те, чому жінкам не варто боятися слів «лапароскопічна операція», кому і для чого їх проводять – розпитуємо у завідувачки акушерсько-гінекологічного відділення КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради Тетяни Франчук.

Лікарка каже, що за останні десятиліття дуже часто доводиться мати справу із задавненими випадками жіночих гінекологічних хвороб. Хоча за останні роки свідомість жінок щодо необхідності планових оглядів стала вищою, однак все одно є недостатньою для того, аби рівень виявлення патологій на ранньому етапі покращився. Відтак лікарі стикаються з багатьма випадками, коли медикаментозне лікування хвороб у жінок уже є недоречним та потребує операції.

Читайте також: Як участь у мільйонному європроєкті допомогла Любомльській лікарні освоїти нові методики обстеження та лікування

«Зазначу, що в теперішній непростий воєнний час жінки особливо ретельно мають стежити за своїм здоров’ям та ні в якому разі не відкладати ні планові візити (профілактичні огляди), ні ті візити, коли їх починає щось турбувати. Адже деякі хвороби можуть розпочинатися безсимптомно, і виявити їх можна буде тільки під час ретельного огляду», – нагадує Тетяна Франчук.

Загалом, як розповідає лікарка, хірургічні операції в гінекології проводяться в багатьох випадках. З розвитком науки в медицині з’являються нові методики оперування, малотравматичні та більш безболісні для пацієнток. Досить поширеною є ургентна гінекологічна хірургія – це невідкладні операції при позаматкові вагітності, апоплексії яєчників, мимовільному аборту, маткових кровотечах тощо. Відкласти операції в таких випадках неможливо, адже ці патології можуть спричинити внутрішню кровотечу, перитоніт та нерідко – й смерть.

Читайте також: У Любомльській лікарні хочуть створити центр реабілітації

Тетяна Франчук каже, що планові операції не вимагають терміновості, а проводять їх лише після ретельного обстеження та підготовки. Це, зокрема, видалення поліпів, кіст, доброякісних пухлин, міоматозних вузлів матки, перевірки прохідності маткових труб, різноманітних вагінальних операціях. Це дає можливість зберегти жіноче здоров’я, відновити втрачені репродуктивні функції, позбавити патології сечостатевої системи.

Читайте також: «Виріс у середовищі медиків і змалку дивився на світ тільки через призму медицини», – лікар Любомльського ТМО

«Не менш важливим у лікуванні цих хвороб є комплексне обстеження та визначення методів лікування. Ми маємо для цього усі необхідні методи діагностики, які дозволяють отримати максимально  точні результати. Сучасна гінекологія передбачає оперування як класичними методами, так і за допомогою малоінвазивних ендоскопічних технологій. Зокрема, останній вид операцій – лапароскопія та гістероскопія – у нашому ТМО практикується вже більше семи років. Який вид операції обрати для лікування тієї чи іншої хвороби – залежить від діагнозу та комплексного обстеження», – розповідає Тетяна Франчук.

За її словами, малі гінекологічні операції проводяться тоді, коли пацієнтка не потребує особливої підготовки та перебування під медичним наглядом в стаціонарі. Більші гінекологічні втручання як правило, пов’язані з лікуванням патологій, видалення органу, ураженого самою пухлиною, та пухлин (доброякісних чи злоякісних), пластикою чи корекцією вад розвитку. Це, зокрема, біопсія шийки матки, гістероскопія з діагностикою та лікувальною метою, вакуум-аспірація при патологічній вагітності, радіохвильова коагуляця, ексцизія шики матки, кріодеструкція, видалення папілом, поліпів, міоматозних вузлів, лапароскопія для перевірки прохідності маткових труб, лапароскопія при кістах та пухлинах придатків матки, пухлинах яєчників, видалення матки, вагінальні операції, пластика стінок при опущенні піхви, консервативна міомектомія, екстрипація матки.

Читайте також: Любомльська педіатриня порадила, як допомогти дитині з кишковими інфекціями та чого категорично не можна робити

Також лікарка-гінекологиня зазначає, що лапароскопічні операції у лікарні практикують з 2016 року, відколи завдяки європроєкту «Розвиток транскордонного співробітництва для покращення оздоровчих умов жителів Бєльського повіту та Любомльського району через програму здоров’я і профілактики в сфері онкозахворювань і туберкульозу» лікарня придбала дороговартісну медичну апаратуру, яка вивела медицину Любомльщини на якісно новий рівень. Зокрема, серед численного обладнання, яке отримала лікарня – хірургічний набір для лапароскопії. Це дало можливість розширити спектр гінекологічних операцій, робити акцент на ранньому виявленні жіночих хвороб та їх профілактиці.

«Щороку ми проводимо більше 20 таких гінекологічних операцій, які допомагають пацієнткам не тільки зберегти  жіноче здоров’я, а й репродуктивні функції. Усе це – завдяки новому обладнанню та новим методикам, які з’явилися в хірургічній гінекології. Загалом за рік ми робимо понад 80 різноманітних гінекологічних ендоскопічних втручань, а гінекологічних операцій різного виду складності – понад 200», – наголошує лікарка.

Лапароскопія – це сучасний метод, який в гінекології вдається застосовувати і при діагностиці хвороб, і при їх лікуванні за допомогою операції. При цьому, як більш докладно розповідає лікарка, доступ до ураженої частини здійснюється через кілька невеликих проколів у передній черевній стінці, через які вводиться камера з джерелом холодного світла і маніпулятори. Зображення з камери транслюється на монітор, і лікар має вільний огляд тієї частини внутрішніх органів, які мають оперуватися.

Цей метод має стільки переваг, що його визнали золотим стандартом. Найперше, це мінімальна операційна травма для пацієнтки, адже не можна порівнювати травматичність при розрізі усієї черевної порожнини при класичній операції, і травматичність при трьох проколах… В рази зменшується і крововтрата, ризики інфікування, адже при лапароскопії рани мінімальні, гнійно-септичні ускладнення практично відсутні, післяопераційний біль – значно менший. Тому і антибіотиків, і анальгетиків лікар може призначати менше.

«Окрім того, після лапароскопії пацієнтки значно швидше відновлюються, і найчастіше вже наступного дня після операції можуть іти додому. Зауважу також, що для жінок неабияку роль відіграє і косметичний дефект, бо ж при лапароскопії він практично відсутній, після проколів на місцях залишаються ледь помітні рубці по 2 сантиметри», - розовідає гінекологиня.

Також лікарка додає, що в гінекології для лікування жіночих хвороб також використовують ще один метод – гістероскопію. Між лапароскопією і гістероскопією є спільне та відмінне. Гістероскопію частіше використовують для лікування матки, а для яєчників і фаллопієвих труб вибирають лапароскопію. Подібність двох малоінвазивних методик – це те, що контроль за діями лікаря здійснюється за допомогою мікро-відеокамери, операції проводяться під загальним або під місцевим наркозом, а відновлення і повернення до звичайного активного життя проходить за 1-4 тижні.

«Наприклад, кровотеча в черевну порожнину від розриву фаллопієвієвих труб, є показанням до лапароскопії, а не до гістероскопії. Більшість гінекологів не призначить гістероскопію при масивній матковій кровотечі. Ці малоінвазивні методики значно зменшують шкоду операцій для здоров'я жінки. З їх допомогою стало простіше підтримувати нормальний фізіологічний стан органів репродуктивної системи і швидко усувати захворювання», – каже лікарка-гінекологиня.

Перед операцією жінка має обов’язково здати усі необхідні аналізи, аби лікар мав точну картину хвороби. Лапароскопічні операції тривають приблизно 1,5-2 години в залежності від від об’єму та виду втручання, хірургічна гістероскопія –  може тривати від 20 хвилин до 1-2 годин.

Зазвичай, як наголошує лікарка, під час операції використовується внутрішньовагінальний наркоз, вводиться він внутрішньовенно. Після операції пацієнтка може перебувати у стаціонарі від одного до п’яти днів, що також залежить від складності та виду операції. Після операції ризик розвитку ускладнень дуже низький. Головне завдання пацієнтки в післяопераційному періоді — дотримуватися підготовлених рекомендацій лікаря і дотримуватися деяких обмежень.

На запитання, що саме не можна жінкам робити після операції, лікарка радить кілька днів утриматися від статевого життя, не використовувати гігієнічних тампонів, вагінальних свічок, спринцювання, утриматися від відвідування саун і прийняття ванн. Також варто утриматися від занять спортом, уникати важких фізичних навантажень.

«Загалом ендоскопічні методи оперування жіночих хвороб дозволяють сьогодні обрати найбільш оптимальний метод лікування в конкретній ситуації, зважати на вік, стан пацієнтки. Жінкам, своєю чергою, раджу не нехтувати профілактичними оглядами та візитами до гінекологів. Адже вчасно діагностована патологія, правильно підібраний метод лікування – це шанс для жінок побороти недугу», - радить наостанок Тетяна Франчук.

Коментар
26/05/2024 Неділя
26.05.2024
25.05.2024
24.05.2024