Початок сезону кліщів: на Волині з початку року зареєстрували п'ять випадків хвороби Лайма

27 Березня 2025, 14:12
Кліщ 822
Кліщ

Погожі теплі дні наприкінці зими та в березні посприяли пробудженню іксодових кліщів, які можуть бути джерелом небезпечних інфекційних захворювань. Цього місяця на Волині почали реєструвати поодинокі звернення в медичні заклади з приводу укусів кліщів.

За даними Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб, на Волині цього року зареєстрували п'ять випадків хвороби Лайма, спричинених нападами кліщів протягом осені 2024 року. 

Торік зареєстрували 38 випадків захворювання, переважно, у пенсіонерів. У понад 70% випадків інфікування відбулося внаслідок укусу кліщів під час перебування в лісі, при збиранні ягід або грибів. Випадків кліщового енцефаліту цього року не зареєстрували, торік було два випадки хвороби. 

Зважаючи на це, лікарі-епідеміологи наголошують: кліщі можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найпоширеніші з них – кліщовий  вірусний енцефаліт й лаймбореліоз (або хвороба Лайма), які поширені на території Волині. Однак, варто знати, що не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань.

«Підчепити» кліща можна на газоні, у траві, невисоких кущах в лісі, а також парку чи сквері, на присадибній ділянці та дачному масиві. Кліщ має здатність триматися на тілі людини (або тварини) до 10-12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ значно збільшується в розмірах.

Інфікуватися можна не лише під час кровоссання кліща, але також при випадковому його розчавленні, або при розчісуванні місця укусу кліща на тілі.

Алгоритм дій, якщо ви виявили на тілі кліща:

  • НЕ тиснути
  • НЕ виривати
  • НЕ заливати олією або спиртом;
  • Потрібно звернутися у травмпункт, де вам допоможуть видалити кліща  з тіла і проконсультують щодо подальших дій;

Якщо поблизу немає медичного закладу, потрібно акуратно викрутити обертальними рухами, обхопивши його марлею, або за допомогою пінцета. Потім – продезінфікувати місце укусу (будь-яким спиртовим розчином).

Також можна здати кров на антитіла і за потреби пройти імунотерапію.

Протягом трьох тижнів після укусу кліща слід спостерігати за своїм станом: щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно звернутися до лікаря.

Існують прості правила, щоб знизити ризик укусу кліща:

  • Подбайте про відповідне вбрання: закрите взуття та світлий одяг, головний убір.
  • Для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
  • На природі тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву, звільніть від хмизу місце для привалів і відпочинку.
  • Ретельно оглядайте себе та своїх близьких що дві години. Відчути укус кліща майже неможливо  (він виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус).
  • Одразу після повернення до помешкання ще раз огляньте себе і близьких: найкраще це зробити в білій ванні з хорошим освітленням.
  • Удома виперіть і попрасуйте одяг і речі, якими користувалися на природі.
  • Якщо з собою брали домашнього улюбленця — його також слід ретельно оглянути на наявність кліщів.
Коментар
18/04/2025 П'ятниця
18.04.2025
17.04.2025

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися