Оскарження в суді не зупиняє перебіг строків закупівлі: практика ДАСУ

26 Березня 2025, 14:36
Практика ДАСУ Реклама 146
Практика ДАСУ

У користувачів часто виникають питання щодо дій уповноваженої особи в разі судового оскарження висновку моніторингу чи рішення Антимонопольного комітету України (АМКУ). Чи потрібно чекати рішення суду, чи можна продовжувати закупівлю?

Компанія «Електронні закупівлі» супроводжує публічні закупівлі, які відбуваються в електронній торговельній системі «Прозорро», детальніше – https://ezakupivli.com.ua/suprovid-publichnih-zakupivel/suprovid-publichnih-zakupivel-dlya-zamovnika

Чи необхідно звітувати про виконання договору, якщо Державна аудиторська служба України (ДАСУ) зобов’язала замовника розірвати договір, але той оскаржив це рішення в суді?

Важливо! Оскарження не зупиняє процедуру закупівлі

Замовник має враховувати, що сам факт судового оскарження висновку моніторингу чи рішення АМКУ не зупиняє перебіг строків закупівлі.

Розглянемо це на прикладі практики ДАСУ:

Моніторинг закупівлі UA-M-2023-04-05-000070, оголошення UA-2021-03-24-008445-b

У процесі моніторингу замовник надав пояснення, що договір із переможцем торгів ТОВ «У» не було укладено. Причина — оскарження замовником рішення АМКУ від 02.06.2021 № 12416-р/пк-пз у судовому порядку.

Однак, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», рішення АМКУ є обов’язковим до виконання. Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 1 Закону органом оскарження є саме АМКУ, а частина 17 статті 18 Закону визначає, що розгляд скарги в АМКУ зупиняє лише строки, пов’язані з укладанням договору (визначені частиною 6 статті 33 та частиною 7 статті 40 Закону).

Проте подання судового позову не призупиняє:

  • Перебіг строку дії тендерних пропозицій.
  • Строк розгляду тендерних пропозицій.
  • Строк для укладення договору про закупівлю.

Висновок

Якщо замовник оскаржує рішення АМКУ або висновок моніторингу ДАСУ у суді, це не звільняє його від обов’язку дотримуватись встановлених строків та виконувати процедури закупівлі відповідно до законодавства.

Порушення строків укладання договору: висновки моніторингу ДАСУ

Під час моніторингу закупівлі було встановлено, що договір про закупівлю так і не був укладений, хоча строки, передбачені частиною 6 статті 33 Закону України «Про публічні закупівлі», уже минули. Внаслідок цього Державна аудиторська служба України (ДАСУ) зафіксувала порушення цієї норми Закону.

Дії ДАСУ та рекомендації замовникам

Через виявлені порушення у сфері закупівель ДАСУ зобов’язала замовника усунути їх шляхом скасування тендеру.

Ключові висновки

Судове оскарження не зупиняє перебіг строків закупівлі. Закон не передбачає можливості призупинення строку дії тендерних пропозицій, розгляду тендерних пропозицій або укладання договору через подання позову до суду.

Тільки розгляд скарги в АМКУ призупиняє строки. Перебіг строків автоматично відновлюється на наступний день після прийняття органом оскарження відповідного рішення або припинення розгляду скарги. Якщо рішення АМКУ не було оскаржене в суді, його необхідно виконати протягом 30 днів з моменту ухвалення.

Моніторинг ДАСУ не зупиняє закупівлю. Якщо замовник не погоджується з висновком моніторингу, він має право оскаржити його в суді протягом 10 робочих днів із дня оприлюднення.

Коментар
18/04/2025 П'ятниця
18.04.2025
17.04.2025

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися