У західних областях посилили епідконтроль через спалах небезпечного вірусу у тварин поблизу корону

17 Березня 2025, 13:21
У західних областях посилили епідконтроль через спалах небезпечного вірусу у тварин поблизу корону 2646
У західних областях посилили епідконтроль через спалах небезпечного вірусу у тварин поблизу корону

На території Євросоюзу виявили небезпечну хворобу – ящур. У січні вірус ідентифікували на одному з фермерських господарств Німеччини, а вже в березні штам виявили в Угорщині, поблизу кордону із Словаччиною, на відстані 450 кілометрів від Закарпаття.

Про це пише «Судово-юридична газета».

В Україні востаннє «ящур» був зареєстрований майже 40 років тому. Це висококонтагіозна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом і вражає парнокопитних свійських тварин: корів, кіз, свиней, буйволів, а також диких – косуль та кабанів.

У Головному управлінні Держпродспоживслужби в Закарпатській області заявляють, що з метою запобігання занесенню та поширенню ящура на території регіону, вживаються всі необхідні заходи. Посилено контроль у Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській Чернівецькій областях України.

Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус WOAH як країни вільної від вакцинації. У зв’язку з чим вакцинація тварин не проводиться.

Управління державного контролю на кордоні наводить шляхи передачі ящуру:

– прямий контакт з інфікованими свійськими або дикими тваринами. Виділення вірусу відбувається через дихання, зі слини, фекалій та сечі, молока та сперми – за 4 дні до появи клінічних ознак;

– контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко). Вірус здатен зберігатись від одного дня до декількох тижнів;

– забруднений одяг, взуття, обладнання, транспортні засоби для перевезення тварин та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати);

– може передаватись повітря-крапельним шляхом за низької температури та високої вологості.

Захворювання характеризується лихоманкою та виразками у вигляді пухирів (афт), ерозій в ротовій порожнині, на язиці, губах, вимені та кінцівках. Також у тварин з’являється слиновиділення, анорексія, кульгавість, аборт і раптова загибель новонародженого молодняку та зниження молочної продуктивності.

Чи може на ящур хворіти людина

На ящур може хворіти й людина. Зараження відбувається при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м'ясо.

Можлива пряма передача інфекції людині повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою твариною. Люди здатні виділяти вірус протягом 24-48 годин.

У людей ящур проявляється наступними симптомами:

  • Інкубаційний період : Триває від 3 до 7 днів, іноді до 12 днів .

  • Гострий початок : Характеризується підвищенням температури тіла до 39-40°C, головними болями, інтоксикацією та артралгією.

  • Ураження слизових оболонок : печіння та біль у ротовій порожнині, сильне слиновиділення, пухирі на слизовій оболонці рота, язика та губи.

  • Кожні прояви : Везикулярні висипання на шкірі, особливо між пальцями та біля нігтів.

  • Інші симптоми : М'язові болі, слабкість, діарея, різь при сечовипусканні .

  • Продовження захворювання : Без ускладнень триває близько двох тижнів, з ускладненнями — до 20-30 днів .

Коментар
18/04/2025 П'ятниця
18.04.2025
17.04.2025

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися