Зниження цін на ліки: експертка розповіла, як це працюватиме

Президент Володимир Зеленський підписав указ, яким вводиться в силу рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України від 12 лютого про забезпечення доступності лікарських засобів для українців.
Як це буде на практиці – розповіла у коментарі Район.Медицина Наталія Лісневська, адвокатка, спеціалістка з медичного права, заступниця Міністра охорони здоров’я України у 2014–2015 роках.
Станом на сьогодні українські виробники задекларували зниження відпускних цін на 100 найбільш популярних ліків на 30%. Очікується, що це станеться вже з 1 березня.
Що стосується решти ліків, то інші українські виробники разом з іншими учасниками фармацевтичного ринку працюють над укладенням декларації про зниження цін на лікарські засоби кінцевому споживачу на 20%, каже Наталя Лісневська.
Крім того, Уряд запускає ряд регуляцій для забезпечення прозорого ціноутворення та належної конкуренції, а саме:
- встановлюється регуляція визначення націнки на усі лікарські засоби, а не тільки ті, що входять до національного переліку;
- відновлено проведення перевірок Держпродспоживслужбою в частині контролю за цінами в аптечних мережах.
«Також важливим є посилення контролю за наявністю лікарських засобів у лікарнях. Йдеться про ліки, наявність яких передбачена стандартами лікування і за які сплачує держава у рамках програми медичних гарантій. Ці ліки повинні видаватись пацієнтам в лікарнях безоплатно. Це означає, що Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) і Національна служба здоров’я України (НСЗУ) будуть щомісяця перевіряти, чи лікарні забезпечені необхідними препаратами в межах програми медичних гарантій», – розповіла спеціалістка з медичного права.
За словами Лісневської, Кабмін має розробити зміни до закону «Про лікарські засоби» та запропонувати парламенту оновити правила реєстрації медикаментів.
Також вказується, буде запроваджено норму («правило Болар»), яка дозволить фармацевтичним компаніям розпочинати підготовку до випуску аналогів оригінальних ліків ще до завершення терміну дії патенту на них.
«При цьому маркетингові послуги, реклама та інші способи просування медпрепаратів будуть заборонені, доки уряд не впровадить систему референтного ціноутворення. Це означає, що фармкомпанії та аптечні мережі не зможуть стимулювати продаж певних ліків через бонуси, знижки або рекламні кампанії. Заборона стосуватиметься як імпортованих, так і ліків українського виробництва, а також усіх учасників ринку — від виробників до роздрібних продавців», – каже Наталя Лісневська.
Вона додала: щоб не допустити штучного завищення цін, Антимонопольний комітет (АМКУ) має посилити контроль за фармацевтичним ринком, а правоохоронці – виявляти схеми ухилення від податків і нелегальний вивід коштів.
А також Офіс Генерального прокурора спільно з правоохоронними органами України та іншими уповноваженими органами вживатиме додаткових заходів щодо виявлення та протидії фактам фінансових зловживань чи непрозорого ціноутворення, що призводить до штучного завищення цін на всіх етапах обігу лікарських засобів, порушення у веденні фінансово-господарської діяльності суб’єктами господарювання фармацевтичного ринку в частині отримання надприбутків, їх легалізації з подальшим виведенням на рахунки підконтрольних підприємств – нерезидентів, що призводить до заниження об’єкта оподаткування та ухилення від сплати податків.
«Отже, сьогодні ми бачимо, що контроль за ціноутворенням на лікарські засоби суттєво підвищено і ми маємо надію, що в Україні будуть існувати справедливі ціни на лікарські засоби», – підсумувала Наталя Лісневська.
Нагадаємо, 12 лютого 2024 року Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців», яке містить чіткий покроковий план зниження та стабілізації цін на лікарські засоби. Українські фармвиробники вже задекларували зниження відпускних цін на 100 найбільш популярних ліків на 30% вже з 1 березня.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром