Девʼять закладів освіти Рівненської області впроваджують підхід «Здорове робоче місце»

14 Лютого 2025, 11:23
Лікарка акушерка-гінекологиня Маргарита Цілінська 309
Лікарка акушерка-гінекологиня Маргарита Цілінська

На Рівненщині девʼять закладів освіти впроваджують підхід «Здорове робоче місце» за підтримки Україно-швейцарський проєкт Діємо для здоров‘я.

Керівниця Рівненського обласного центру планування сім'ї та репродукції людини, лікарка акушерка-гінекологиня Маргарита Цілінська провела для вчителів та шкільних медичних сестер онлайн-зустріч по профілактиці та ранній діагностиці онкологічних хвороб, повідомили у Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. 

Зазначається, що станом на 1 січня 2024 року на обліку в Рівненській області з підтвердженим діагнозом рак шийки матки перебуває 1812 жінок. Рак шийки матки зазвичай розвивається дуже повільно. На ранніх стадіях рак шийки матки не має симптомів, і тоді єдиний спосіб його виявити — обстеження у лікаря. 

У більшості випадків хворобу виявляють вже запізно, бо жінки не проходять регулярні щорічні обстеження у гінеколога, які дозволяють виявити новоутворення на початковому етапі. Регулярні скринінги (ПАП-тест або тест на ВПЛ) дозволяють діагностувати передракові стани, а також РШМ на ранніх стадіях.

Відтак, метою проведення такої зустрічі було ознайомити учасників з методами ранньої діагностики раку шийки матки та раку молочних залоз, а також з особливостями скринінгу та вакцинації.

З 1 січня 2025 року скринінг на РШМ належить до переліку медичних послуг, які забезпечуються надавачами первинної медичної допомоги, і проводиться за чітко визначеним алгоритмом.

Первинна профілактика спрямована на запобігання РШМ і передбачає опитування кожні п'ять років з метою виявлення факторів ризику та симптомів РШМ серед жінок 21–35 років під час візиту до надавача ПМД або лікаря-акушера-гінеколога, а також з використанням засобів телемедицини.

У разі виявлення факторів ризику жінці буде надано направлення на проведення тестування (ПАП-тест або ПЛР-тест).

Заходи вторинної профілактики РШМ передбачають обов’язкове тестування з використанням ПАП-тесту або ПЛР-тесту:

• для жінок віком від 30–35 років і до 55 років — раз на 10 років;

• для жінок від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на п’ять років;

• для жінок віком 21-35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, — відразу.

У разі позитивних результатів тестів пацієнтка направляється до лікаря-онколога для подальшої діагностики та лікування.
Коментар
21/03/2025 Четвер
20.03.2025