В Україні збільшилась кількість отруєнь чадним газом

У січні 2025 року кількість випадків отруєнь чадним газом та продуктами горіння зросла до 46, з яких 20 отруєнь сталося серед дітей.
Одна людина загинула, решта отримали необхідну меддопомогу та пройшли лікування. Найбільше випадків за даними центрів екстреної медичної допомоги зафіксували у Чернівецькій та Львівській областях, повідомили у МОЗ.
Нагадаємо, що у грудні 2024 центри екстреної медичної допомоги повідомили про 11 випадків отруєння чадним газом, п’ять з яких — летальні.
«Чадний газ абсолютно невідчутний для людини, але впливає на організм навіть у невеликій концентрації та може призвести до смерті. В умовах браку кисню та у разі неповного згоряння палива у нагрівальних приладах утворюється монооксид вуглецю (СО) або чадний газ. Коли людина піддається його впливу, молекули СО витісняють кисень з організму і призводять до отруєння», – нагадують у Міністерстві.
Найбільша небезпека полягає в тому, що чадний газ не має кольору, запаху чи смаку. Саме тому іноді його називають «тихим убивцею». Без спеціальних детекторів його неможливо визначити, але він може бути смертельним і впливає на організм людини навіть у невеликих концентраціях.
Щоби вчасно зреагувати у випадку отруєння ним, запамʼятайте основні симптоми:
- головний біль,
- нудота,
- прискорене дихання,
- слабкість,
- відчуття втоми і запаморочення.
Здебільшого до отруєння людей чадним газом та продуктами горіння взимку призводять порушення правил влаштування й експлуатації генераторів, печей та обігрівальних приладів. Від об’єму та часу, впродовж якого людина вдихає чадний газ, залежить ступінь отруєння та вираженість симптомів. Проте реакція на отруєння чадним газом може розвинутися й упродовж дуже короткого проміжку часу (навіть кількох хвилин).
«Якщо ви або ваші близькі підозрюєте у себе отруєння чадним газом, вимкніть усі прилади, крім електричних, та відкрийте вікна. Вийдіть або винесіть потерпілого на свіже повітря, покладіть під голову подушку, розстебніть комір і пояс. Викличте рятувальників (ДСНС) за номером 101 або 112, аварійну газову службу за номером 104 та швидку допомогу за номером 103. Нагадайте своїм дітям номери екстрених служб», – нагадали у МОЗ.
Найкраща допомога у разі отруєння чадним газом – довготривале вдихання кисню. Таку терапію проводять в медзакладі.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром