З початку року в Україні провели 467 трансплантацій донорських органів

Щороку близько п'ять тисяч людей в Україні потребують пересадки органів. Для багатьох із них це єдиний шанс на життя.
Не зважаючи на виклики, спричинені повномасштабною війною, галузь трансплантації продовжує активно розвиватися, повідомили у Міністерстві охорони здоров'я.
У 2024 році 44 медичні заклади подали заявки на проведення трансплантацій. Після перевірки Національна служба здоров’я України уклала договори на надання медичних послуг пацієнтам, які потребують трансплантації органів, з 40 лікарнями. Такі операції для українців є безоплатними в межах Програми медичних гарантій.
За 11 місяців 2024 року провели 467 трансплантацій органів. Пацієнтам пересадили 311 нирок, 93 печінки та 63 сердець. Найбільше таких оперативних втручань провели у Першому медичному обʼєднанні Львова, Національному інституті хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова та Інституті серця МОЗ України.
Позитивну тенденцію продовжує демонструвати й відсоток трансплантацій від померлого донора – на цей момент він становить понад 65 % від загальної кількості. За 11 місяців нинішнього року найбільше констатацій смерті мозку, які дали можливість проведення органних трансплантацій, у медичних закладів Києва, Львова та Івано-Франківська.
Зросли й показники трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. За 11 місяців 2024 року провели 376 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, з них – 54 дітям. Це на 15 відсотків більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Лідерами є Київський національний інститут раку, Черкаський клінічний онкологічний центр та Київський міський центр нефрології та діалізу.
Читайте також: «Найкращий мотив – врятувати життя»: студент спростував міфи про донорство кісткового мозку
Також до закладів, які проводять трансплантацію стовбурових клітин, приєдналася ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України». Крім того, у Національному інституті раку виконали першу алогенну трансплантацію, і тепер такі операції проводять уже в чотирьох закладах України.
У МОЗ зазначають, з 2024 року в рамках Програми медичних гарантій держава повністю покриває витрати на трансплантацію органів. Для цього передбачено два окремі пакети фінансування:
- лікування дорослих і дітей методом трансплантації
- лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.
Читайте також: Згода на посмертне донорство: хто може пожертвувати органи та за яких умов
Попри виклики війни, українські лікарі продовжують виконувати одні з найскладніших трансплантацій, зокрема легенів. Вперше таку операцію провели у 2021 році. Крім того, трансплантологи в Україні здійснюють пересадку комплексів органів, наприклад, серця та нирки, серця та легень, підшлункової залози та нирки.
Довідка: за чотири роки, відколи в Україні активно розвивається трансплантація, проведено понад 1500 органних пересадок.
Наразі на рятівні операції із трансплантації очікують понад 3 000 пацієнтів.
Українське законодавство передбачає, що кожна людина за життя може визначитися щодо того, згодна чи не згодна вона на посмертне донорство. Як це зробити – читайте за посиланням тут.
Читайте також: В Україні зробили 17 трансплантацій протягом двох днів завдяки згоді родин на посмертне донорство
У Львові військовому із Закарпаття вперше на Заході України пересадили кістковий мозок від брата
Ліки всередині нас: як донорство кісткового мозку рятує життя людей з раком крові
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром