Зимові травми: волинянам порадили, як уникнути і надати допомогу в разі потреби

13 Грудня 2024, 16:51
Зимові травми: волинянам порадили, як уникнути і надати допомогу в разі потреби 550
Зимові травми: волинянам порадили, як уникнути і надати допомогу в разі потреби

Взимку в рази зростає небезпека вуличного травматизму. Його зумовлюють, як правило, опади, зміна температур і ожеледиця. Серед найпоширеніших «зимових» травм – забої, розтягнення, вивихи чи навіть переломи (найчастіше рук та ніг).

Що робити у разі травми? Як не нашкодити та коли запідозрити перелом? Як уникнути травми – нагадали жителям обласні у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. 

Забій – це травма шкірного покриву без порушення його цілісності. Якщо ви забилися, потрібно забезпечити пошкодженій ділянці тіла спокій. Щоб припинити крововилив у м'які тканини потрібно накласти тугу пов’язку та підняти уражену ділянку тіла. Для того, щоб зменшити біль та запальні явища, прикладіть до травмованого місця щось холодне.

Розтягнення можуть виникати через рухи у невластивий для суглоба напрям. Для цих травм характерна поява різкого місцевого болю. При цьому значно порушуються функції суглобів.

Перша допомоги при розтягненні полягає у прикладанні на ураженого місця чогось холодного, накладанні тугої пов’язки. Також, за можливості, потрібно підняти травмовану кінцівку вище рівня серця. Це допоможе зменшити приплив крові, відповідно і набряки.

При вивиху (зсуві кінців кісток у суглобі) перша допомога повинна бути спрямована на зменшення болю. Його можна вгамувати холодним компресом і знеболювальними препаратами. У жодному разі не вправляйте вивих самостійно, цим повинен займатися лікар.

Якщо перелом відкритий (із пошкодженням шкірного покриву), в його місці буде болюча рана. Можлива також кровотеча. У разі такого перелому порушуються функції пошкодженої кінцівки, вона може стати незвично рухливою або набути неприродного положення.

Закритий перелом також може характеризуватися болем, неприродним положенням або деформацією кінцівки, її незвичною рухливістю. Утім за такого перелому не порушується цілісність шкіри, натомість під нею може утворюватися гематома (синець), а сама нога чи рука можуть суттєво набрякати.

Як надати домедичну допомогу людині, яка має підозру на перелом кінцівки?

Перш ніж надавати допомогу, переконайтеся, що вам, травмованому і людям навколо нічого не загрожує. Заспокойте людину, яка травмувалася, поясніть свої подальші дії та зателефонуйте за номером 103 для виклику бригади екстреної медичної допомоги. Будьте уважними до вказівок диспетчера та дотримуйтеся їх.

При переломі:

  •  допоможіть травмованій людині прийняти положення, яке завдає найменше болю;
  •  якщо ви пройшли відповідне навчання – знерухоміть ушкоджену кінцівку. Якщо ж не маєте потрібної кваліфікації – не чіпайте її.
  •  вкрийте людину термопокривалом або ковдрою;
  •  наглядайте за нею до приїзду медиків.

Якщо перелом відкритий, потрібно розрізати одяг та оглянути рану. Якщо є кровотеча – неодмінно її зупинити (накласти пов’язку, що тисне, або кровоспинний джгут вище рани. Після зупинки кровотечі – накласти на рану стерильну чисту пов’язку.

Як не травмуватися під час ожеледиці:

- Не поспішайте. Йдіть маленькими кроками.

- Будьте уважними на дорозі, адже гальмівний шлях скорочується за поганих погодних умов.

- Відкладіть чоботи на високих підборах, краще оберіть зручне взуття з рельєфною підошвою.

- Вдягніть зимові накладки на взуття, якщо на вулиці ожеледиця.

- Краще присядьте, якщо втрачаєте рівновагу. Це допоможе її втримати.

- Не тримайте руки у кишенях.

- Будьте обачними й обережними, якщо температура різко падає нижче нуля.

Якщо ви стали свідком травмування іншої людини – не проходьте повз, а якщо допомога потрібна вам – не стидайтеся попросити про неї.

Коментар
24/01/2025 П'ятниця
24.01.2025
23.01.2025
22.01.2025