Що потрібно знати кожному про діабет: роз'яснення лікарки-ендокринологині

14 Листопада 2024, 13:43
Що потрібно знати кожному про діабет: роз'яснення лікарки-ендокринологині 320
Що потрібно знати кожному про діабет: роз'яснення лікарки-ендокринологині

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у ​​всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з цим захворюванням. Від цього захворювання страждає багато людей по всьому світу, і важливо розуміти його природу, щоб вчасно визначити та правильно контролювати.

У Всесвітній день боротьби з діабетом про надзвичайно важливу тему говоримо з лікаркою ендокринологинею Любомльського ТМО Ларисою Дудіною.

«Діабет – це хронічне захворювання, при якому організм або не виробляє достатньо інсуліну, або не може його ефективно використовувати. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру в крові. Попередити цукровий діабет І типу неможливо. А от знизити ризик розвитку діабету ІІ типу реально, якщо дотримуватися профілактики, яка полягає у веденні здорового способу життя», – розповідає лікарка.

За її словами, виділяють такі основні типи діабету:

  • діабет 1 типу: організм не виробляє інсулін
  • діабет 2 типу: організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін
  • гестаційний діабет: може виникнути під час вагітності у раніше здорових жінок

Особливо небезпечний – діабет 2 типу, адже людина може вже хворіти, але не відчувати жодних симптомів. Тому дуже важливо перевіряти свій рівень цукру у крові.

Серед основних факторів ризику розвитку цукрового діабету, за словами Лариси Дудіної, є надмірна вага, малорухливий спосіб життя, спадковість, вік понад 45 років, нездорове харчування, а також в останні роки, з початком повномасштабної війни – і стрес.

Лікарка каже, що основними симптомами, на які варто звернути увагу та можуть свідчити про розвиток діабету, є постійна спрага, часте сечовипускання, незрозуміла втрата ваги, постійна втома, повільне загоєння ран, часті інфекції, затуманений зір.  Тож як тільки ви помітили декілька таких симптомів у себе – варто негайно звернутися до сімейного лікаря, який при потребі скерує до лікаря-ендокринолога.

У чому небезпека цукрового діабету

Цукровий діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів, зазначає Лариса Дудіна.  

«Дорослі люди з цукровим діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших, тож особливо контролювати рівень цукру у крові, регулярно обстежувативатися варто людям старшого віку. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на цукровий діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на цю хворобу, 6,2% смертей у світі пов’язано з діабетом», – розповідає ендокринологиня.

Лікарка додає, що діабет провокує погіршення зору, провокує появу виразок (переважно утворюються на ногах), які погано загоюються, що, своєю чергою, може призвести до ампутації кінцівок.  

Лікування та контроль

Дуже важливо при лікуванні діабету дотримуватися рекомендацій лікаря. Зокрема, інсулінотерапію призначають при діабеті 1 типу. Таблетовані препарати пацієнтам рекомендують приймати при діабеті 2 типу. Також для таких хворих підбирають спеціальну дієтотерапію з різними видами фізичної активності.

Для лікування діабету важливий самоконтролю пацієнта, зокрема, у зміні способу життя. Варто подбати про збалансоване харчування, регулярні фізичні навантаження, контролювати вагу, відмовитися від шкідливих звичок, моніторити здоров'я, регулярно відвідувати ендокринолога, щодня контролювати рівень глюкози, періодично обстежувати зір, нирки, серце.

Стосовно харчування, то лікарка-ендокринологиня радить обмежити вживання вуглеводів, збільшити споживання клітковини, контролювати порції, прийоми їжі, достатньо споживати води.

«Важливо пам'ятати: діабет – це не вирок, а стан, який можна успішно контролювати за допомогою сучасної медицини та правильного способу життя. Головне – вчасно звертайтеся до лікаря при появі перших симптомів та слідкуйте за всіма рекомендаціями. Також нагадаю, усі необхідні лікарські препарати при цукровому діабеті пацієнти отримують безоплатно або з доплатою завдяки програмі «Доступні ліки», – наголошує Лариса Дудіна.

 

Коментар
13/12/2024 П'ятниця
13.12.2024
12.12.2024
11.12.2024