Від фронту до відновлення: історія реабілітації захисника України Івана Хлєвного з Одещини
Іван Хлєвний, 29-річний уродженець міста Кодима Одеської області, відомий під прізвиськом «Тяпа», з початком повномасштабної війни в Україні вирішив стати на захист своєї Батьківщини.
Історію захисника розповіли на сайті Міністерства охорони здоров'я.
У лютому 2022 року він приїхав з-за кордону, де працював слюсарем на цукрових заводах, на день народження доньки й добровільно з’явився до військкомату. На той час його доньці було лише місяць.
Виконуючи обов’язки та допомагаючи побратимам у Донецькій області, Іван отримав серйозне поранення. Під час переміщення особового складу поблизу Красногорівки ворожий дрон скинув снаряд, уламки якого поранили ліву руку, а ударна хвиля пошкодила барабанну перетинку захисника. Попри біль Іван самостійно дістався евакуаційного пункту, пройшовши 13 кілометрів.
Поранення виявилося важким, і після трьох тижнів марних спроб врятувати руку лікарі змушені були її ампутувати. Іван прийняв це з гідністю. Підтримка родини стала для нього надзвичайно важливою: дружина зустріла його в Хмельницькому обласному госпіталі ветеранів війни зі словами радості, що він живий, попри втрату руки.
На реабілітацію Іван потрапив через 1,5 місяця після травми. Зараз він ретельно працює над підготовкою кукси до протезування. Допротезна реабілітація відбувається з залученням мультидисциплінарної команди фахівців. Цей процес передбачає три важливих компоненти:
- фізичні вправи для збереження амплітуди рухів у суглобах;
- проведення компресійної терапії (шляхом бинтування еластичним бинтом або за допомогою компресійної панчохи);
- масаж рубця, гігієну кукси та менеджмент фантомного болю.
Іван не втрачає оптимізму. Він планує повернутися до мирного життя та здійснити мрію – відкрити власну кав’ярню вдома. На сьогодні боєць ще перебуває у процесі відновлення, але його незламний дух і підтримка близьких допомагають рухатися вперед.
«Не падати духом та наполегливо займатися», – девіз, з яким Іван йде вперед, втілюючи мрії та надихаючи інших.
Довідка: в Україні доказова реабілітаційна допомога надається мультидисциплінарними реабілітаційними командами медичних закладів відповідно до Закону «Про реабілітацію в сфері охорони здоров’я».
Наразі під відповідні послуги НСЗУ законтрактовано 495 медичних закладів по всій країні. У 2024 році понад 350 тисяч пацієнтів отримали безоплатну медичну допомогу за пакетами реабілітації в рамках Програми медичних гарантій