Пацієнтська та лікарська спільноти заявили про загрозу медреформі через бажання Мінфіну повернути лікарні на казначейські рахунки

13 Листопада 2024, 10:04
Пацієнтська та лікарська спільноти заявили про загрозу медреформі через бажання Мінфіну повернути лікарні на казначейські рахунки 363
Пацієнтська та лікарська спільноти заявили про загрозу медреформі через бажання Мінфіну повернути лікарні на казначейські рахунки

Лікарні по всій країні вже з 1 березня 2025 року можуть повернутися під ручне управління та втратити здобуту за реформи автономію, через правку Міністерства фінансів України до проєкту Держбюджету на 2025 рік.

Попри те, що Парламент відхилив пропозицію перевести лікарні на казначейські рахунки під час першого читання, ця норма знову з’явилася у тексті Держбюджету до другого читання, який опублікований на сайті Кабміну. Про це Район.Медицина розповіли у відділі комунікації фонду «Пацієнти України».

Якщо Держбюджет ухвалять в такому вигляді, лікарні не зможуть оперативно розпоряджатися власними коштами, швидко закривати ургентні потреби в умовах війни, вчасно виплачувати заробітні плати, бо на все буде необхідний дозвіл «згори». 

Так гроші за надані медпослуги надходитимуть від Національної служби здоровʼя України (НСЗУ) не на окремі рахунки лікарень в банках, а у державну скарбницю. Погоджувати з казначейством треба буде кожну закупівлю, виплату зарплат чи закупівлю розхідних матеріалів, що затягне процеси на місяці. 

Вже зараз казначейство погоджує платежі впродовж кількох тижнів, якщо в один момент сюди доєднаються ще дві тисячі медзакладів, погодження затягнеться на місяці, кажуть експерти БФ «Пацієнти України» та ГО «Медичні лідери».

«Проблеми з несвоєчасними виплатами зарплат медикам, закупівлями ліків та витратних матеріалів були вирішені у 2018 році. Тоді медзаклади стали комунальними підприємствами, отримали автономію, відкривши власні рахунки в банках, та можливість самостійно та швидко розпоряджатися фінансами, скеровуючи їх на ургентні потреби. Бажання повернути лікарні на казначейські рахунки сигналізує про намір знищити автономію лікарень та згорнути всі здобутки медреформи. Повернення на казначейські рахунки означає, що платежі будуть погоджуватися тижнями, лікарі залишиться без вчасно виплачених заробітних плат, ми знову згадаємо про щорічні страйки медиків через ці затримки», — розповідає голова ГО «Медичні лідери» Юлія Брикульська. 

Норма, яку Мінфін намагається закласти у Бюджет, шкодить лікарням та зупиняє їх стрімкий розвиток. Тепер всі платежі на нове обладнання чи ремонт будуть проходити через казначейство, у якому кошти закладені номінально, але фактично їх може не бути, щоб швидко закрити нагальні потреби. 

За останні роки є багато прикладів, коли медзаклад, маючи ефективний менеджмент, автономію та можливість розпоряджаючись своїми ресурсами, почав стрімко розвиватися. Якщо правка від Мінфіну залишиться, то для таких закладів це буде означати відкат. Проте найгірші наслідки ця зміна матиме для тисяч пацієнтів, які у наступному році можуть не отримати необхідного лікування вчасно. 

«Якщо відбудеться затримка в закупівлях ліків та медвиробів, що проводить лікарня відповідно до свого профілю, пацієнти залишаться без лікування. Ми роками боремося з неформальними платежами, але затримки в закупівлях ліків спровокують нову хвилю неформальних внесків та відкинуть систему охорону здоров’я на десятки років назад. Фактично, це поверне до моделі, яка діяла у совку. Це величезні ризики — втратити всі надбання реформи, які дозволили українській системи охорони здоров’я вистояти в ковід і продовжувати забезпечувати пацієнтів лікуванням під час війни»,— розповідає виконавча директорка БФ «Пацієнти України» Інна Іваненко.  

Лікарська та пацієнтська спільноти звернулися з відповідним листом на бюджетний комітет та закликали прибрати ганебну вимогу Мінфіну про переведення лікарень на казначейські рахунки ще до винесення законопроєкту на друге читання, щоб дозволити лікарням самостійно розпоряджатися фінансами та вчасно надавати медичні послуги українцям. 

Нагадаємо, у вересні лікарі запустили петицію про скасування рішення Мінфіну перевести медзаклади на казначейські рахунки.

 

 

Коментар
13/12/2024 П'ятниця
13.12.2024
12.12.2024
11.12.2024