У МОЗ створили механізми для проведення щеплення проти грипу в аптеках
![У МОЗ створили механізми для проведення щеплення проти грипу в аптеках У МОЗ створили механізми для проведення щеплення проти грипу в аптеках](https://medicine.rayon.in.ua/storage/cache/images/upload/news/28/2024-10/24-Q8ZIpa08/700x371-671a0f431f6e9.webp)
Під головуванням міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка пройшла зустріч з представниками аптечних мереж щодо запуску ініціативи з вакцинації в аптеках України.
Участь у зустрічі взяли представники ГС «Аптечна професійна асоціація України», ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» за участі експертів Бюро ВООЗ в Україні та проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», повідомили у МОЗ.
Під час наради учасники отримали інформацію щодо ключових етапів реалізації та механізмів впровадження вакцинації в аптечних закладах. Ініціатива спрямована на покращення доступу українців до цієї медичної послуги та дозволяє оперативно реагувати на епідемічні загрози, сприяючи зміцненню громадського здоров’я та здоров’я кожного окремо. Нагадаємо: Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою регламентував питання вакцинації в аптечних закладах, подібно до того, як це відбувається в країнах ЄС та США.
«Вакцинація в аптеках — важливий євроінтеграційний крок, який свідчить про готовність України модернізувати систему охорони здоров’я для ще більш ефективного реагування на епідеміологічні виклики відповідно до кращих світових стандартів. Уряд прийняв всі необхідні регуляторні зміни, аби забезпечити таку можливість. Досвід інших країн демонструє, що доступ до вакцинації в аптеках підвищує загальний рівень охоплення щепленнями, позитивно впливаючи на громадське здоров’я та, відповідно, зменшує навантаження на медичну систему, що особливо актуально в умовах війни. Варто не забувати: щорічна вакцинація — найдієвіший спосіб профілактики грипу», – розповів Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Ліцензійні умови чітко регламентують вимоги до аптек, у яких будуть проводитися щеплення. Зокрема, такі аптеки повинні отримати ліцензію МОЗ України на провадження господарської діяльності з медичної практики, забезпечити відповідне матеріально-технічне обладнання, мати окремо організоване приміщення для проведення щеплень пацієнтам та зону очікування. Ознайомитися з алгоритмом з питання отримання ліцензії на медичну практику можна за посиланням.
Право на проведення щеплень в аптеках мають лише ті фармацевти, що пройшли спеціальне навчання, яке дозволяє надавати послугу з вакцинації кваліфіковано та безпечно. У вересні цього року перша група фармацевтичних працівників пройшла тематичний фаховий курс в НМУ ім. О. О. Богомольця.
Під час навчання вони отримали необхідні знання та практичні навички для проведення вакцинації в умовах аптечного закладу, відповідно до чинних стандартів та протоколів. Ідеться про правила організації та техніки проведення щеплень, надання домедичної допомоги при анафілаксії та інших невідкладних станах.
Навчання розробили та провели Тренінговий центр сімейної медицини із залученням провідних експертів з імунопрофілактики за підтримки Бюро ВООЗ в Україні, за програмою забезпечення готовності до пандемічного грипу (PIP) та за ініціативи МОЗ у межах підготовки до впровадження вакцинації в аптеках. Крім цього, на основі цієї навчальної програми за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» відбудеться навчання викладачів університетів для подальшого запровадження відповідного циклу тематичного удосконалення фармацевтичних працівників (фармацевт, фармацевт клінічний).
Ініціатива стартувала в Києві, де відсьогодні кожен повнолітній українець має змогу зробити профілактичне щеплення проти грипу безпосередньо в аптеці. Перший аптечний пункт однієї з найбільших мереж країни, яка доєдналася до програми, знаходиться в столиці за адресою: вул. Велика Васильківська, 84/20, приміщення 3.
Що потрібно для того, аби зробити щеплення проти грипу в аптеці?
- отримати рецепт на вакцину у сімейного лікаря (це можна зробити дистанційно)
- звернутися в аптеку, яка отримала ліцензію на проведення вакцинації
- придбати вакцину в аптечному пункті
- заповнити згоду на проведення щеплення;
- отримати щеплення безпосередньо в аптеці;
- зачекати 30 хв після щеплення та отримати довідку про вакцинацію
- надати довідку про щеплення своєму сімейному лікарю.
Зауважимо: протягом епідемічного сезону, з 30 вересня до 20 жовтня 2024 року, на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіло 351 729 українців.
Вакцинуватися бажано до початку зростання захворюваності на грип (у вересні-жовтні), щоби утворився імунітет та достатня кількість захисних антитіл. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.
Нагадаємо, доступні в Україні вакцини проти грипу — «неживі», тому їх можна поєднувати з усіма іншими вакцинами.
Проти сезонного грипу рекомендована щорічна вакцинація, адже за тяжкого перебігу він може спричиняти небезпечні ускладнення: ураження серця, легенів, нирок тощо. Вакцина проти грипу не входить до переліку безоплатних щеплень, однак рекомендована, особливо людям з групи ризику (усім, хто працює в місцях масового скупчення людей: медпрацівникам, правоохоронцям, учителям, а також вагітним, пацієнтам із хронічними захворюваннями, дітям до 5 років та людям старше 60 років).
Вакцини проти грипу французького та корейського виробництва з початку жовтня вже доступні в аптеках. Вони сертифіковані та пройшли державний контроль якості.