У МОЗ хочуть розбудовувати систему реабілітації за ізраїльським досвідом
У МОЗ відбулася координаційна зустріч з питань подальшого розвитку реабілітації в Україні.
Відбулася зустріч за участі міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшка, заступника міністра з ветеранської політики Олександра Порхуна, представників ВООЗ, проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U) та радника міністра Андрія Віленського, на якій обговорили формат подальшої координації та спільної роботи в межах проєктів щодо покращення якості реабілітаційної допомоги, повідомили у МОЗ.
Наразі Україна активно розбудовує сучасну систему реабілітації, що ґрунтується на найкращих практиках розвинених країн світу і доказових підходах, мультидисциплінарності та, головне, – пацієнтоцентричності.
Концепція розвитку системи реабілітації у сфері охорони здоров’я, що впроваджується МОЗ, полягає у тому, що реабілітаційні відділення на 30-60 ліжок мають зʼявитись у кожній великій (кластерній та надкластерній) лікарні країни. Таким чином вдасться забезпечити рівномірний доступ до реабілітаційної допомоги.
За основу моделі розвитку реабілітації Міністерство охорони здоров’я взяло ізраїльський досвід. Він враховує як потреби цивільних, так і потреби військових. Отже, не втратить актуальність навіть після війни й не призведе до утворення надлишку реабілітаційної інфраструктури.
Для ефективного розвитку системи реабілітації важливо консолідувати зусилля держави та партнерів, в тому числі і міжнародних, які також працюють в цій сфері.
На зустрічі обговорили стандартизацію надання медичних послуг та розбудову сучасної системи реабілітації, впровадження доказових методик лікування та адаптації передових міжнародних стандартів. Зокрема, розглядалася необхідність навчання медичних працівників, включно з лікарями фізичної та реабілітаційної допомоги (ФРМ) та фахівцями з реабілітації для забезпечення мультидисциплінарного підходу.
Нагадаємо, проєкт Rehab4U, реалізацію якого розпочала організація «Momentum Wheels for Humanity», має на меті покращити доступ і підвищити якість послуг із фізичної реабілітації, включаючи асистивні технології, у не менш ніж 15 областях України. Партнерами-виконавцями проєкту також є Results for Development (R4D), Project Hope, Національна асамблея людей з інвалідністю України та Deloitte.
Зазначимо, розвиток людського капіталу в реабілітаційній сфері – один із пріоритетів Міністерства охорони здоров’я. Для покращення якості послуг МОЗ ініціювало розвиток сімох реабілітаційних центрів досконалості. Вони стануть осередком передових методик надання реабілітаційної допомоги, а також навчальною базою для фахівців із мультидисциплінарних реабілітаційних команд.