Хірурги львівського Охматдиту прооперували підлітка, який не міг відкривати рот через рідкісний синдром Джейкоба
Хірурги Центру дитячої медицини лікарні «Охматдит» успішно прооперували 15-річного хлопця з рідкісним синдромом Джейкоба.
Про це повідомили на сторінці лікарні у фейсбуці.
Про свій рідкісний діагноз підліток дізнався після травми шиї під час гри у футбол.
Родина з Львівської області. 15-річний Назар травмував шию, коли грав у футбол з друзями. Опісля травми мама повела хлопця до лікаря. Педіатр під час огляду зауважила, що хлопець недостатньо відкриває рот (лікарю треба було оглянути глотку чи немає там гематом, оскільки при травмі шиї таке буває).
Далі було обстеження у вузьких спеціалістів. Діагноз – рідкісний синдром Джейкоба (двобічна кондилярна гіперплазія вінцевих відростків нижньої щелепи). Це таке аномальне подовження вінцевих відростків нижньої щелепи, вони блокують рухи щелепи і обмежують відкривання рота.
Причина синдрому Джейкоба досі незʼясована, найімовірніше, цей процес запустила травма скронево-нижньощелепного суглоба, гіперактивність скроневого м’язу, ендокринні аномалії і генетичні зміни. Ця патологія зустрічається вкрай рідко. Наразі відомо про один описаний випадок в Україні, але у пацієнта був однобічний процес.
При односторонній формі помітною стає асиметрія обличчя, порушення прикусу, натомість у пацієнта процес був двосторонній, тому це не було так помітно (при двосторонньому процесі є обмежене відкривання рота і порушення руху суглобів).
Цей стан небезпечний, адже подовження вінцевого відростка щелепи призводить до перебудови і анкілозування скронево-нижньощелепних суглобів. Єдиний метод лікування синдрому Джейкоба – це складна операція.
«Помітила у сина стрибок у рості, за пів року він виріс з 1.63 м до 1.78 м. Можливо, саме за цей проміжок часу виникла проблема і з щелепою. Також помітила, що у сина змінився прикус. Синдром діагностували вже після того, як Назар вивихнув шию, коли грав у футбол. Може, якби не травма, ми б не дізналися про проблему. Він у нас активний, любить спорт і велосипед. Я повела його до лікаря і ми почали обстеження. Після МРТ і КТ лікарі нам озвучили діагноз. Ми ще консультувалися у різних клініках, але нам всюди відмовляли в операції, ніде не могли нам допомогти», – розповіла мама пацієнта.
Окремий страх Назара і його рідних – рубці на обличчі після операції. Однак, львівські хірурги запропонували інноваційне рішення – оперувати через малоінвазивний доступ.
«Ми виконали двобічну остеотомію вінцевих відростків через рот, тобто у пацієнта не буде помітно рубців і шрамів у майбутньому. Усе пройшло успішно, пацієнт відразу після операції зміг відкрити рот повноцінно. Якщо раніше йому вдавалося відкрити рот лише на один сантиметр, то після операції уже на 3,5 см. Далі буде краще, адже Назар ще працює зі спеціальним девайсом, який допомагає щелепі нормально працювати і рубець не обмежує рухливість суглоба», – розповів щелепно-лицевий хірург Центру, декан стоматологічного факультету ЛНМУ імені Данила Галицького Роман Огоновський.
Львівські хірурги дякують французькому щелепно-лицевому хірургу Роману Хонсарі за підтримку у виборі методики!
Назар вже виписаний із шпиталю, новою якістю життя задоволений, але поки що він побуде без футболу і велосипеда.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром