Рівненські фахівці нагадали про небезпеку укусів кліщами під час збирання грибів
Осіння пора – ідемо до лісу по грибочки й не забуваємо про лісових мешканців – кліщів, які можуть бути переносником Borrelia.
Хвороба Лайма – це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду Borrelia, що передаються людині через укус зараженого кліща. Інфікування можливе з квітня по листопад. Про небезпеку ураження бореліозом розповіли у Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Найчастіше кліщі потрапляють на одяг людини або шерсть тварини в лісі з трави, гілок невисоких дерев або кущів, але можуть бути принесені в будинок з букетом квітів, дровами, віниками.
Інкубаційний період триває від 2 до 30 днів. Клінічну картину кліщового бореліозу умовно можна розділити на 3 періоди.
Перший період триває, в середньому, 7 днів. Для нього характерні симптоми гострої респіраторної інфекції. Відмічається головний біль, озноб, нудота, підвищення температури тіла, біль в м'язах і суглобах, швидка втомлюваність, сонливість.
На місці присмоктування кліща з'являється червона пляма або папула. Еритема - основна клінічна ознака хвороби Лайма. Вона зазвичай гаряча на дотик, болюча, часто супроводжується свербінням, форма її округла або овальна, рідше – неправильна. В центрі шкіра світліша, що надає їй кільцеподібну форму.
Якщо захворювання не лікувати, розвивається другий період, який характеризується виникненням ускладнень з боку нервової системи. Це може бути серозний менінгіт, що супроводжується головним болем різної інтенсивності, нудотою, блювотою, болем очних яблук, ригідністю потиличних м'язів. Хворі скаржаться на біль, оніміння кінцівок, відчуття повзання мурашок.
Неврологічні порушення зазвичай повністю зникають через 1 місяць, але можуть повторюватись та набувати хронічного перебігу.
Третій період характеризується ураженням суглобів. Він починається через два місяці і пізніше від початку хвороби, іноді через два роки. Зазвичай уражаються великі суглоби, особливо колінні, нерідко з односторонньою локалізацією. Артрити, рецидивують протягом декількох років та набувають хронічного перебігу з деструкцією кісток і хрящів.
Як уберегтися від кліщів
-
Краще вибрати одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани і заправити їх у шкарпетки.
-
Для захисту використовуйте репелент — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо.
-
На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
-
Коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин.
-
Оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки.
-
Відчути укус кліща майже неможливо: він виділяє знеболюючу речовину.
-
Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин і себе.
-
Одяг, який ви зняли, слід ретельно почистити і випрати. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися на прогулянці.
Читайте також: У Центрі громадського здоров'я розповіли 12 цікавих фактів про сказ, які ви могли не знати
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром