Часті запитання про вакцинацію проти кашлюку, дифтерії та правця. Частина 1
Експерти Центру громадського здоров’я підготували відповіді на поширені питання про вакцинацію проти кашлюку, дифтерії та правця.
Підготували роз'яснення у межах кампанії з додаткових заходів з імунізації проти цих хвороб для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
Навіщо вакцинуватися проти кашлюку, дифтерії та правця?
Усі три хвороби можуть призвести до серйозних ускладнень або смерті, якщо захворіє невакцинована людина. Вакцинація захищає вас і ваших дітей від тяжкого перебігу, знижує ризик інфікування та появи ускладнень.
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?
Кашлюк — затяжна хвороба (період одужання може тривати 2–6 місяців), яка характеризується частими й довгими нападами кашлю й особливо небезпечна для маленьких дітей. У немовлят кашлюк може викликати зупинку дихання (апное), судоми та ураження головного мозку. Хвороба дуже легко передається від людини до людини під час кашлю або чхання.
Дифтерія вражає слизову оболонку горла, утворюючи плівки, які можуть блокувати дихальні шляхи та перешкоджати диханню. Дифтерійний токсин потрапляє в кров і може призвести до серцевої недостатності, ураження нирок, нервової системи, набряку головного мозку. Хвороба передається під час кашлю, чхання, поцілунків, через контакт із забрудненими збудником поверхнями, предметами побуту, а також через заражені продукти та воду. Ураження токсином нервів, які контролюють м’язи, задіяні в диханні, може призвести до їх паралічу та навіть до зупинки дихання.
Правець вражає нервову систему, спричиняє сильні та болісні судоми, під час яких можуть виникати розриви м’язів і переломи кісток, можливий інфаркт міокарду, внутрішньочерепні крововиливи, кома. Летальність від правця може сягати 80%. Збудник цієї хвороби потрапляє в організм людини через рани, порізи, подряпини; опіки; укуси тварин; нестерильне обладнання для пірсингу, татуювань та ін’єкцій; травмування гострими предметами та уламками деревини. Від людини до людини правець не передається.
Наскільки якісні вакцини проти цих хвороб?
Усі вакцини в Україні — якісні, безпечні та ефективні. Якість вакцини суворо контролюється як під час її виробництва, так і протягом усіх етапів її транспортування та зберігання з безперервним дотриманням холодового ланцюга, й аж до введення її споживачу.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром