Підготовка фахівців з протезування: успіхи та виклики
На сьогодні в Україні, згідно з опитуванням, проведеного БО БФ «Протез Хаб», налічується близько 307 фахівців з протезування-ортезування, які працюють у різних регіонах України, у понад 80 підприємствах.
Освіта та досвід цих фахівців – надзвичайно різні, повідомили Район.Медицина у комунікаційному відділі БФ «Протез Хаб».
У квітні 2023 року, на основі консультацій з міжнародними експертами та на основі вивчення досвіду підготовки фахівців з протезування-ортезування в таких країнах як США, Великобританія, Канада, Німеччина, Швеція, Австралія, Бельгія, Мексика та Індія, за сприяння Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України, за підтримки Посольства Швейцарії в Україні в межах проєкту «Реабілітація травм війни в Україні», команда БО БФ «Протез Хаб» розпочала розробку професійного стандарту «Протезист-ортезист» відповідно до міжнародних норм та стандартів (встановлених Міжнародною спілкою протезування та ортезування (ISPO) і Всесвітньою організацією охорони здоров‘я (WHO).
До цього, фахівці, які здійснювали протезування-ортезування, здобували освіту переважно технічного спрямування і не мали базових знань з фундаментальних медичних наук.
Відповідно до нового стандарту (критерії якого відповідають найвищій категорії професіоналів згідно класифікації, визначеної Міжнародною спілкою протезування та ортезування), протезист-ортезист – це регульована професія в галузі охорони здоров‘я, яка має клінічно-технічне спрямування; цей фахівець повинен мати знання з анатомії, патології, біомеханіки та матеріалознавства, а також бути лідером, дотримуватись етичної практики, мати відповідні навички для комунікації в міждисциплінарному та науковому середовищах.
Професійний стандарт «Протезист-ортезист», в розробці якого взяли участь представники вітчизняних освітніх закладів, Американської сертифікаційної ради протезування, ортезування і педортики, Міжнародної спілки протезування та ортезування, громадських організацій, вітчизняні та міжнародні експерти, затверджено Національним агентством кваліфікацій.
Для досвідчених фахівців, які мають досвід виготовлення протезно-ортопедичних виробів понад три роки та відповідну дотичну освіту, створили можливість підтвердити відповідність їхніх знань та умінь шляхом проходження курсу спеціалізації (три місяці). В межах цього команда БО БФ «Протез Хаб» разом з Університетом Йончепінга (Швеція) у співпраці з БФ «Пацієнти України» та за підтримки Посольства Швейцарії в Україні розробила додаткові освітні відеоматеріали (50 лекцій на різні необхідні теми).
Команда іноземних сертифікованих протезистів-ортезистів, які мають тривалий досвід проведення сертифікаційних іспитів у своїх країнах, у співпраці з вітчизняними колегами розробила матеріали до теоретичного і практичного іспитів в рамках курсу спеціалізації.
Перший курс спеціалізації та іспити відбулися навесні 2024 року, в межах співпраці БО БФ «Протез Хаб» та Харківського національного медичного університету. Сертифікати «Протезист-ортезист» отримали 14 досвідчених фахівців з різних регіонів України.
Восени 2024 курс спеціалізації планують пройти ще 25 фахівців з відповідним досвідом та рівнем освіти. За умови, що ці фахівці складуть іспити, в Україні до кінця 2024 налічуватиметься 39 сертифікованих протезистів-ортезистів у різних регіонах країни.
Для осіб, які не мають досвіду в протезуванні-ортезуванні, професійним стандартом передбачена освіта на рівні Магістра протезування-ортезування.
Навесні 2024 команда БО БФ «Протез Хаб» за підтримки БФ «Нова Юкрейн» та за сприяння Міністерства освіти і науки України залучила до розробки Стандарту освіти Магістра протезування-ортезування міжнародних експертів з Університету Вашингтону, Університету Йончепінга та Університету Пітзбурга, а також вітчизняних експертів галузі. Проєкт Стандарту пройшов етап громадського обговорення та перебуває на етапі затвердження згідно з порядком розробки стандартів освіти рівня Магістра.
Чому був обраний освітній рівень Магістра?
В Україні на сьогодні існує кілька програм рівня бакалавра, здобувши освіту за якими, студент володіє базовими знаннями для продовження освіти на рівні Магістра за спеціалізованим напрямком «протезування-ортезування». Наприклад, якщо студент здобув освіту рівня бакалавра за спеціальністю 227, то він вже має відповідні клінічні знання і може надалі спеціалізуватись та здобувати практичні навички у протезуванні та ортезуванні (у Проєкті Стандарту освіти Магістра протезування-ортезування передбачено 1200 годин клінічних практик).
Протезист-ортезист – це найвищий рівень кваліфікації фахівця в протезуванні-ортезуванні. Професія «Протезист-ортезист» включає наступне:
- здатність інтегрувати знання та розв’язувати складні задачі у широких або мультидисциплінарних контекстах;
- управління робочими або навчальними процесами, які є складними, непередбачуваними та потребують нових стратегічних підходів;
- відповідальність за внесок до професійних знань і практики та/або оцінювання результатів діяльності команд та колективів;
- здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії.
Отже, згідно з Національною рамки кваліфікацій, ця професія відповідає сьому рівню – тобто рівню магістра.
Навесні та влітку 2024 генеральна директорка БО БФ «Протез Хаб», Антоніна Кумка працювала з кількома медичними університетами, які виявили бажання впровадити програму Магістра протезування-ортезування, над розробкою програми та залученням ресурсів для реалізації програми.
Так, в межах співпраці з Університетом Йончепінга, були отримані освітні матеріали для ХНМУ. А в рамках домовленостей з іще одним партнером погоджено облаштування протезно-ортопедичної студентської лабораторії на базі НУОЗ ім.Шупика. Крім того, командою БО БФ «Протез Хаб» планується переклад освітньої літератури, а також залучення іноземних викладачів для викладання деяких дисциплін.
Під час Першого щорічного координаційного з‘їзду Protez Hub, який пройшов у серпні 2024, в рамках робочої групи з освіти протезистів-ортезистів, в якій взяли участь сертифіковані протезисти-ортезисти, представники медичних університетів, представники Міністерства охорони здоров‘я України та Всесвітньої організації охорони здоров‘я, прийняли резолюцію щодо створення в майбутньому наскрізної програми Магістра з протезування-ортезування тривалістю п'ять років з можливістю вступу на різних етапах та пілотування дуальної освіти.
На основі аналізу професійних систем галузі протезування-ортезування низки країн, вивчення рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та на основі опитування протезно-ортопедичних центрів в Україні, визначено, що для оптимального задоволення потреб у протезуванні-ортезуванні, Україні необхідно мати дві категорії фахівців: протезист-ортезист (клінічна професія, Магістр, Міністерство охорони здоров‘я України) та технік-протезист-ортезист (технічна професія, Молодший Бакалавр, Міністерство соціальної політики України). Кількість їх має сягнути 300 та 700 відповідно, до 2028 року та надалі залишатися сталою.
Галузь протезування-ортезування в Україні продовжує розвиватись і розбудова системи освіти фахівців є одним з найважливіших завдань на сьогодні.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром