В Україні удвічі більше пацієнтів з онкозахворюваннями отримують безоплатне лікування за Програмою медгарантій
В Україні 61% пацієнтів з онкозахворюваннями безоплатно отримують медичні послуги за Програмою медичних гарантій (ПМГ).
Це цифра вдвічі збільшилася з 2020, коли гарантоване лікування безоплатно отримували лише 30% пацієнтів. Такі результати чотирирічного дослідження щодо доступності лікування онкозахворювань в Україні представила ГО «Афіна. Жінки проти раку» на пресконференції «Лікування раку в Україні: досвід пацієнтів».
У дослідженні взяли участь понад дві тиячі пацієнтів, воно тривало з 2020 по 2023 роки, під час впровадження медреформи.
Хоча за чотири роки відбулося значне покращення доступності медпослуг, все ж частина з них залишається дуже обмеженою. За результатами опитування, лише 25% пацієнтів у 2023 році змогли безоплатно пройти комп’ютерну томографію (КТ), хоча мали відповідне призначення. Всі інші пацієнти змушені були платити за послугу, хоча вона входить в ПМГ і має надаватися в лікарні безоплатно.
У порівнянні з 2020 роком, цей показник хоч і зріс вдвічі з 12%, проте залишається замалим. Схожа ситуація і з хірургічними втручаннями. У 2023 році 45% пацієнтів розповіли, що операції були безоплатними. Для порівняння, у 2020 році безоплатно отримали хірургічне втручання лише 20% з опитаних, всі інші оплачували операцію, наркоз або витратні матеріали.
«Наша громадська організація фіксує позитивну динаміку у збільшенні доступності послуг для пацієнтів, але лікування досі не є повністю прозорим. На жаль, деякі лікарі вимагають оплати за гарантовані державою медпослуги. Пацієнти досі змушені відстоювати свої права на безоплатне лікування. Щоб більше українців знали про свої права при лікуванні, ми продовжуємо просвітницьку діяльність про гарантовані державою медичні послуги»,— розповідає віцепрезидентка ГО «Афіна. Жінки проти раку» Вікторія Романюк.
Досить часто пацієнти змушені самостійно купувати ліки. У 2023 році 53% купували хімієпрепарати, таргетні чи імунопрепарати, більшість з яких закуповується державою, проте були відсутні в медзакладах. Досі в лікарнях також залишається проблема «благодійних внесків», у 2023 році їх сплатили 29% опитаних пацієнтів.
Також 8% пацієнтів зазначили, що сплачували за госпіталізації, ця цифра з 2020 року зменшилася з 27%. Проте лише 2% з опитаних зверталися у 2023 зі скаргою до НСЗУ, аби повідомити про порушення.
«Національна служба здоров’я України має декілька інструментів для моніторингу якості та прозорості надання медпослуг. Зокрема, у цьому році НСЗУ продовжила моніторинг закладів охорони здоров’я. Першочергово ми перевіряємо ті медзаклади, на які приходить найбільше скарг від пацієнтів, щоб зосередити свої зусилля на тих лікарнях, де найчастіше виникають сигнали про можливі проблеми. Це важливий інструментом для покращення якості медичних послуг та захисту прав пацієнтів»,— розповідає Наталія Гусак, голова Національної служби здоров'я України.
Лише 18% пацієнтів у 2023 році розповіли, що не відчули змін в онкоцентрах за останні роки лікування.
«Реформа, звісно, частково покращує ситуацію. На відміну від 2016 року, ми не купуємо препарати. Палати у відділенні хімієтерапії більше не схожі на концтабір, а мають гарний вигляд, але відверто хамське ставлення до пацієнтів — це те, що викорінити вкрай важко»,— розповідає один з опитуваних пацієнтів.
Нагадаємо, що Програма медичних гарантій вже четвертий рік діє в Україні. Заклади укладають договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та отримують фінансування за надані пацієнтам медпослуги. Зокрема, пацієнтам з онкологічними захворюваннями держава безоплатно гарантує радіо- та хімієтерапію, проведення операцій, діагностику, психологічну допомогу та ліки, які закуповуються державним коштом.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром