Що таке аденоїди та коли потрібно звернутись до лікаря: роз'яснення луцької лікарки
Аденоїди відіграють важливу роль у розвитку імунної системи і служать захистом від інфекцій, які можуть потрапити в організм через рот або ніс.
Про те, що таке аденоїди, та коли потрібно їх видаляти – розповіла на сторінці Луцької міської дитячої поліклініки лікарка — отоларингологиня дитяча Ірина Цуманець.
Аденоїди (носоглоткові мигдалини) – це скупчення лімфоїдної тканини, розташованої на задній частині носа. Збільшення аденоїдів частіше зустрічається у дітей, ніж у дорослих, оскільки аденоїди природним чином атрофуються і регресують у підлітковому віці.
За словами лікарки, збільшення аденоїдів відбувається найчастіше у дітей віком до п'яти років і зазвичай є наслідком запальної реакції на постійний вплив бактеріальних або вірусних інфекцій (наприклад, багатодітність у дитячому закладі).
«У деяких випадках алергени, вплив сигаретного диму (пасивне куріння) та кислотний рефлюкс також можуть призвести до гіпертрофії аденоїдів. Найбільші вони у дітей віком від 2 до 6 років», – розповіла Ірина Цуманець.
Симптоми та ознаки захворювань аденоїдів:
-
назальна обструкція, що означає часткове або повне блокування носових дихальних шляхів;
-
хропіння та/або порушення дихання під час сну у дітей, що спричиняє неспокій, та, в деяких випадках, апное уві сні - стан, при якому дихання на мить зупиняється під час сну;
-
закупорка євстахієвих труб, які з'єднують середнє вухо з носоглоткою (тобто верхньою частиною горла і задньою стінкою носової порожнини). Закупорка євстахієвих труб часто призводить до вушних інфекцій, таких як середній отит (тобто інфекція середнього вуха);
-
кондуктивна приглухуватість (вторинна внаслідок рецидивуючого середнього отиту або постійних випотів у середньому вусі).
-
гіпоназальна якість голосу;
-
хронічний або рецидивуючий назофарингіт, риносинусит, кашель.
Назальна обструкція часто призводить до дихання ротом, або несвідомої тенденції дихати ротом замість носа. Це може призвести до неприємного запаху з рота, сухості в роті, тріщин на губа. Діти з гіпертрофією аденоїдів схильні до ризику розвитку мовних, мовленнєвих та/або навчальних труднощів внаслідок кондуктивної приглухуватості. Порушення дихання уві сні та апное можуть призвести до поведінкових проблем, енурезу, а також асоціюються з такими розладами як депресія та СДУГ.
Направлення на огляд до отоларинголога слід розглядати у кожної дитини з симптомами, що вказують на порушення дихання під час сну, персистуючий випіт з середнього вуха та/або рецидивуючі інфекції носа або глотки, незважаючи на адекватне лікування.