COVID-19 в Україні: що на нас чекає й кому треба вакцинуватись
В Україні стрімко зросла захворюваність на COVID-19. Згідно з інформацією від Міністерства охорони здоров’я України, на території нашої країни зафіксовано новий підтип штаму Омікрон – «Флірт». Що це означає для пересічних українців? Наскільки новий вид коронавірусу небезпечний? Чи плануються карантинні обмеження? Чи потрібно вакцинуватись проти коронавірусу тим, хто вже раніше отримав кілька доз вакцини?
Аби надати роз’яснення з цих та інших питань, було проведено брифінг в «Медіацентрі Україна». Спікерами виступили заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій та фахівець з управління медичними даними та оцінки ризиків Всесвітньої організації охорони здоров’я Арон Арегай, пише «Національний портал з імунізації».
Яка наразі ситуація із захворюваністю на COVID-19 в Украні?
«Якщо в червні ми спостерігали дві тисячі випадків, то в липні бачимо суттєве зростання захворюваності – майже 12 тисяч випадків. На щастя, суттєвого навантаження на систему охорони здоров’я нема, на стаціонарному лікуванні перебуває близько 2,5 тисячі хворих», – каже головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Ситуація відповідає загальносвітовим тенденціям: багато країн зараз повідомляють про зростанні захворюваності через поширення нового підтипу штаму Омікрон «Флірт».
Читайте також: Пункти щеплень проти COVID-19 в медичних закладах: як дізнатись про наявність вакцин та графік роботи
Наскільки новий вид коронавірусу небезпечний?
Позитивна новина полягає в тому, що, за словами Ігоря Кузіна, цей підвид Омікрону не викликає важких форм захворювання у вакцинованих осіб. Загальні симптоми на початку захворюваності такі ж, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура, кашель, головний біль, втома, болі в м’язах або тілі. FLiRT передається швидше і вражає ослаблений імунітет, тож особам з груп медичного ризику для попередження тяжкого перебігу хвороби важливо отримати бустерну (ревакцинальну) дозу вакцини проти COVID-19.
Чи плануються карантинні обмеження?
Наявні дані, за словами головного державного санітарного лікаря, не свідчать про початок епідемічного сезону або ж про те, що є потреба в карантинних обмеженнях. З іншого боку, для літнього періоду показники захворюваності досить високі, адже зазвичай підйом захворюваності фіксується з вересня.
Чи потрібно зараз вакцинуватися проти COVID-19? Якщо так, то кому саме?
Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) оновила рекомендації з вакцинації проти COVID-19 згідно з актуальними світовими рекомендаціями – зокрема, відповідно до позиції Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я. Ці рекомендації, затверджені наказом МОЗ від 5 серпня 2024 року №1380, представив голова НТГЕІ Федір Лапій.
Тепер схеми вакцинації для населення спрощуються: для більшості людей достатньо зробити одне щеплення проти СОVID-19, якщо вони не отримали його раніше. Для людей, які входять до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19, передбачено введення більшої кількості доз — тобто ревакцинація через 6-12 місяців від попередньої дози вакцини. До груп медичного ризику, як і раніше, входять пацієнти віком 60+, дорослі пацієнти з супутніми захворюваннями, дорослі та діти з з помірними або важкими імунодефіцитними станами, вагітні; до груп професійного ризику – педагоги, військовослужбовці та представники інших професій, що контактують з великою кількістю людей та для яких критично важливо бути присутніми на робочих місцях. Щеплення проводиться мРНК-вакциною, адаптованою під штам «Омікрон».
Зменшення кількості необхідних доз вакцини для здорових пацієнтів пов’язано з таким явищем як так званий гібридний імунітет. Гібридний імунітет формується в пацієнтів після вакцинації та подальших зустрічей зі збудником COVID-19, що призводять до легкого перебігу захворювання та подальшого «тренування» імунної системи. В результаті такий пацієнт захищений від тяжкого перебігу COVID-19, роз’яснює Федір Лапій.
Також для лікарів та пацієнтів змінюється визначення етапів вакцинації. Одне щеплення (або два щеплення для окремих груп) — це первинна вакцинація. Всі наступні щеплення — ревакцинація проти COVID-19.
Для отримання щеплення необхідно звернутись до свого сімейного лікаря.
Чи можуть ревакцинуватися від COVID-19 особи, що не входять до груп ризику?
Такі особи, як і раніше, можуть отримати щеплення, якщо мають таке бажання і якщо вакцини достатньо для вакцинації груп ризику. Для отримання щеплення необхідно звернутись до сімейного лікаря.
Чи варто вакцинуватися чи ревакцинуватися тим, хто щойно перехворів на COVID-19?
Якщо людина не має жодної дози вакцини, то після одужання варто вакцинуватися, не вичікуючи певний період між хворобою та щепленням. Також важливо ревакцинуватися особам з груп ризику, якщо від попередньої вакцинації минуло 6 та більше місяців.
Чи наявна в Україні вакцина проти COVID-19?
Зараз в Україні наявні понад 500 тисяч доз омікрон-специфічної вакцини проти COVID-19, яка доступна на рівні первинної медико-санітарної допомоги (в кабінетах щеплень). Вакцинація залишається безоплатною для пацієнтів. Вона не закуповується коштом державного бюджету, а надається міжнародними партнерами безкоштовно.
Чи треба хвилюватися за температурні умови зберігання вакцини? Адже зараз спекотно, до того ж є відключення світла?
Наразі всі пункти первинної медико-санітарної допомоги завдяки співпраці МОЗ з міжнародними партнерами мають необхідне обладнання, яке дозволяє безпечно зберігати вакцини навіть за умови тимчасового відключення світла. Має Україна й все необхідне обладнання для евакуації вакцин на випадок обстрілів чи інших форс-мажорних обставин.
Важливо не забувати про банальні правила безпеки: мити руки після відвідування громадських місць, залишатися вдома при хворобі та, звісно, вчасно ревакцинуватися проти COVID-19, якщо ви належите до групи ризику, нагадав заступник міністра охорони здоров’я.