Україна зміцнює систему ментального здоров'я: стартує розробка регіональних планів на 2024-2026 роки
В Києві відбулася робоча зустріч щодо розробки регіональних планів заходів на 2024-2026 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року.
Обговорення пройшло за участі заступників голів ОДА, відповідальних за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», повідомили у Координаційному центрі КМУ.
В умовах повномасштабної війни українці стикаються з унікальними викликами, які впливають на їхнє ментальне здоров'я. Втрата близьких, роз'єднання родин, окупація, внутрішнє та зовнішнє переміщення – ці фактори створюють безпрецедентні труднощі, які не можуть бути вирішені за допомогою «чарівної пігулки». Відтак, потрібна системна підтримка, здатна адаптуватися до потреб населення та реагувати на кризові ситуації на місцях.
Саме така система розбудовується в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською. Кабінет Міністрів України нещодавно ухвалив план заходів на 2024-2026 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров'я до 2030 року. Тепер стартує розробка обласних планів заходів, які «приземлять» національні ініціативи на регіональний рівень.
На робочій зустрічі із заступниками голів обласних військових адміністрацій, які відповідають за впровадження програми, керівниця Координаційного центру з психічного здоров'я при КМУ Оксана Збітнєва наголосила на важливості комплексного підходу. Вона закликала залучати всі сектори, враховувати інтереси всіх цільових груп, а також активно співпрацювати з громадськістю, міжнародними партнерами та бізнесом.
Кожна область отримала орієнтовний план дій, розроблений Координаційним центром разом із національними експертами. План включає типові заходи, виконавців та можливі індикатори ефективності. Додаткові рекомендації для заступників ОВА надала Ірина Микичак, директорка з розвитку проєктів Координаційного центру з психічного здоров’я при КМУ.
Зустріч також включала презентації пріоритетних проєктів від представників різних міністерств та тренінг із запобігання вигоранню, який провів директор Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Олег Чабан.
Всеукраїнська програма ментального здоров'я впроваджується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та має на меті створення адаптивної системи, що буде здатна своєчасно та ефективно реагувати на виклики, з якими стикається українське суспільство.