Лікар-імунолог Федір Лапій закликав українців подбати про щеплення від інфекційних хвороб
В Україні з 1 серпня розпочалася всеукраїнська кампанія з посилення імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця, яка триватиме до кінця року.
Як вона відбуватиметься, де можна буде зробити щеплення, наскільки планують підвищити рівень імунізації – розповів Федір Лапій, лікар, дитячий інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики при МОЗ України в ефірі «Українського радіо».
Так, за підсумками 2023 року рівень вакцинації проти дифтерії та правця серед українців на 37% нижчий, ніж в країнах ЄС). Це викликає серйозне занепокоєння, адже правець і дифтерія є небезпечними хворобами, що можуть призвести до серйозних ускладнень і навіть смерті, зазначив лікар.
Небезпека хвороб
За словами Лапія, правець є особливо небезпечною інфекцією, яка може виникнути в результаті потрапляння збудника у рану.
«Бактерія, що викликає правець, виробляє токсин, який спричиняє сильні судоми, що можуть загрожувати життю, призводячи до зупинки дихання. Ця інфекція актуальна не лише через травми, але й у зв'язку з військовими діями, адже будь-яке поранення – осколкове, кульове, або ж опік у результаті пожежі після прильотів – це завжди загроза зараження правцем. І тут потрібно бути готовим до таких проблем», – каже Федір Лапій.
Кашлюк є інфекцією, що уражає органи дихання, і є особливо небезпечною для дітей раннього віку, особливо - немовлят. Тривалий кашель може призвести до серйозних ускладнень, таких як зупинка дихання або пневмонія. На жаль, у 2024 році були зафіксовані випадки смерті від кашлюку серед дітей, які не були вакциновані.
Дифтерія передається при досить близьких контактах і може викликати серйозні ускладнення, такі як міокардит, що призводить до смерті. На жаль, у 2024 році в Україні були випадки смерті від дифтерії серед дорослих.
Кампанія з імунізації
Кампанія з імунізації, яка розпочалась з 1 серпня, передбачає виїзди мобільних бригад, які працюватимуть у сільській місцевості для вакцинації людей, що не можуть самостійно дістатися до медичних закладів. Також можна буде звернутися до сімейного лікаря, щоб пройти щеплення у найближчому пункті вакцинації.
«Навіть якщо ви внутрішньо переміщена особа і не маєте декларацію з лікарем, ви все одно звертаєтесь до найближчого пункту щеплення, до найближчої сімейної амбулаторії, де лікар порадить, чи не час вам пройти ревакцинацію. Тобто це означає, що кожні 10 років рекомендовано робити щеплення від дифтерії, кашлюка та правця», – зазначив Федір Лапій.
Для дорослих держава не проводить ревакцинацію від коклюшу, а тільки для дітей до 7 років комбінованою вакциною КДП.
Виклики та перспективи
За оцінками експертів, необхідно провести майже 400 тисяч щеплень для дітей, які не отримали необхідної кількості вакцин до двох років. Крім того, майже 62 тисячі дітей віком від 1 до 7 років не отримали первинної вакцинації, а 56 тисяч дітей не були ревакциновані в 6 та 16 років.
«Якщо говорити про дітей віком від 1 до 7 років, яким проводять щеплення комбінованою вакциною КДП, то це майже 62 тисячі дітей не отримали первинної вакцинації, хтось не має жодної дози, хтось – другої чи третьої. Якщо йдеться про дітей старше 7 років, то маємо майже 36 тисяч дітей, які або не вакциновані, та 56 тисяч дітей, які не отримали ревакцинацію в 6 та 16 років. На жаль, ми мали випадки правця у дітей в цьому році, це були невакциновані діти, які отримали дуже незначні травми, але вони призвели до серйозних наслідків», – каже Лапій.
Федір Лапій наголосив на важливості ревакцинації дорослих кожні 10 років, адже майже мільйон дорослих українців не знають про свій вакцинальний статус. Окремо було зазначено про групи ризику, яким рекомендована ревакцинація проти COVID-19 та грипу: це люди 60 років і старше, люди з хронічними захворюваннями (як дітей, так і дорослих).
Наразі вакцина для дітей є у достатній кількості, проте можливий короткочасний дефіцит вакцин для дорослих від дифтерії та правця. Кампанія з імунізації має на меті забезпечити максимальний рівень вакцинації, що є критично важливим для захисту населення від небезпечних хвороб.