Гормони ТТГ, Т3 та Т4: які та коли потрібно здавати
Гормони — біологічно активні речовини, які виділяються організмом та впливають на його стан. Вони відіграють важливу роль в життєдіяльності людини, адже регулюють всі головні процеси в тілі з самого народження, впливають на фізичний та психічний розвиток. Гіпофіз та гіпоталамус — центральні залози, які регулюють більшість інших залоз та утворюють тропні гормони. Саме вони, за потреби, стимулюють або гальмують функцію щитоподібної залози, впливають на роботу надниркових і статевих залоз.
Чи між собою відрізняються гормони ТТГ, Т3, Т4 та коли потрібно їх здавати — ендокринологиня Марина Кушнір розповіла в ефірі проєкту ЛікарТУТ.
Що таке ТТГ, Т3 та Т4
ТТГ — гормон гіпофіза, який відображає як працює щитоподібна залоза. Т3, Т4 — додаткові обстеження, які варто здавати лише при зміні ТТГ, оскільки він є більш чутливим: спочатку змінюється ТТГ і лише потім може змінитися ТЗ, Т4. Тому якщо показники ТТГ в нормі, здавати Т3, Т4 не потрібно. Лікар може призначити ці аналізи разом лише за умови певних специфічних скарг пацієнта.
Т4 — більш стабільний гормон, який фіксується у крові та відображає саме ту кількість гормону, яка є у крові та працює. Т3, в свою чергу, гормон, який може підвищуватися на фоні хвилювання, стресу, інфекційних захворювань, тому він дає досить малу кількість інформації про стан людини. Зазвичай його використовують при низькому показнику ТТГ, саме тоді аналіз Т3 є важливим. Якщо ж ТТГ підвищений, Т3 здавати взагалі не потрібно.
Тож не варто самостійно здавати обстеження на всі гормони щитоподібної залози, оскільки вони можуть взагалі не надати лікарю ніякої потрібної інформації. Багато аналізів представлені лабораторією в межах наукових розробок, для статистики. Саме з цієї причини Т3, Т4 здається лише при змінах гормону самого ТТГ, нормою якого є показник 0,4-4, а при вагітності — на першому триместрі до 2,5, на другому і третьому триместрі до 3.
Профілактичні візити до ендокринолога
Профілактичні візити до ендокринологів рекомендовані дітям під час дорослішання: перед пубертатним періодом, під час цього періоду, а також після статевого дозрівання. У дорослому ж віці профілактичні візити до ендокринологів не є обовʼязковими. Але такі профілактичні візити мають бути до сімейного лікаря, який на основі анамнезу, скарг пацієнта та результатів аналізів може направити до ендокринолога.
Однак, оскільки Україна є йододефіцитною країною, у якій багато людей постраждало через аварію на ЧАЕС, тут часто зустрічаються проблеми із щитоподібною залозою: вузли, рак, збільшення щитоподібної залози, аутоімунні процеси. Тому людям дорослого віку рекомендовано раз на 3 роки здавати ТТГ та робити ультразвукове дослідження щитоподібної залози.