Що важливо знати про перитонеальний діаліз пацієнтам

14 Липня 2024, 12:27
Що важливо знати про перитонеальний діаліз пацієнтам 800
Що важливо знати про перитонеальний діаліз пацієнтам

Діалізне лікування допомагає пацієнтам із хронічною нирковою недостатністю підтримувати оптимальний стан здоров’я. 

Про пакет «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах» розповіли на сайті Національної служби здоров'я України. 

Діаліз пацієнтам із хронічною нирковою недостатністю потрібен протягом усього життя. Тож дуже важливо, що Програма медичних гарантій покриває таке лікування: гемодіаліз та перитонеальний діаліз. Вид діалізного лікування призначає лікар. Сьогодні розповідаємо про пакет «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах». 

На відміну від гемодіалізу, перитонеальний діаліз не потребує спеціального обладнання та дозволяє пацієнтам залишатись більш автономними. Адже навчившись у лікарні робити процедуру самостійно, пацієнти можуть проводити перитонеальний діаліз вдома. Це дозволяє підлаштувати розклад процедур під власний графік, уникнути необхідності кілька разів на тиждень відвідувати медичний заклад.  Перитонеальний діаліз може виконуватися двома способами:
- ручний, або ПАПД – постійний амбулаторний перитонеальний діаліз;
- автоматизований, або АПД – автоматизований перитонеальний діаліз. 

Вибір між ними залежить від стану здоров’я пацієнта, способу життя, особистих уподобань та рекомендацій лікаря.  Обидва види перитонеального діалізу покриває Програма медичних гарантій.

Які безоплатні послуги отримають пацієнти в межах пакета «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах»?

У межах пакета безоплатними для пацієнтів є:
- первинний огляд та подальше лікарське спостереження за станом життєво важливих функцій організму;
- призначення лікування методом перитонеального діалізу із зазначенням типу розчину, об’єму розчину, кратності проведення обмінів та виду (ПАПД або АПД);
- перевірка ПД-освіти пацієнта/пацієнтки, за потреби — проведення повторного навчання. Навчання родичів пацієнтів методикам ПАПД/АПД;
- надання та доставка за місцем проживання пацієнтів виробів медичного призначення (включаючи циклери для АПД) та лікарських засобів, необхідних для проведення перитонеального діалізу. У разі необхідності організація тимчасового проведення процедур ПД (ПАПД/АПД) в амбулаторних умовах в медичному закладі;
- спостереження за ефективністю діалізного лікування, оцінка та корекція нутриційного статусу;
- необхідні лабораторні дослідження, відповідно до галузевих стандартів: розгорнутий клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові, глюкоза крові, ліпідний профіль, індекс еритроцитів,  контроль залишкової функції нирок, Kt/Vurea,     тест перитонеальної рівноваги (PET);
- забезпечення менеджменту перитонеального катетера:  направлення для хірургічної імплантації перитонеального катетера, профілактика інфекційних ускладнень, пов’язаних з тривалим перебуванням перитонеального катетера у черевній порожнині пацієнта/пацієнтки, при ускладненнях, пов’язаних з діалізним перитонітом, інфекцією місця виходу катетера і тунельною інфекцією направлення пацієнтів до медичного закладу; 
- своєчасна діагностика анемії та проведення її медикаментозного лікування та ін.

Повний перелік безоплатних послуг та вимоги до закладів, які надають допомогу в межах пакета «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах» можна переглянути на сайті НСЗУ в розділі «Вимоги ПМГ 2024» (п. 15).

Чи надають пацієнтам із нирковою недостатністю необхідні вироби медичного призначення та ліки для проведення перитонеального діалізу?

Так. В лікарні мають надати та доставити усі необхідні для проведення перитонеального діалізу вироби медичного призначення (включаючи циклери для АПД) та ліки за місцем проживання пацієнта чи пацієнтки.

Забезпечення лікарськими засобами, постачання яких здійснюється шляхом централізованих закупівель МОЗ, коштом інших програм центрального та місцевого бюджетів, а також лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами передбачено пакетом «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах». 

Що потрібно зробити, щоб почати лікування методом перитонеального діалізу безоплатно?

Почати необхідно з візиту до лікаря-нефролога чи лікаря-нефролога дитячого, щоб отримати електронне направлення на процедуру. Наступний крок — звернутись до  медичного закладу, який має договір із НСЗУ за пакетом «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах». У 2024 році таких медичних закладів 46. Знайти ці лікарні можна на нашому новому дашборді Електронна карта місць надання послуг із медичної допомоги. Під дашбордом є докладна інструкція з користування.

Коментар
21/04/2025 Понеділок
21.04.2025
20.04.2025
19.04.2025
18.04.2025

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися