Як безпечно засмагати на сонці та кому заборонено це робити: основні правила

29 Червня 2024, 09:12
Пляж на Світязі 1032
Пляж на Світязі

Триває найспекотніша пора року, коли сонце світить найсильніше. Воно дарує тепло, вітамін D, гормони радості та засмагу. 

Однак варто пам’ятати про свідоме та відповідальне ставлення до правил перебування на сонці, нагадують у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. 

Засмага – це захисна реакція шкіри під впливом ультрафіолетового випромінювання.  Перш ніж потемніти, шкіра рожевіє або червоніє, виникає запалення. При запаленні більш високого ступеня з’являється сонячний опік, а разом з ним пухирці й пігментні плями. Засмага — це ще й зморшки, сухість шкіри, а також підвищений ризик раку.

Пам’ятайте, що будь-яка частина тіла людини, навіть вуха, губи, шкіра голови може зазнати сонячних опіків.

Якщо ви хочете отримати захист шкіри, здорову засмагу та користь для організму – дотримуйтесь простих правил:

  • Оберіть безпечний час для сонячних процедур – орієнтовно з 7 до 10 години ранку та після 16 години. Безпечність сонця визначає УФ-індекс. Показник на рівні 0 -2 свідчить, що захист не потрібен. При індексі від 3 до 7 варто нанести захист, у полуденний час лишатись в тіні, носити одяг з довгим рукавом та головний убір. Якщо УФ-індекс більш як 8, то у полуденний час краще не виходити на сонце та захистити тіло від променів. Перевірити УФ-індекс можна на ресурсах з даними про погоду.

  • Наносьте сонцезахисний крем з SPF30+ за пів години до виходу з приміщення. Намастіть усі відкриті ділянки шкіри кремом, зокрема, ноги та ступні. Поновлюйте крем кожні дві години або після купання.

  • Носіть зручний, легкий та вільний одяг, виготовлений з натуральних тканин (бавовни або шовку).

  • Пийте багато чистої води, зокрема, коли відчуваєте спрагу та сухість у роті. За водним балансом дітей та людей старше 65 варто слідкувати ретельніше – частіше пропонуйте попити.

Якщо ви дотримуєтеся дієти з низьким вмістом солі, страждаєте на діабет, маєте підвищений кров’яний тиск або інші хронічні захворювання, порадьтесь зі своїм лікарем щодо водно-сольового режиму.

Кофеїн, алкоголь та вода з великою кількістю цукру призводять до втрати більшої кількості рідини. Уникайте дуже холодних напоїв, тому що вони можуть викликати судоми шлунка.

Одягайте сонцезахисні окуляри (із захистом від UVA і UVB променів) та капелюх із широкими полями, щоби прикрити обличчя, вуха та шию.

При перебуванні біля води, пам’ятайте, що вона виконує функцію лінзи — підсилює сонячне світло. Причому, сонячне випромінювання проходить у воду на глибину одного метра. Особливо легко згоріти, якщо залишатися на сонці відразу ж після купання. Тоді вода утворює на шкірі маленькі лінзочки, які підвищують можливість отримання сонячного опіку. І пам’ятайте, все повинно бути в міру. Розумна кількість сонячного світла корисна для організму, тому, щоб уникнути небажаних наслідків, не перевищуйте допустимий час перебування на сонці.

Кому заборонено засмагати

  • Людям похилого віку, маленьким дітям, гіпертонікам, алергікам, вагітним, тим, хто страждає від новоутворень, меланом, захворювань ендокринної системи. 

  • Не рекомендується – людям зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або тим, у кого більш як чотири родимки діаметром від 6 мм; 

  • Тим, хто в дитинстві кілька разів отримував сонячні опіки, та якщо у сімейному анамнезі є меланома

Читайте також: Світязь: що відбувається на пляжі озера

Коментар
18/04/2025 П'ятниця
18.04.2025
17.04.2025

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися