Лікарі застерігають: податкові преференції на тютюнові вироби для нагрівання – загроза здоровʼю молоді

14 Червня 2024, 09:11
Лікарі застерігають: податкові преференції на тютюнові вироби для нагрівання – загроза здоровʼю молоді 1325
Лікарі застерігають: податкові преференції на тютюнові вироби для нагрівання – загроза здоровʼю молоді

Спільнота лікарів у партнерстві з громадською організацією «Життя» провела пресбрифінг «Лікарі заявляють: податкові преференції тютюновим виробам для нагрівання – загроза здоровʼю молоді». Учасники події заявили про неприпустимість створення податкових преференцій тютюновим виробам для нагрівання (ТВЕН) та представили відкритий лист до Верховної Ради України із наполегливим закликом забезпечити підвищення акцизної ставки для ТВЕН рівномірно із сигаретами та сигарилами.

Про це пише ГО «Життя».

4 червня Верховна Рада України підтримала в першому читанні та прийняла за основу законопроєкт № 11090, який пропонує підвищити акцизну ставку на сигарети та сигарили до 90 євро на 1000 шт., а на тюнові вироби для нагрівання лише до 72 євро до 2028 року. Таким чином уряд хоче створити податкову преференцію для таких виробів, посилаючись у пояснювальній записці на «меншу шкоду» сигарет для нагрівання. 

Таке формулювання відображає позицію тютюнових компаній, які з допомогою подібних наративів просувають свою наркотичну продукцію та приваблюють до куріння дітей та молодь. Тоді як Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що на сьогодні не існує жодних доказів того, що ТВЕН є менш шкідливими, ніж традиційні тютюнові вироби.

«ВООЗ та вся лікарська спільнота однозначно наполягають: не існує безпечного куріння. Незалежні дослідження вказують на те, що тютюнові вироби для нагрівання несуть значну загрозу людському організму на рівні із традиційними сигаретами, а рівні 20 шкідливих речовин в ТВЕН кратно перевищують такі у звичайних сигаретах. Створення податкових преференцій на ТВЕН сприятиме залученню дітей та молоді до вживання тютюну та суперечить Національному плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку», — розповів Отто Стойка, кандидат медичних наук, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, експерт з контролю над тютюном.

За даними Світового банку, підвищення вартості пачки сигарет на 10% дозволяє знизити споживання на 6-8% у державах з низьким та середнім рівнем доходу, до переліку яких входить Україна. Особливо це стосується молоді, яка є вразливою та фінансово нестабільною категорією населення.

Водночас спостерігається, що тютюнові компанії просувають новітні тютюнові вироби саме серед дітей та молоді. За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, 37% молоді, що курить, віком 18-29 років віддає перевагу сигаретам для нагрівання. Опитування ВООЗ ж показує, чому споживачі обирають такі вироби: 48% вважає їх менш шкідливими. Це свідчить про те, що маркетингові маніпуляції тютюнової індустрії сприяють залученості молоді до споживання тютюну, і що їх потрібно припинити, аби вберегти молодь.

«Вживання тютюну є причиною 25% усіх смертей від раку в усьому світі та є основною причиною раку легенів. В Україні щороку реєструється близько 100 тисяч нових випадків онкологічних захворювань, близько 50 тисяч українців помирають. Мене обурює те, що Міністерство фінансів проігнорувало рекомендації Міністерства охорони здоров’я та Всесвітньої організації охорони здоров’я, які наголошують, що сигарети для нагрівання не є безпечними та неприпустимо на рівні уряду заохочувати до їх споживання. Держава має активно протидіяти поширенню цих виробів, а не навпаки, оскільки вони не лише шкодять здоров’ю окремих людей, але й збільшують загальний тягар на систему охорони здоров’я», — наголосив Антон Шкіряк, лікар-онколог.

Читайте також: «Як ставлю діагноз рак легенів, то пацієнт вмить кидає курити», – лікар Олег Яковенко

Кожного року в Україні від хвороб, спричинених споживанням тютюну, помирає понад 100 тисяч українців, ще 325 тисяч втрачають працездатність, а українська економіка втрачає близько 3,2% ВВП через витрати на лікування хвороб – наслідків активного та пасивного куріння, втрату працездатності українців та передчасну смерть частини з них.

Окрім цього, в разі впровадження податкової преференції для ТВЕН, Державний бюджет недоотримає 15 мільярдів гривень за 2025 — 2028 роки та щонайменше п'ять мільярдів гривень кожного наступного року за оптимістичним сценарієм. За реалістичного сценарію недоотримання Держбюджету від ТВЕН складуть 18,6 мільярдів гривень за 2025 — 2028 роки і 6,9 мільярда гривень за кожен наступний рік. Таким чином тютюнові компанії-спонсори війни отримають зелене світло на приваблення дітей та молоді до епідемії вживання тютюну.

«Надання податкових преференцій тютюновим компаніям, які продовжують свою діяльність у Росії і тим самим фінансують агресію проти України, є абсолютно неприйнятним та аморальним. Це не просто економічне питання, це питання національної безпеки і нашого виживання. Коли Україна стикається з дефіцитом бюджету, міжнародним боргом і критичною нестачею ресурсів для фронту, надання таких преференцій виглядає як зрада наших національних інтересів», — наголосила Ганна Гопко, голова правління ГО «Мережа захисту національних інтересів «АНТС».

Нагадаємо, тютюнові компанії Philip Morris International та Japan Tobacco International, які реалізовують ТВЕН на території України, продовжують працювати в росії, сплачувати там багатомільярдні суми податків та були офіційно визнаними міжнародними спонсорами війни проти України.

ГО «Життя» викладає відкритий лист лікарів до Верховної Ради України про неприпустимість надання податкових преференцій тютюновим виробам для нагрівання.

_________________________________________________________

Спільнота лікарів України засвідчує Вам глибоку повагу та висловлює гостре занепокоєння щодо пропозиції Кабінету міністрів України надати податкові преференції тютюновим виробам для електричного нагрівання (далі – ТВЕН), про що йдеться в проєкті Закону №11090. Міністерство фінансів України, яке було ініціатором цього законопроєкту, аргументує зменшений розмір ставок акцизного податку на ТВЕН порівняно з сигаретами «потенційно зниженим ризиком від їх споживання для здоров’я людини». 

Такі твердження не відповідають дійсності, підривають державну політику захисту здоровʼя населення від шкоди тютюну та співпадають з тезами тютюнової індустрії, які вона використовує задля стимуляції продажів тютюнових виробів для нагрівання, тоді як Всесвітня організація охорони здоровʼя наголошує, що немає жодних доказів того, що ТВЕН є менш шкідливими, ніж традиційні тютюнові вироби.

Тютюнові вироби для нагрівання є небезпечними для здоровʼя людини, оскільки:

 1. утворюють аерозолі, що містять нікотин і токсичні хімічні речовини, коли тютюн нагрівається або коли пристрій, що містить тютюн, активується. Користувачі вдихають ці аерозолі під час затягування або куріння за допомогою пристрою [джерело];
 2. ТВЕН містять нікотин, а також нетютюнові добавки й часто бувають ароматизованими. Нікотин сам по собі є токсичною речовиною, яка спричиняє ризики для здоров’я та хвороби, а також негативно впливає на психічне здоров’я підлітків [джерело];
 3. існуючих доказів недостатньо, щоб підтримати твердження про знижений рівень впливу ТВЕН. Хоча рівень деяких шкідливих і потенційно шкідливих компонентів у викидах ТВЕН нижчий, ніж у димі сигарет, рівень інших не зафіксований або є вищим [джерелоджерело]: незалежна оцінка промислових даних показує, що вміст понад 20 шкідливих і потенційно шкідливих хімічних речовин значно вищий, ніж у сигаретному димі [джерело]. Крім того, ці продукти дуже мінливі, а деякі з токсикантів, виявлених у викидах цих продуктів, є канцерогенами (тобто можуть викликати рак);
 4. дослідження in vitro та на лабораторних тваринах свідчать про те, що за вживання ТВЕН може поглинатися більше нікотину, ніж при вживанні сигарет, і це може наближати потенціал звикання до ТВЕН до потенціалу звикання до сигарет [джерело];
 5. нікотин пов’язаний з різними несприятливими наслідками для здоров’я плоду, що розвивається, зокрема обмеження росту плоду, ризик передчасних пологів і мертвонародження [джерело];
 6. вживання ТВЕН збільшує ризик розвитку залежності та несприятливих наслідків, таких як респіраторні, серцево-судинні та потенційно інші захворювання;
 7. серед курців, які переходять на ТВЕН, не спостерігається зменшення тягаря хронічних захворювань. Дані свідчать про відсутність покращення деяких легеневих і серцево-судинних показників та високу поширеність подвійного вживання (з курінням) в учасників досліджень, які переходили на ТВЕН. Таким чином, вживання ТВЕН курцями може не призвести до значного зниження поширеності хронічних захворювань, пов’язаних з курінням [джерело];
 8. незалежні дослідження показали, що використання ТВЕН негативно впливає на здоров’я легень. Використання IQOS пов’язане зі значною легеневою та імуномодулюючою токсичністю, при цьому не було виявлено жодних відмінностей між курцями звичайних сигарет і тими, хто перейшов на IQOS [джерело].

Наголошуємо, усі форми вживання тютюну шкідливі, зокрема й вживання ТВЕН. Тютюн за своєю природою токсичний і містить канцерогени навіть у природному вигляді. Саме тому Конференція Сторін (COP8) Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну рекомендує оподатковувати ТВЕН за тією ж ставкою, що й звичайні сигарети.

До того ж Україна у 2021 році однією з перших у світі прирівняла акциз на тютюнові вироби для нагрівання до рівня традиційних сигарет та засвідчила ефективність такого рішення. Голова ВООЗ Тедрос Гебреєсус у листі до Президента України Володимира Зеленського визнав це кращою міжнародною практикою.

Спільнота лікарів вважає податкову преференцію для ТВЕН неприпустимою. Така пільга підвищить доступність цих виробів, перш за все для дітей та молоді, а отже, збільшить поширеність епідемії вживання тютюнових виробів, що, зокрема, може зашкодити виконанню Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку. Важливо, що це посилить тягар на систему охорони здоровʼя та найімовірніше призведе до поглиблення демографічної кризи, яка і так набирає незворотних обертів. 

Закликаємо депутатів Верховної Ради України:

 1.   Зберегти ефективну політику України щодо акцизного оподаткування тютюнових виробів для нагрівання на рівні сигарет .
 2.     Забезпечити стале підвищення акцизу на тютюнові вироби, що забезпечує одномоментне зростання ціни за пачку на 10% і більше.
 3.     Врахувати середній рівень акцизів на тютюнові вироби в країнах ЄС, який становить близько 180 євро за 1000 штук.

Тютюнова індустрія агресивно просуває тютюнові вироби для нагрівання серед молоді, про це свідчать як результати опитування, так і обсяги реалізації за 2023 рік. Обовʼязок парламенту захищати здоровʼя українців, зберегти людський капітал та посилити спроможність української держави.

Відкритий лист підписали:

Стойка Отто Олександрович — кандидат медичних наук, лікар-статистик ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб», член «Всеукраїнська асоціація фахівців з громадського здоров’я»;

Поліщук Микола Єфремович — нейрохірург вищої категорії, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри нейрохірургії післядипломної підготовки НУОЗ України ім. П. Л. Шупика, Голова Ради Почесних Киян, співзасновник БО БФ «Бахмут. Допомога. Відродження»;

Присяжнюк Анатолій Євтихійович — онколог, професор, доктор медичних наук, провідний науковий співробітник ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Волошина Ірина Миколаївна — сімейна лікарка, доктор медичних наук, професор Тренінгового Центру Сімейної Медицини НМУ ім. О. О. Богомольця, член ГО «Академія сімейної медицини України»;

Базилевич Андрій Ярославович — терапія, вища категорія, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ЛНМУ ім. Данила Галицького, Президент «Світова Федерація Українських лікарських товариств», член правління ГО «Всеукраїнське лікарське товариство»;

Столяр Діана Георгіївна — пульмонологиня, завідувачка КНП «Львівський Центр Легеневого Здоров’я»;

Шкіряк Антон Антонович — нейрохірург, онколог, лікар вищої категорії, головний лікар ТОВ «Медичний центр «Клініка Шкіряка», член ГО «Всеукраїнська асоціація боротьби з медичними помилками», член ГО «Клуб експертів-онкологів України», засновник БО «Міжнародний благодійний фонд лікаря Антона Шкіряка “Онкохелп”»;

Чумак Анатолій Андрійович — клінічний імунолог вищої категорії, доктор медичних наук, директор Інституту клінічної радіології ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Мусій Олег Степанович — організація і управління охороною здоров’я, президент ГО «Всеукраїнське Лікарське Товариство»;

Майструк Галина Павлівна — лікарка акушер-гінекологиня вищої категорії, кандидатка медичних наук, виконавча директорка БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»;

Брезецька Ольга Іванівна — організація і управління охороною здоров’я, заступниця генерального директора , ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ»;

Прокопчук Олександр Сергійович — сімейний лікар, директор КП «Золотоніський МЦПМСД(СМ)» ЗМР;

Король Наталія Олексіївна — педіатриня, кандидатка медичних наук, провідний науковий співробітник ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Фузік Микола Миколайович — онкологія, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Гутор Тарас Григорович — організація і управління охороною здоров’я, вища категорія, доцент, кандидат медичних наук;

Василенко Валентина Володимирівна — кандидат технічних наук, завідувачка лабораторії ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Галкіна Світлана Григорівна — лікарка-педіатриня, старший науковий співробітник, кандидат медичних наук, учений секретар ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Харченко Віталій Олександрович — біолог, паразитолог, доктор біологічних наук, головний науковий співробітник, «Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАМН України»;

Гудзенко Наталія Анатоліївна — педіатриня, старший науковий співробітник, докторка медичних наук, завідувачка лабораторії ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Тунік Наталя Олександрівна — сімейна лікарка вищої категорії ТОВ «Пульс Вторинка», членкиня ГО «Академія сімейної медицини України»;

Курята Микола Сергійович — медична сестра, науковий співробітник ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Бондар Аліса Олександрівна — лікарка-терапевтка КНП «ЦПМСД» Бердичівської міської ради;

Логінова Анжеліка Анатоліївна — лікарка загальної практики — сімейна лікарка вищої категорії;

Ярмосюк Марія Олександрівна — лікарка загальної практики сімейної медицини;

Квашніна Анастасія Андріївна — дитяча хірургія, вища кваліфікаційна категорія, доктор філософії, лікарка-хірургиня дитяча КНП «Одеська обласна дитяча клінічна лікарня ООР»;

Трихліб Ірина Всеволодівна — педіатрія, дитяча гематологія, вища категорія, молодший науковий співробітник відділення радіаційної гематології дитячого віку ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»;

Кондратенко Олена Валеріївна — лікарка загальної практики — сімейної медицини, членкиня ГО «Батьки за вакцинацію»;

Нестерчук Олександр Анатолійович — лікарка загальної практики — сімейної медицини, КНП «6 міська поліклініка м. Львова»;

Корзонюк Людмила Василівна — сімейна лікарка вищої категорії КНП «НЦПМСД»;

Шевчук Анжеліка Олександрівна — лікарка-епідеміологиня, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»;

Матюшин Олександр Сергійович — лікар-анестезіолог;

Цибень Марія Вікторівна — лікарка-педіатриня;

Приходько Катерина Володимирівна — лікарка внутрішніх хвороб;

Хацько Катерина Юріївна — стоматологія, лікарка-інтерн «ББЛІЛ»;

Куліш Ірина Михайлівна — лікарка-епідеміологиня вищої категорії, завідувачка відділу ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ»;

Байда Тетяна Олександрівна — лікарка загальної практики — сімейної медицини, медична директорка КНП «ЦПМСД Сенчанської сільської ради»;

Сенюк Оксана Василівна — профілактична медицина, заступниця генерального директора ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»;

Головин Роксоляна Романівна — дитячий алерголог, лікар вищої категорії, Медичний центр «Твоя Клініка», кафедра Клінічної імунології та алергології;

Височанська Наталія Ярославівна — лікарка ультрафіолетової діагностики, КНП «СМЛ ЧМР»;

Сільковський Павло Миколайович — анестезіолог вищої кваліфікаційної категорії, лікар-анестезіолог дитячий, Рівненська обласна дитяча лікарня, член «Міжнародний гуманітарний хаб Рівне»;

Пляцек Володимир Анатолійович — організація охорони здоров’я, лікар другої категорії, директор КНП «Лікарня інтенсивного лікування Боярської міської ради»;

Петрик Сергій Михайлович — лікар, доктор філософії, доцент, дитячий хірург НДСЛ «Охматдит».

Завантажити лист можна за посиланням.

Контактна особа: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, [email protected]

 

 

Фото: Український кризовий медіа-центр

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
 • Сьогодні
 • Завтра
 • Незабаром