Криптоспоридіоз: скільки випадків цього захворювання реєстрували у Рівненській області

11 Червня 2024, 16:07
Криптоспоридіоз 428
Криптоспоридіоз

В Україні торік зареєстрували 18 випадків криптоспоридіозу серед населення. У 2022 році кількість хворих із цією інфекцією становила 10 осіб. А за чотири місяці 2024 року вже зареєстрували 10 випадків криптоспоридіозу.

У Рівненській області криптоспоридіоз реєструвався щорічно з 2009 по 2017 рік у вигляді спорадичних випадків (від оного до п'яти), повідомили у Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. 

Як розповідають рівненські фахівці, криптоспоридії є мікроскопічними, внутрішньоклітинними найпростішими епітеліальної тканини органів травлення безхребетних і хребетних тварин, що належать до роду Cryptosporidium, здатні викликати діарею, частіше у людей з імунодефіцитом, дітей та людей похилого віку. Криптоспоридії паразитують у ссавців – мишей, щурів, телят, ягнят, козлят, поросят та у птахів – це свідчить про широку специфічність збудника.

Джерелом інвазїї є людина, хвора на криптоспоридіоз або носій, домашні тварини (велика рогата худоба).
Механізм зараження – фекально-оральний. Шляхи передачі – аліментарний (харчовий), водний, контактно-побутовий. Слід врахувати небезпеку вживання сирого молока, води з відкритих водойм.

При заковтуванні криптоспоридії вивільнюються спорозоїти, які прикріплюються до поверхні епітеліальних клітин тонкої кишки, внаслідок чого виникають порушення всмоктування та інших функцій органів травлення від гострих діарейних захворювань, що самостійно припиняється, до хронічних, тяжких, загрозливих для життя гастроентеритів та ентероколітів, особливо в осіб з імунодефіцитним станом. Тому криптоспоридіоз відносять до ВІЛ-асоційованих хвороб.

Захворювання починається з гострого проносу. Характерними є переймоподібний біль у животі, зневоднення, іноді виникають анорексія, нудота, блювання, загальна слабкість, субфебрильна гарячка.

Діагноз криптоспоридіозу виставляють на підставі клінічної картини захворювання та підтверджують результатами лабораторного дослідження калу на найпростіші кишківника.

Враховуючи особливості розповсюдження критпоспоридіозу, потрібно дотримуватись звичайних гігієнічних заходів, які повинні бути направлені на: 

  • обов'язкове миття рук після контакту з ґрунтом та тваринами;
  •  ретельне миття та проведення термічної обробки зелені, овочів та фруктів з метою недопущення попадання збудника в організм людини;
  •  обмеження вживання сирої води та молока (рекомендується проведення термічної обробки, ооцисти криптоспоридий гинуть при нагріванні до 70-80ºС протягом хвилини);
  •  відмову від купання у маловідомих водоймах;
  •   усунення самолікування (для лікування криптоспоридіозу не використовуються антибіотики!);
  •  дезінсекцію та дератизацію приміщень, що запобігатиме механічному перенесенню і поширенню ооцист комахами та гризунами.

Паразитологічною лабораторією ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ» (м.Рівне, вул. Котляревського 3) здійснюються дослідження біологічного матеріалу (кал, зішкріб з перианальних складок) на виявлення патогенних найпростіших кишківника, а також яєць, личинок гельмінтів.

За додатковою інформацією щодо проведення паразитологічних досліджень пропонуємо звертатися за номером телефону +380675481506, або скористатись посиланням https://rv.cdc.gov.ua/.

Коментар
25/06/2024 Вівторок
25.06.2024
24.06.2024