В Україні оновлять рекомендації з вакцинації від COVID-19

29 Травня 2024, 13:12
В Україні оновлять рекомендації з вакцинації від COVID-19 1438
В Україні оновлять рекомендації з вакцинації від COVID-19

Світовий банк має кілька спільних ініціатив з Міністерством охорони здоров’я України. Зокрема, проект ««Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні», започаткований у 2021році, спрямований на пом’якшення наслідків пандемії.

Про це розповів консультант із громадського здоров’я Ігор Швець під час круглого столу з актуальних питань поліпшення ефективності запобігання інфекційним захворюванням шляхом імунізації населення, який відбувся у Дніпрі, повідомили на фейсбук-сторінці «Спільні зі Світовим банком проєкти МОЗ».

Це фінансування з допомогою Світового банку мобілізувало до бюджету України значні кошти, які пішли на вакцинацію та подолання наслідків COVID-19. А завдяки капітальним інвестиціям у лабораторне обладнання центри контролю і профілактики хвороб отримали зовсім інші якісні та кількісні можливості у роботі.

Дуже важливою складовою проєкту ««Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні» є інформаційна. Вона стосується як населення, так і усіх без винятку медичних працівників. Але найперше тих, у чиї щоденні обов’язки так чи інакше входить вакцинація населення.

Консультант з експертної підтримки вакцинації проти COVID-19 спільного проєкту МОЗ та Світового банку Федір Лапій розповів присутнім, що запитання, які тут прозвучать, можуть знайти відповідь у наказах Міністерства охорони здоров’я України чи  рекомендаціях Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), яку він представляє. 

Він уточнив, що робота членів НТГЕІ здійснюється на громадських засадах, її спільно виконують 11 експертів із різних галузей медицини. Пропозиції групи мають рекомендаційний характер. Проте тут працюють фахівці, які скрупульозно відслідковують сучасні підходи до вакцинації у світі, виклики, які є і які можуть постати в Україні. Тож МОЗ бере це до уваги і робить пропозиції НТГЕІ чинними відповідними наказами (у цьому – відмінність від багатьох національних технічних груп в інших країнах, де рекомендації таких фахівців одразу беруться до виконання).

У квітні на засіданні НТГЕІ напрацювали і подали на МОЗ оновлені рекомендації щодо вакцинації від COVID-19. Документ чекає на затвердження, аби ним замінити нині чинні від вересня 2023 року.

У нових, за словами Федора Лапія, є такі твердження:

  •  для тих людей, які не належіть до групи ризику тяжкого перебігу коронавірусної інфекції та ніколи не були вакциновані проти COVID-19, передбачено введення лише однієї дози вакцини – зважаючи на таке поняття, як гібридний імунітет (це імунітет, що сформувався через перенесену хворобу, якою вже більшість українців та українок перехворіли неодноразово, та щеплення);
  •  для імуноскомпроментованих дітей та дорослих (це люди, наприклад, з онкопаталогією, з ожирінням і т.п.) рекомендовано залишати дві дози;
  •  щодо вакцинації дітей від COVID-19, які не належать до групи ризику тяжкого перебігу коронавірусної інфекції, то найголовніше – зробити вакцину доступним для усіх охочих, але залишити за батьками право ухвалювати рішення, щеплювати дітей чи ні.

Федір Лапій уточнив, що пропоновані рекомендації – дійсно спрощені, якщо порівнювати із чинними. І додав: також у профільному міністерстві розглядається перелік змін до календаря щеплень. 

Однак такі документи мають мати наукове обґрунтування, за яким – багато роботи і, відповідно, часу. Серед найвагоміших питань такі, як, наприклад, скасувати чи ні вакцинацію новонароджених від гепатиту В, як здійснити перехід з оральної вакцини на інактивовану поліомієлітну вакцину, і т.п.

Коментар
25/06/2024 Вівторок
25.06.2024
24.06.2024