Що таке муколітики та коли вони потрібні

28 Травня 2024, 17:21
Що таке муколітики та коли вони потрібні Реклама 401
Що таке муколітики та коли вони потрібні

Муколітики — клас препаратів, які використовуються для лікування респіраторних захворювань, що характеризуються надлишком слизу й продуктивним (вологим) кашлем. Вони допомагають усунути закладеність у грудній клітці й полегшити дихання, розщеплюючи та розріджуючи мокротиння в дихальних шляхах.

Гальмуючи накопичення слизу, муколітичні засоби не запобігають кашлю, який продовжує виконувати функцію природного механізму з видалення мікроорганізмів і зайвого слизу з дихальних шляхів. До ефективних і перевірених муколітичних речовин належить амброксол гідрохлорид, на основі якого виробляється Флавамед у сиропі та таблетках.

Коли може знадобитися муколітик

Ліки використовують для лікування таких станів:

 1. Астма — хронічне респіраторне захворювання, що спричиняє звуження дихальних шляхів і надлишок слизу у відповідь на подразники навколишнього середовища.
 2. Бронхоектази — постійне розширення дихальних шляхів, спричинене такими захворюваннями, як муковісцидоз і туберкульоз.
 3. Застуда — поширена інфекція, спричинена вірусом.
 4. ХОЗЛ — хронічне обструктивне захворювання легень (хронічний бронхіт та емфізема).
 5. Муковісцидоз — спадкове генетичне захворювання.
 6. Пневмонія — бактеріальна інфекція, яка запалює повітряні мішечки (звані альвеолами) в одній або обох легенях.
 7. Туберкульоз — потенційно серйозна інфекція легень, спричинена бактерією Mycobacterium Tuberculosis.

 

http://cdn.futura-sciences.us/builds/images/thumbs/7/75b44fc267_toux.jpg Слиз вловлює подразники у легенях та виводить їх під час кашлю. Але його надлишок може призвести до задишки, постійного «мокрого» кашлю та інших потенційно небезпечних проблем із диханням.

Види муколітиків

Муколітики належать до групи мукоактивних засобів. Вони працюють шляхом зменшення в'язкості (товщини та липкості) слизу в дихальних шляхах, розчиняючи хімічні зв'язки всередині виділень, змушуючи їх розріджуватися, щоб їх було легше відкашляти. Здебільшого використовують два типи муколітиків:

 1. Класичні — найпоширеніша форма, що зустрічається як у безрецептурних, так і в рецептурних препаратах. Вони містять активні речовини, такі як карбоцистеїн, ердостеїн, гвайфенезін і N-ацетилцистеїн.
 2. Пептидні — використовуються за серйозніших захворювань, таких як муковісцидоз, коли слиз густіший і часто містить гній. До них належать такі інгредієнти, як дорназа альфа або тимозин бета-4.

 

До інших типів мукоактивних агентів належать:

 1. відхаркувальні засоби — розріджують слиз, витягуючи воду з дихальних шляхів;
 2. мукокінетики — збільшують рух дихальних шляхів, допомагаючи очистити слиз;
 3. мукорегулятори — пригнічують дію келихоподібних клітин і вироблення слизу.

 

Муколітики можна приймати у формі таблеток, капсул або сиропу, а також вдихати за допомогою аерозольного інгалятора або у вигляді туману через небулайзер.

 

Коментар
25/06/2024 Вівторок
25.06.2024
24.06.2024